Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Pogrzeb Jerzego Zacharki - wicestarosty tatrzańskiego. Został pośmiertnie odznaczony Orderem Oficerskim Odrodzenia Polski

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Rodzina, przyjaciele, zwykli mieszkańcy powiatu tatrzańskiego, samorządowcy, a także przedstawiciele rządu pożegnali zmarłego Jerzego Zacharkę - wicestarostę tatrzańskiego. Zacharko spoczął na cmentarzu parafialnym w Zakopanem.

Jerzy Zacharko zmarł w niedzielę 11 kwietnia. Przegrał walkę z covid-19. Miał 70 lat.

W czasie pogrzebu Piotr Ćwik, zastępca szefa kancelarii prezydenta RP, przekazał informację, że prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Jerzego Zacharkę Orderem Oficerskim Odrodzenia Polski. List pożegnalny wysłał abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski. Odczytał go ks. dziekan Bogusław Filipiak.

W uroczystościach pogrzebowych wziął udział także Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Adamczyk wspominał, że Jerzego Zacharkę poznał przed laty, gdy wraz z Piotrem Bąkiem - obecnym starostą tatrzańskim walczyli o to, by nie sprzedawano Polskich Kolei Linowych. Minister dziękował opatrzności bożej, że mógł współpracować z Jerzym Zacharko. Adamczyk przekazał rodzinie honorową odznakę Zasłużony dla Transportu.

Jerzy Zacharko został pośmiertnie odznaczony także przez zarząd województwa małopolskiego Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego.

Nabożeństwo żałobne odbyło się w sanktuarium św. Rodziny przy Krupówkach. Po mszy świętej kondukt żałobny przeszedł ulicami miasta. Zacharko spoczął na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowotarskiej.

***

Jerzy Zacharko był doświadczonym samorządowcem. Legenda solidarności i postać, bez której trudno wyobrazić sobie Zakopane i Powiat Tatrzański. Charyzmatyczna osobowość, zarówno do 1989 roku jako działacz opozycyjny, jak i potem samorządowiec przez wiele lat.

We wrześniu 1980 r. był współinicjatorem powstania, a także został przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego „Solidarności” w Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Zakopanem. Był członkiem Miejskiej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej w Zakopanem. Został delegat na I Krajowy Zjazd NSZZ „S” Pracowników Społem w Gdyni (listopad 1980 r.). Był przewodniczącym (od października 1981 r.) Krajowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Pracowników w „Społem”, zrzeszającej 450 tys. członków.

W czasie stanu wojennego był internowany w ośrodkach odosobnienia w Załężu i w Kielcach-Piaskach. Tak współzałożył tajną Pocztę Obozową w Załężu. Zwolniony z więzienia został 22 listopada 1982 r.

Po wyjściu na wolność zaangażował się w działalność podziemną. Był członkiem tajnych struktur „Solidarności”, drukarzem wydawnictw podziemnych, m.in. „Biuletynu Podhalańskiego” (1986-1989), kolporterem oraz organizatorem akcji ulotkowych i plakatowych pod Tatrami.

W 1992 założył własną Agencji Reklamowo-Poligraficznej. Po 1998 roku zaangażował się w samorząd zakopiański. Był radnym miejskim (1998-2002, 2006-2014), wiceprzewodniczącym Rady Miasta Zakopane (1998-2002), wiceburmistrz Zakopanego (2002-2006), przewodniczący Rady Miasta Zakopane (2010-2014).

Od 2014 roku sprawował mandat radnego powiatu tatrzańskiego i sprawował funkcję wicestarosty tatrzańskiego.

Jerzy Zacharko był współzałożycielem i członkiem Tatrzańskiego Klubu Kolekcjonerów (1976), w latach 1998-2003 był prezesem Klubu im. W. Zamoyskiego, a w latach 1998-2002 i 2006-2015 przewodniczącym Rady Nadzorczej w PSS Społem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto