Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Liceum Plastyczne reaktywuje tkactwo artystyczne. Krosna mają trafić do budynku przy ul. Sienkiewicza

Aureli Lupa
Budynek dawnego gimnazjum nr 2 przy ulicy Henryka Sienkiewicza teraz jest użyczony liceum plastycznemu. Wkrótce budynek ma kupić od miasta Ministerstwo Kultury, by przekazać go na rzecz Liceum Plastycznego
Budynek dawnego gimnazjum nr 2 przy ulicy Henryka Sienkiewicza teraz jest użyczony liceum plastycznemu. Wkrótce budynek ma kupić od miasta Ministerstwo Kultury, by przekazać go na rzecz Liceum Plastycznego Zespół Szkól Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem/ Facebook
Słynne Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem planuje powiększyć swoją ofertę dla uczniów. Wkrótce mogą zostać otwarte dwa nowe kierunki: tkactwo i projektowanie ubioru. W przypadku tego pierwszego kierunku będzie pod Giewontem powrót do tradycji. Powodzenie projektu uzależnione jest od zakupu budynku przy ul. Sienkiewicza.

FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

od 16 lat

W gmachu głównym Zespołu Szkół Plastycznych przy ulicy Kościeliskiej od roku trwa termomodernizacja. W ramach prac budynek nie tylko będzie ocieplony, ale i wymienione zostaną wszystkie okna. - W nowej części budynku od ulicy Za strugiem powstanie nowa duża sala do rysunku. Piętro niżej powstanie nowa sala do ceramiki. Teraz będzie bardziej przestronna i doświetlona. Odnowione będą łazienki szkolne, tak by uczniowie mieli jak najlepsze warunki – mówi Marek Król-Józaga, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara.

Na czas remontu szkoła przeniosła się do budynku zastępczego przy ulicy Sienkiewicza w Zakopanem, gdzie dawnej mieściło się Studium Pedagogiczne, potem szkoła podstawowa nr 6, a na końcu Gimnazjum nr 2 im. ks. Józefa Tischnera. Po reformie szkolnictwa i likwidacji gimnazjów, budynek opustoszał. Gdy w siedzibie szkoły Kenara przy ul. Kościuszki rozpoczął się remont, uczniowie liceum plastycznego przenieśli się na Sienkiewicza.

- W tym zabytkowym budynku przy Sienkiewicza, który liczy prawie 100 lat, znajdują się nowe pomieszczenia bardzo potrzebne dla uczniów szkoły. To dobudowana w 2008 roku hala sportowa, sale gimnastyczne oraz boisko. Tego zawsze brakowało naszemu liceum - twierdzi dyrektor szkoły. - Po przejście do zastępczego budynku zwróciłem się do Ministerstwa Kultury z propozycją przejęcia przez naszą szkołę właśnie tego gmachu. Posiadanie dodatkowego budynku pozwoliłoby naszej szkole rozwinąć skrzydła i wprowadzić nowe kierunki.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem prowadzącym dla zakopiańskiej szkoły plastycznej, podjęło decyzję o zakupie placówki. Rada Miasta Zakopane zagłosowała na ostatniej grudniowej sesji za sprzedażą budynku ministerstwu kultury. Wszystko wskazuje na to, że są duże szanse na to by oferta szkoły powiększyła się o dwa nowe kierunki już we wrześniu 2022 roku, a na pewno od 2023.

Gdy transakcja dojedzie do skutku budynek zostanie przekazany na cele liceum plastycznego. Dzięki temu słynna szkoła Kenara będzie dysponowała dwoma sporymi gmachami. A to oznacza, że Liceum Plastyczne będzie mogło rozwinąć skrzydła. I już jest na to plan.

- Kiedyś otrzymaliśmy propozycje przekazania nam krosien, które należały do nieistniejącego już Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem. Musimy jednak mieć nowe lokum, bo w macierzystym budynku na Kościeliskiej nie ma na to miejsca - mówi dyrektor. - Chcielibyśmy wypełnić lukę, jaka powstała po likwidacji technikum i nawiązać do tradycji tej szkoły. Obok tkactwa znalazłoby się projektowanie ubioru, bo i tkanina i projektowanie mogą ze sobą współgrać. W dzisiejszych czasach moda jest jak najbardziej na topie.

Dzięki nowym pomieszczeniom i kierunkom szkoła planuje zwiększyć liczbę uczniów - z dotychczasowym 200 do 300. - Poza tkactwem i projektowaniem planujemy uruchomić naukę na kierunku fotografia artystyczna - zapowiada Król-Józaga.

Co więcej, szkoła chce także otworzyć swoje archiwa. - W szkole posiada około 2 tys. archiwalnych prac. Dlatego chcemy stworzyć archiwum, które byłoby otwarte dla ludzi. Tak, aby każdy mógł wejść i obejrzeć te prace – dodaje dyrektor.

W dalszej przyszłości, w budynku na Sienkiewicza ma powstać w nowej siedzibie centrum plenerowego, gdzie uczniowie ze szkół plastycznych w Polsce mogliby mieszkać w czasie pobytu w Zakopanem. Ponadto w planach jest otwarcie małej sali kinowej, gdzie mogłyby odbywać się nie tylko projekcje filmów, ale i koncerty uczniów ze szkoły muzycznej, która mieści się przy tej samej ulicy.

Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara powstało w 1876 jako szkoła rzemiosła artystycznego. Absolwentami tej szkoły byli m.in. Antoni Kenar, Władysław Hasior, Antoni Rząsa, Henryk Burzec, Wojciech Brzega, Tomasz Ross i wielu innych, którzy zaznaczyli swoją twórczość w różnych stronach świata. Szkołę tą ukończył, a następnie był tam nauczycielem Maciej Berbeka - himalaista i ratownik TOPR, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięczników Manaslu, Czo Oju i Broad Peak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakopane. Liceum Plastyczne reaktywuje tkactwo artystyczne. Krosna mają trafić do budynku przy ul. Sienkiewicza - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto