Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Otwórzmy Gubałówkę dla narciarzy

Piotr Nowak
Gubałówka jest jedną z wizytówek Zakopanego. Może się zmienić w ośrodek sportu i rekreacji
Gubałówka jest jedną z wizytówek Zakopanego. Może się zmienić w ośrodek sportu i rekreacji PKL/MKM Architekci
Trwają rozpoczęte 30 stycznia konsultacje społeczne dotyczące rozwoju turystycznego Gubałówki i zaprezentowanej przez Polskie Koleje Linowe koncepcji zagospodarowania pasma po prawej stronie kolejki linowo-terenowej.

Szansa na rozwój dla całego miasta

Dziś na Gubałówce jest tylko krótka trasa narciarska i snowpark. Inwestycja PKL ma przywrócić dawną świetność pasma - tworząc całoroczny ośrodek sportu, rekreacji i relaksu oraz - przede wszystkim - otwierając je dla narciarzy. Będzie to możliwe, jeśli właściciele nieruchomości wyrażą zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego terenów na Gubałówce, tak by zmienić ich przeznaczenie z leśnych na sportowo-rekreacyjne.

- Zmiana planu może przynieść realne korzyści właścicielom nieruchomości - argumentuje Janusz Ryś, prezes PKL. - Pozwoli zarabiać na dzierżawie gruntów, które dziś nie są wykorzystywane. PKL oferuje najwyższe stawki w regionie. Ponadto każde 100 złotych wydane przez narciarza na stoku to szacunkowo 500-700 zł wydanych przez niego w całym mieście: na restauracje, hotel, pensjonat czy inne lokalne usługi.

Co równie ważne dla mieszkańców Zakopanego, inwestycja na Gubałówce oznacza nowe miejsca pracy.

- Na rozwoju Gubałówki skorzysta tak naprawdę każdy, nawet jeśli nie jest właścicielem tamtejszej ziemi, nie ma pensjonatu czy restauracji. Nowe inwestycje to większe wpływy do budżetu Zakopanego z tytułu wyższych podatków płaconych przez PKL - tłumaczy prezes Ryś. - Dzięki tym podatkom miasto będzie mogło zrealizować więcej inwestycji, które posłużą wszystkim mieszkańcom.

Większość jest za projektem PKL

Polskie Koleje Linowe pod koniec stycznia zorganizowały spotkanie z właścicielami i współwłaścicielami terenów na Gubałówce, w czasie którego zaprezentowano koncepcje zagospodarowania stoku. Spółka równocześnie poprosiła mieszkańców o opinię i ewentualne sugestie.

- Sądzę, że około 80 procent obecnych właścicieli była za inwestycją, około 10 proc. nie ma zdania, a kolejne 10 proc. jest przeciwko - powiedziała po spotkaniu Katarzyna Krupa, mieszkanka Gubałówki. - Staram się przekonać tę ostatnią grupę, aby myślała nie tylko o własnej korzyści czy urażonych ambicjach. Wierzymy, że damy radę osiągnąć porozumienie.

Na spotkaniu w sprawie Gubałówki pojawiło się wielu ludzi. Większość poparła propozycje przedstawione przez PKL.

- Właścicielami gruntów na Gubałówce są całe rodziny, w związku z tym liczba osób, które mają prawa do ziem, jest bardzo duża. Dlatego prowadzone przez nas konsultacje są bardzo trudne - przyznaje Janusz Ryś. - Staramy się ustalić ich dane i skontaktować się z każdym. A tych, których już zidentyfikowaliśmy, zachęcamy do wypełnienia ankiety, która będzie podstawą do podejmowania działań w kierunku zmiany planu zagospodarowania przez władze Zakopanego.

Władze miasta apelują do wszystkich właścicieli

Zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Gubałówki poparły władze Zakopanego. Apelują o zgodę do wszystkich właścicieli nieruchomości na tym stoku.

- To będzie zgoda na to, by na waszych gruntach powstał teren, który umożliwi rozwój Zakopanego i Gubałówki - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. - To zgoda na zmianę przeznaczenia działek, a nie od razu na inwestycje PKL.

Poparcie dla zmian na Gubałówce widać także w internecie. Profil akcji na Facebooku „Zmieniamy Zakopane” w ciągu niecałych dwóch tygodni polubiło prawie 700 osób. Zmiany na słynnym stoku popierają osoby nie tylko z Podhala.

Zakopane może zyskać zupełnie nową atrakcję

W planach Polskich Kolei Linowych jest wytyczenie nowych tras narciarskich na zboczach słynnej góry.

- Na Gubałówce może powstać łącznie 4,5 kilometra tras zjazdowych. Jeśli właściciele nieruchomości zgodzą się na zmianę miejscowego planu zagospodarowania, to po prawej stronie kolejki linowo-terenowej utworzylibyśmy aż trzy kilometry nowych tras. Otwarcie lewej strony stoku dałoby zaś kolejne 1,5 kilometra dla narciarzy - mówi Janusz Ryś, prezes Polskich Kolei Linowych.

Na stokach Gubałówki spółka planuje wybudować nowe koleje krzesełkowe dla narciarzy. Jeden z wyciągów miałby początek tuż przy obecnej stacji kolejki linowo-terenowej. Pozostałe znajdowałyby się ponad domami nad Walową Górą.

Przy dolnej stacji kolejki miasto mogłoby wybudować parkingi wielopoziomowe, z których korzystaliby narciarze.

Wartość inwestycji na Gubałówce planowanych przez PKL sięga nawet 100 milionów złotych. Spółka zapewnia, że dzięki inwestorowi ma na nie pieniądze. Czy uda się je zrealizować, zależy jednak od właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości na zboczach góry.

Gdy powstanie nowa infrastruktura dla narciarzy, zmiany obejmą także górną część Gubałówki. PKL chcą bowiem znacząco przebudować górną stację. Ma zmienić się w całoroczne centrum turystyczno-rekreacyjne.

- Chcemy, by znalazły się tam nie tylko tarasy widokowe, ale także Gubałówka Experience Park z przestrzenią multimedialną, wysokogórską plażą, ścianką wspinaczkową, wystawami, warsztatami edukacyjnymi i innymi atrakcjami - zapowiada Janusz Ryś.

PKL nie zamierza tam budować żadnego hotelu czy pensjonatu. W Zakopanem jest duża baza noclegowa, która z powodzeniem może obsłużyć dodatkowych turystów. Brakuje natomiast nowych miejsc parkingowych. - Chcemy dodatkowo wzbogacić ofertę Zakopanego - dodaje Janusz Ryś, prezes PKL.

Opinie właścicieli

Przywrócenie narciarstwa na Gubałówce będzie możliwe tylko za zgodą właścicieli nieruchomości. PKL chcą z nimi współpracować.

Spółka zaprasza do wypełniania ankiet, których celem jest określenie popieranego przez właścicieli kierunku rozwoju Gubałówki. Jeśli w przeważającej liczbie opowiedzą się za zmianą miejscowego zagospodarowania, ankiety zostaną złożone w Urzędzie Miasta Zakopane jako podstawa do jego modyfikacji.

Ankiety są krótkie i anonimowe. Badanie prowadzi zewnętrzna firma. Udział można wziąć na kilka sposobów: telefonicznie, drogą mailową oraz bezpośrednio w siedzibie Polskich Kolei Linowych w Zakopanem.

Informacje o tym, jak wziąć udział w ankiecie można znaleźć na stronie www. zmieniamyzakopane.pl.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto