Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Przegląd Filmów o Sztuce wraca!

red.
Zakopane reaktywuje już na stałe Przegląd Filmów o Sztuce. Kolejna edycja PFoS odbędzie się w Zakopanem w dniach 10-14 kwietnia.

Przegląd Filmów o Sztuce - to była jedna z najwartościowszych imprez filmowych lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Przegląd narodził się przed półwieczem z inicjatywy znakomitego artysty Władysława Hasiora oraz Grzegorza Dubowskiego, jednego z najciekawszych reżyserów preferujących w swym dorobku filmy poświęcone sztuce. Ostatnią oficjalną edycję Przeglądu przeprowadzono w 1988 roku, nieoficjalną – trzy lata później, kiedy Dubowski przy współpracy Andrzeja Dziuka - dyrektora Teatru Witkacego, i Jerzego Armaty, szefa programowego PFoS, zorganizował okazałą „stypę” tej, już wtedy legendarnej imprezy.

Po latach – niemal trzydziestu – miasto Zakopane wraz z Zakopiańskim Centrum Kultury postanowiło Przeglądy reaktywować. Po dwóch „sondażowych” retrospektywnych wydaniach (w latach 2016, 2017) doszło w kwietniu 2018 roku do edycji „normalnej”, z konkursem w roli głównej. Jego 21. edycja odbyła się w zakopiańskim Kino Miejsce, bo takie miano nosi sala studyjna pamiętającego dawne edycje Przeglądów kina Sokół. Wszystko udało się znakomicie, dopisała publiczność, goście, filmy oraz równie fantastyczna pogoda. Ubiegłoroczna edycja Przeglądu cieszyła się niebywałym zainteresowaniem, wypełniając po brzegi salę studyjnego Kina Miejsce. W jej ramach zrealizowanych zostało 20 wydarzeń, zaprezentowano 35 filmów, a odwiedziło nas ok. 1500 widzów. Do konkursu zgłoszonych zostało 170 obrazów filmowych, a podczas pokazów konkursowych zaprezentowanych zostało 31 z nich.

Spośród tytułów wybranych przez komisję selekcyjną ze zgłoszonych filmów konkursowe jury, pracujące pod kierunkiem wybitnego operatora Sławomira Idziaka, najwyżej oceniło „Dziennik obserwatora” Jarosława Migonia, niekonwencjonalny – łączący elementy dokumentalne z kreacyjnymi – portret Jacka Sroki, znanego krakowskiego malarza i grafika. II Nagroda trafiła do Aleksandry Rek, autorki przejmujących „Wariacji na wiolonczelę solo” o Dominiku Połońskim, muzycznym wirtuozie, którego choroba zmusiła do gry na wiolonczeli jedną ręką, a III Nagroda – do Andrzeja Sapiji za niezwykle rzetelny dokument „Fangor. Zostaną obrazy”. Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Filmowców Polskich został uhonorowany Krzysztof Wierzbiański za film „Kosarewicz. Ktoś, kto widzi lepiej”, Nagrodą Specjalną, ufundowaną przez Connaisseur Salon Dzieł Sztuki – Eric Bednarski, autor filmu „Neon”, a Wyróżnienie Zakopiańskiego Centrum Kultury trafiło do Anny Zakrzewskiej za film „Mirosław Bałka: Nerw, Konstrukcja”. Dzięki patronatowi SFP najlepsze filmy zakopiańskiego Przeglądu mogli obejrzeć widzowie Warszawy na uroczystej replice zorganizowanej w stołecznym kinie Kultura.

Kolejna, 22. edycja PFoS odbędzie się w Zakopanem w dniach 10-14 kwietnia. Filmy dokumentalne oraz reportaże telewizyjne, a także krótkie fabuły i animacje (do 30 minut), poświęcone różnym dziedzinom sztuki (malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, fotografia, muzyka, balet, literatura, teatr, film), można było zgłaszać do festiwalowej selekcji do 10 marca 2019.

22. edycję otworzy uroczysty pokaz dokumentu Marcina Giżyckiego „Rzeźbiarz z kamerą”, zmontowany z niedawno odnalezionych archiwaliów filmowych hrabiego Augusta Zamoyskiego z lat 20. ubiegłego wieku – z Witkacym w roli głównej. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo szczecińskiej formacji jazzowej The Beat Freaks. Z okazji 90. rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza przypomniany zostanie głośny film Mariusza Trelińskiego „Pożegnanie jesieni”. Poza konkursem, w którym znajdą się najlepsze z najnowszych filmów o sztuce, festiwalowa publiczność będzie miała okazję obejrzeć dokument animowany Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente „Jeszcze dzień życia” (Nagroda Publiczności w San Sebastian) , inspirowany głośną książką Ryszarda Kapuścińskiego, a także znakomitą opowieść dokumentalną Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Książę i dybuk” (nagroda w Wenecji) o Michale Waszyńskim, autorze wielu przedwojennych szlagierów polskiego kina, a także dość niekonwencjonalnym hollywoodzkim producencie. Obie projekcje uatrakcyjnią spotkania z twórcami filmów. Festiwalowi, podobnie jak w latach ubiegłych, towarzyszą warsztaty, skierowane do młodzieży, które poprowadzą pedagodzy łódzkiej Szkoły Filmowej.

PROGRAM PRZEGLĄD FILMÓW O SZTUCE ZAKOPANE 2019 TERMIN

10.04.2019 / ŚRODA

MIEJSKA GALERIA SZTUKI

UROCZYSTE OTWARCIE PRZEGLĄDU

GODZ. 19.00

POKAZ FILMU „ RZEŹBIARZ Z KAMERĄ” Z MUZYKĄ NA ŻYWO.

Reż. Marcin Giżycki

2018 rok 29 min.

Unikatowy pokaz archiwaliów z lat 20, zmontowanych z materiałów autorstwa hrabiego Augusta Zamoyskiego.

Po projekcji spotkanie z Piotrem Muszalski – autor zdjęć dodatkowych.

Galę otwarcia i spotkanie prowadzi Ryszard Jaźwiński.

11.04.2019 / CZWARTEK

KINO MIEJSCE

I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 11.00 – 13.30

II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 15.00 – 17.00

III POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 18.00 – 20.00

POKAZ SPECJALNY„JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA”

GODZ. 20.30

Reż. Damian Nenow

2018 rok 85 min. Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie, zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu. Premiera 2 listopada 2018.

Po pokazie spotkanie z twórcami filmu .

Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata.

POKAZ FILMU „POŻEGNANIE JESIENI”

CZERWONY DWÓR GODZ. 16.00

Reż. Mariusz Treliński

1990 rok 98 min.

Film prezentujemy z okazji 90 rocznicy śmierci S.I. Witkiewicza .

Po pokazie spotkanie z twórcami filmu .

Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata.

12.04.2019 / PIĄTEK

KINO MIEJSCE

I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 10.30 – 13.00

II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 14.00 – 16.00

III POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

GODZ. 17.00 – 19.00

POKAZ SPECJALNY „KSIĄŻĘ I DYBUK” Reż. GODZ. 20.00

Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Film jest opowieścią o Michale Waszyńskim, autorze wielu przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo. Po wojnie był producentem hollywoodzkich hitów z Sofią i Claudią Cardinale. Autorzy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie –kim naprawdę był Mosze Waks? W 2017 roku film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w sekcji Wenecja Klasyka.

2017 rok 82 min.

Po projekcji spotkanie z autorami filmu. Prowadzenie Agnieszka Szydłowska.

13.04.2019 / SOBOTA

I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

KINO MIEJSCE

GODZ. 10.00 – 12.30

II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW

KINO MIEJSCE

GODZ. 13.00 – 15.00

UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW oraz koncert MIEJSKA GALERIA SZTUKI GODZ. 19.00

Galę zamknięcia prowadzi Agnieszka Szydłowska

14.04.2019 / NIEDZIELA

KINO MIEJSCE

POKAZ ETIUDY ZREALIZOWANEJ PODCZAS WARSZTATÓW I NAGRODZONYCH FILMÓW GODZ. 12.00 – 15.00

Przeglądowi towarzyszą podobnie jak w ubiegłym roku Warsztaty Filmowe prowadzone przez operatorów PWSFTviT prof. Zbigniewa Wichłacza i Józefa Romasza

FLESZ: Uwaga kierowcy! Są kolejne nowe znaki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakopane. Przegląd Filmów o Sztuce wraca! - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto