Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Konserwator wstrzymał prace remontowe na części placu w Kuźnicach. Wszystko przez znalezione stare mury

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Konserwator zabytków wszedł na plac budowy nowego placu w zakopiańskich Kuźnicach. Wszystko po tym, jak firma wykonująca roboty ziemne natrafiła na stare mury, które najprawdopodobniej pochodzą z końca XIX wieku. Część placu ze znaleziskiem została wyłączona z robót budowlanych. Na pozostałych prace są prowadzone.

Remont placu w Kuźnicach to jedna z największych inwestycji w Zakopanem. Ma tam powstać podziemna stacja przesiadkowa – dla autobusów i taksówek. Górna cześć placu ma być przeznaczona dla pieszych. Obecne roboty budowlane w Kuźnicach polegają na wykopach. Wykonawca prac musi bowiem zejść poniżej poziomu dotychczasowego placu o ok. 9 metrów.

- W trakcie prac operator koparki, który ściągał górną nawierzchnię placu, czyli kostkę granitową i płytę betonową, natrafił na kamienie połączone zaprawą. Po delikatnym odkopaniu okazało się, że to pozostałości muru. Powiadomiliśmy o tym odpowiednie służby – mówi Łukasz Kiernia, kierownik robót, przedstawiciel wykonawcy prac.

Na miejscu pojawili się przedstawiciele inwestora, czyli urzędu miasta, a także nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Teren, gdzie znalezione zostały mury, został ogrodzono taśmami, a mury zabezpieczone przed deszczem. Na tym fragmencie placu konserwator zabytków nakazał wstrzymanie prac budowlanych.

- To jest obiekt, który był zburzony prawdopodobnie pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Będziemy to sprawdzać – mówi Joanna Hogno-Jachymiak z nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Odkryte mury mają kilka metrów długości. Nie wiadomo, jak są wysokie. Robotnicy nie dotarli jeszcze do starych fundamentów. Początkowo pojawiły się podejrzenia, że mogą to być pozostałości dawnego zakładu hutniczego, który od XVIII wieku działała w Kuźnicach.

Znalezisko analizował dr hab. Zbigniew Moździerz, konserwator zabytków architektury, pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Jego zdaniem nie są to pozostałości huty. Bo na mapach katastralnych z 1848 rok tego budynku w ogóle nie było.

- Budynek ten wybudowany został ok. 1875-1880 roku. Albo miał on związek z zakładem ślusarskim, albo z zakładem produkującym papier, który również działał w Kuźnicach. Jego żywot był stosunkowo krótki. Gdy hrabia Władysław Zamoyski zakupił dobra w Kuźnicach, to już ok. 1900 roku rozebrał ten budynek. Pozostawił jedynie mury piwnic i wykorzystał je jako wzmocnienie placu przy restauracji w Kuźnicach – mówi Zbigniew Moździerz.

Łukasz Kiernia dodaje, że dawna huta znajdowała się nieco wyżej - w miejscu, gdzie obecnie jest dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch. 

Z uwagi na fakt, że są to pozostałości murowane, a na dodatek związane z przemysłową historią miasta pod Giewontem, urząd ochrony zabytków zamierza wszcząć procedurę wpisania tego znaleziska i fragmentu placu w Kuźnicach do rejestru zabytków.

Odnalezienie starych murów nie wstrzymało prac remontowych w Kuźnicach. Na razie nie wiadomo co będzie dalej z całą inwestycją. - Odnalezione mury w większość stoją w miejscu, gdzie projektowany jest teren zielony. W niewielkiej części lekko kolidują z projektowaną konstrukcją. Zobaczymy co zdecyduje konserwator zabytków i inwestor: czy trzeba będzie lekko zmienić projekt nowego placu, czy odnalezione mury zostaną przestawione, lub rozebrane – mówi Łukasz Kiernia.

Z drugiej strony ich późniejsze wyeksponowanie i pokazanie turystom odwiedzającym Kuźnice może być swoistą historyczną atrakcją tej części Zakopanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto