Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Kuźnice - mieszkali tam arcyksiążęta, działała huta. Dziś to centrum turystyczne miasta. Zobaczcie Kuźnice z dawnych lat

Aurelia Lupa
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kuźnice to jedna z dzielnic Zakopanego na wysokości około 1000 metrów n.p.m. Jest centrum ruchu turystycznego, wejściem w Tatry. Zaczyna się tu większość szlaków tatrzańskich oraz dolna stacja kolei linowych na Kasprowy Wierch. Rocznie pojawia się tam ok. miliona osób. Historia Kuźnic związana była z odkryciem rudy żelaza, w zboczach Doliny Jaworzynki w XVIII wieku. Zobaczcie, jak dawniej wyglądało to miejsce.

W pierwszej połowie XVIII wieku powstał w Kuźnicach ośrodek hutniczy zwany Hutami Hamerskimi. Działał z przerwami do końca XIX wieku. Rozkwit huty jako ośrodka przemysłowego nastąpiło, gdy właścicielem została węgierska rodzina Homolaczów.
Odkrycie bogatych złóż rudy żelaza w Kopie Magury dało jej pierwszeństwo wśród tego typu ośrodków. Znajdowała się tu odlewnia, walcownia, wielki piec itd. Z żelaza kuźnickiego powstał krzyż na Gubałówce i ten stojący w dolinie Kościeliskie. Wyroby z tatrzańskiego żelaza sprzedawano w kraju i zagranicą.

Rodzina Homolaczów osiedliła się w Kuźnicach na stałe po wybudowaniu dworu. W tym czasie Zakopane było niewielką wsią, pozbawioną zaplecza noclegowego i gastronomicznego. Nie było tu nawet kościoła. Niemal wszyscy przybysze z nizin odwiedzający tę część Tatr zatrzymywali się wówczas właśnie w Kuźnicach, omijając chaty góralskie w samym Zakopanem.

Gościli tu nawet arcyksiążęta z panującego rodu Habsburgów - w roku 1823 Franciszek Karol, a w roku 1854 Karol Ludwik. W ogrodzie urządzonym przed dworem wybudowano fontannę i wystawiono popiersia arcyksiążąt.

Po wyczerpaniu zapasów rudy żelaza produkcja i wydobycie przestają być opłacalne, ośrodek przechodzi z rąk do rąk, by wreszcie zostać własnością Władysława hr. Zamoyskiego. W Kuźnicach powstaje Szkoła Pracy Domowej Kobiet, wodociąg i elektrownia wodna. Na terenie gdzie mieścił się wielki piec, w roku 1936 powstaje dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch.

W czasie II wojny światowej w Kuźnicach znajdował się hotel, głównymi gośćmi byli żołnierze Wermachtu. W okresie powojennym teren dworski został przemianowany na szpital ortopedyczny, działało tam też liceum ogólnokształcące.

Po roku 2003 teren został oddany w zarząd Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, który przeprowadził rewitalizację zespołu dworsko-parkowego i remont popadających w ruinę budynków. Obecnie w dawnym budynku zarządu huty ma swoją siedzibę dyrekcja TPN.

W dawnej wozowni mieści się wystawa kolekcji Antoniego Kocjana, a spichlerz zaadoptowano na salę wystaw czasowych. Kuźnice obecnie przyciągają rzesze turystów, jest tu popularny punk wypadowy w najpiękniejsze zakątki Tatr.

Obecnie znów planowana jest gruntowna przebudowa placu głównego w Kuźnicach przez miasto Zakopane. Na górnej płycie - gdzie obecnie parkują busy pasażerskie i taksówki - znajdą się miejsca dla rowerzystów i pieszych, którzy oczekują na przyjazd kolejki na Kasprowy Wierch. Miejsce dla taksówek i busów czy autobusów ma znaleźć się pod ziemią.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto