Spis treści
Zakopane: noclegi tak tanie, że aż podejrzane. Oszustwo "na domek w górach"
W okresie świątecznym i noworocznym, a nawet jeszcze w listopadzie, w Internecie spotkać można podejrzane oferty noclegów w Zakopanem.
Bajecznie tanie i w najlepszych terminach, takie oferty kuszą klientów. Niestety, czasem okazuje się, że to oszustwo obliczone na zgarnięcie zaliczek od naiwnych urlopowiczów. Po dokonaniu przedpłaty znika oferta i wszelki ślad po osobach i hotelach, które ją złożyły. Stratni klienci muszą potem długo dochodzić swoich praw, czekać na wyniki śledztwa, a często też po prostu pogodzić się ze stratą.
Tygodnik Podhalański poinformował o pierwszej próbie dokonania oszustwa i nabrania turystów na nocleg w Zakopanem w sezonie jesienno-zimowym 2022/23.
Ogłoszenie, zamieszczone na Facebooku, informowało o domku do wynajęcia na 10 osób, z pełnym wyposażeniem, kuchnią, salonem, tarasem i pięknym widokiem na Tatry, w cenie zaledwie 500 zł za dobę. Ogłoszenie opatrzone było zdjęciem cudzego pensjonatu. Właściciele owego obiektu zorientowali się, że ktoś się pod nich podszywa i zawiadomili media oraz policję.
Niestety, podobne oszustwa zdarzają się w Zakopanem i innych popularnych górskich kurortach w okresie wzmożonego zainteresowania wypoczynkiem przed Bożym Narodzeniem i Sylwestrem. Jak nie dać się nabrać i nie stracić pieniędzy?

Oszustwo na domek w Zakopanem. Nocleg zawsze trzeba sprawdzić
Ponieważ oszustwa w Zakopanem zdarzają się w sezonie zimowym co roku, zakopiańska policja opublikowała instrukcję dla osób mających zamiar spędzić w górach Święta lub Nowy Rok. Dzięki poradom funkcjonariuszy można łatwo wystrzec się fałszywych ofert noclegów w Zakopanem.
- Przede wszystkim, funkcjonariusze stawiają na zdrowy rozsądek i radzą wczasowiczom, by sprawdzali noclegi, które chcą zarezerwować, zanim przeleją pieniądze. Oficjalna baza obiektów noclegowych w Zakopanem jest dostępna na stronie urzędu miasta.
- Dobry hotel czy pensjonat zawsze ma także swoją własną stronę internetową, na której można sprawdzić jego dane teleadresowe. Jeśli w ofercie pojawia się telefon kontaktowy, warto zadzwonić i popytać o szczegóły noclegu. W ten sposób upewniamy się, że dany pensjonat faktycznie istnieje, działa i przyjmuje gości.
- Dobrym pomysłem jest też popytanie znajomych lub posprawdzanie opinii o danym noclegu na forach internetowych. Dzięki temu upewnimy się, że upatrzony przez nas pokój był już wcześniej wynajmowany i nie ma mowy o próbie wyłudzenia pieniędzy na fałszywą ofertę noclegu.
- Jeśli po sprawdzeniu w Internecie i wśród znajomych nadal mamy jakiekolwiek wątpliwości co do danego noclegu, należy sprawdzić, czy obiekt jest zarejestrowany w lokalnym Urzędzie Miasta.
Zakopane: oszuści oferują noclegi tanio i anonimowo
Zakopiańska policja przestrzega przed przyjmowaniem ofert noclegowych podających bardzo mało informacji. Porządna oferta powinna nie tylko informować, ile kosztuje pokój, ale także podawać dokładne dane hotelu i jego właściciela. Kiedy dawca oferty wyraźnie stara się pozostać anonimowy, o jego hotelu nikt nie słyszał, nie ma o nim żadnej opinii, a w Internecie jest np. tylko jedno zdjęcie budynku, należy przyjąć, że oferta jest podejrzana, a ten, kto ją składa, ma nieczyste intencje.
Inną cechą podejrzanych ofert noclegowych, które mogą być dziełem oszustów, jest oczywiście bajecznie niska cena. W szczycie sezonu w Zakopanem po prostu nie bywa śmiesznie tanio, a ten, kto próbuje nas przekonać, że cuda się zdarzają, może być w rzeczywistości oszustem, starającym się wyłudzić od nas zaliczkę.
Także prośba o przekazanie pieniędzy w nietypowy sposób, np. przez mało znanych pośredników, powinna wzbudzić w nas czujność.
Policja doradza także, by zawsze sprawdzać adres podany w ogłoszeniu o noclegu w Zakopanem. Zdarza się, że oszuści podają byle jaki adres, pod którym może już działać zupełnie inna instytucja, hotel czy np. urząd. Jeśli adres kwatery z oferty po wyszukaniu w Internecie daje zupełnie niespodziewany wynik, należy zachowywać się wobec takiej oferty bardzo ostrożnie.

Nocleg w Zakopanem zawsze trzeba udokumentować
Dokonując rezerwacji i przedpłaty za kwaterę w Zakopanem, należy zawsze zachować wszystkie dokumenty i dane, dowody przelewu itp. W razie jakichkolwiek problemów wszystkie informacje, zebrane przez klienta w czasie dokonywania transakcji, mogą pomóc w schwytaniu oszusta.
Źródła: Tygodnik Podhalański, zakopane.policja.gov.pl, policja.pl
Czytaj też:
- Noclegi na Boże Narodzenie i sylwestra 2022/23. Ceny wzrosły o 20%. Ile trzeba zapłacić za świąteczny weekend w Zakopanem czy Sopocie?
- Jarmark bożonarodzeniowy 2022. Kiedy zostaną otwarte jarmarki w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i innych miastach? Podajemy daty i adresy
- Długi weekend w Zakopanem: atrakcje pod dachem. Gdzie ciekawie spędzić czas podczas deszczu? Tam nie będziecie się nudzić
Przygotuj się na wyprawę w góry

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?