Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane było kiedyś znanym uzdrowiskiem. Tak pod Giewontem leczono chorych 100 lat temu ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Aurelia Lupa
Zakopane było słynnym uzdrowiskiem. Pomagano tutaj chorym na gruźlicę, reumatyzm, anemię, nerwicę i problemy kardiologiczne.
Zakopane było słynnym uzdrowiskiem. Pomagano tutaj chorym na gruźlicę, reumatyzm, anemię, nerwicę i problemy kardiologiczne. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Najnowocześniejsze szpitale i sanatoria, wybitni lekarze, tysiące kuracjuszy. Tak wyglądała osada pod Giewontem sto lat temu. To miasteczko o pasterskim rodowodzie było jednym z bardziej znanych polskich uzdrowisk w tamtych czasach. Z biegiem lat zmienił się jego profil, nadal jednak pozostało ulubionym miejscem wypoczynku dla rzeszy turystów.

Pasterska osada jaką było u początku historii Zakopane zmieniła się w połowie XVIII wieku, kiedy węgierscy właściciele wybudowali w Kuźnicach hutę żelaza. Zakopane stało się najważniejszym ośrodkiem metalurgicznym w Galicji. Jednak pokładów rudy wystarczyło tylko na 100 lat.

Przełomem dla Zakopanego okazało się odkrycie przez Ludwika Zajsznera gorących źródeł w rejonie Jaszczurówki w 1834 roku. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat to właśnie hydroterapia, czyli wodolecznictwo stało się podstawowym sposobem leczenia niemal wszystkich chorób pod Giewontem.

Pierwszy zakład wodoleczniczy założył w 1875 roku w Kuźnicach doktor Ludwik Ganczarski. Do końca XIX wieku w Zakopanem powstały kolejne sanatoria. Te zabiegi wodolecznicze miały leczyć m.in. gruźlicę - choć nie miało to jakiegokolwiek potwierdzenia naukowego. W pierwszych zakopiańskich sanatoriach stosowano kuracje z ziołami, olejkami oraz pochodzącą z owczego mleka - żyntycą.

Natomiast dzięki staniom dr Tytusa Chałubińskiego w 1885 roku Zakopane uznano oficjalnie za uzdrowisko. Doktor najpierw od 1873 roku walczył pod Giewontem z epidemią cholery. Potem szukał pomocy dla syna Franciszka, który był chory na gruźlicę. Leczeniu gruźlicy dr Chałbiński poświęcił resztę życia i na stałe związał się z Zakopanem.

Pierwsze sanatorium przeciwgruźlicze założył w Zakopanem dr Marian Hawranek - w 1898 roku. To wtedy choroba zbierała wielkie żniwo, była wówczas jedną z najbardziej wyniszczających dolegliwość i nie znano na nią lekarstwa, ani szczepionki.

Miejscowość pod Giewontem szybko zasłynęło ze świetnych sanatoriów, a z wszystkich zaborów ściągali tam wybitni lekarze poszukujący skutecznych sposobów leczenia. To warunki klimatyczne, jakość powietrza, temperatura oraz nasłonecznienie sprawiały, że było to idealne miejsce dla tworzenia sanatoriów przeciwgruźliczych.

W latach 20. ub. wieku stolica Tatr, uważana była za jeden z najważniejszych ośrodków sanatoryjnych w Polsce. Z czasem w zakopiańskich sanatoriach wspierano nie tylko chorych na gruźlicę, ale także na reumatyzm, anemię, nerwicę i problemy kardiologiczne.

Bywanie w Zakopanem stało się także modne. To tu przyjeżdżał m.in. kompozytor Karol Szymanowski, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Helena Modrzejewska czy Stanisław Witkiewicz - twórca stylu zakopiańskiego w architekturze i sztuce.

To wtedy - jako jedna z terapii - pojawiła się idea górskich spacerów. Propagatorem był dr Chałubiński. Natomiast orędownikiem narciarstwa byli: Stanisław Barabasz, dyrektor Szkoły Przemysłu Drzewnego, a także Mariusz Zaruski – pierwszy naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To oficjalnie powstało po tragicznej śmierci w lawinie Mieczysława Karłowicza, wybitnego polskiego kompozytora.

Jeszcze przed I wojną światową Zakopane zostało okrzyknięte „zimową stolicą Polski” i tak jest do dziś. Od kiedy uzyskało prawa miejskie w 1933 roku stało się organizatorem różnych prestiżowych wydarzeń narciarskich o zasięgu światowym. Obecnie miejscowość każdego roku przyjmuje ok. 3 mln turystów. Nie funkcje już jako uzdrowiskowe nadal pozostaje ulubionym miejscem odpoczynku kolejnych pokoleń Polaków.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakopane było kiedyś znanym uzdrowiskiem. Tak pod Giewontem leczono chorych 100 lat temu ARCHIWALNE ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto