Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Film Sonata - historia Beethovena z Murzasichla. Dwa pokazy specjalne przed oficjalna premierą

Aurelia Lupa
Grzegorz Płonka - pianista z Murzasichla
Grzegorz Płonka - pianista z Murzasichla Archiwum prywatne Grzegorza Płonki
W zakopiańskim kinie Sokół odbędą się dwa przedpremierowe pokazy filmu Bartosza Blaschke „Sonata” inspirowanego historią niedosłyszącego Grzegorza Płonki z Murzasichla. Projekcja połączona będzie ze spotkaniem z aktorami i twórcami filmu. Współorganizatorem wydarzenia jest gmina Poronin, bo jej mieszkańcem jest bohater filmu.

FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

od 16 lat

Film opowiada historię 33-letniego dziś Grzegorza - bardzo uzdolnionego pianisty z Murzasichla. Mężczyzna za wcześnie przyszedł na świat. Po porodzie dostał tylko 2 punkty w sakli Apgar (to dziesięciopunktowa skala, według której oceniane są czynności życiowe noworodka). Nadwrażliwość chłopca na dotyk została określona jako objaw autyzmu. W tamtym czasie nie było programu badań przesiewowych słuchu. Gdy miał siedem lat, trafił do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zakopanem.

Właściwa diagnoza została postawiona dopiero, gdy chłopiec miał 14 lat - po badaniu logopedycznym. Wtedy u Grzegorza stwierdzono ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy, a wykluczono autyzm. Dostał aparaty słuchowe, a później wszczepiono mu w jednym uchu implant ślimakowy. Wtedy dopiero zaczął uczyć się mówić. Wówczas okazało się, że mimo niedosłuchu ma doskonały słuch muzyczny.

Nieprawidłowa diagnoza, gdy był noworodkiem, przekreśliła jednak bezpowrotnie jego szansę na edukacje w normalnej szkole. Izolacja w jakiej żył przez pierwsze 14 lat przyniosła nieodwracalne skutki. Obecnie nie potrafi poprawnie się wysłowić, trudności sprawia mu pisanie. Według badań, mózg człowieka aktywnie przyswaja system gramatyczny języka i mowy tylko we wczesnym dzieciństwie. Potem umiejętność ta zanika. - Ludzie mnie nie rozumieją – żali się Grzegorz.

Grzegorz zaczął więc uciekać do swojego świata. Dzięki wielkiej determinacji rozpoczęła naukę muzyki, w której się zakochał. Zapragnął zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzył, że chłopak spełni marzenia.

Dzięki ciężkiej pracy nauczył się grać „Sonatę Księżycową” Ludwiga van Beethovena. I został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” w 2015 r. Grzegorzowi udało się i ukończył szkolę muzyczna pierwszego stopnia, kursy informatyczne, wydał własną płytę i prowadzi swój kanał na portalu You Tube. Interesuje się fotografią, robi zdjęcia roślin i gór. Sam nauczył się stroić fortepian. Nadal pragnie się uczyć, ale jego deficyty mu to uniemożliwiają.

- Chciałbym, by film „Sonata” zmienił życie osób takich jak ja, by ludzie patrzyli na nas nie z litością i pogardą, ale wreszcie zaczęli nas traktować tak, jak zdrowe osoby, bo przecież tacy jesteśmy - mówi muzyk z Murzasichla.

Film „Sonata” będzie można zobaczyć w kinach w całej Polsce od 21 stycznia 2022 roku. Jednak wcześniej odbędą się wyjątkowe przedpremierowe pokazy w zakopiańskim kinie „Sokół”. Obraz zostanie wyświetlony dwukrotnie - najpierw 29 grudnia. W tym dniu po projekcji odbędzie się spotkanie aktorami i z twórcami filmu, jak i z głównym bohaterem.

Osoby, które chcą wziąć udział w zamkniętym pokazie, mogą wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez gminę Poronin, która jest współorganizatorem projekcji. Wystarczy, że odpowiedzą na pytanie „Dlaczego chciałbyś obejrzeć film i dlaczego właśnie Ty powinieneś otrzymać bilet?", a następnie wyślą swoją odpowiedź na adres [email protected]. Szczegóły konkursu na Facebooku gminy. Drugi pokaz filmu, na który można będzie zakupić bilety w kasie kina - zaplanowano na 30 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto