Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie pożarowe w Gnieźnie

Jan Jałoszyński
Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Gnieźnie i okolicach
Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Gnieźnie i okolicach arch. red.
Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest poważna, dlatego cały czas jesteśmy w pogotowiu. Monitorujemy to co się dzieje.. - tak zagrożenie pożarowe w Gnieźnie komentuje nadleśniczy Michał Michalak.

Upalne dni sprawiają, że zagrożenie pożarowe w Gnieźnie i okolicach jest coraz większe. Szczególnie narażone są obszary leśne, gdzie podczas upału bardzo łatwo o pożar. Sytuacja jest poważna ponieważ 3 stopień zagrożenia pożarowego (nazywany przez strażaków i leśników "zagrożeniem katastrofalnym") obowiązuje już od dłuższego czasu.

- Dokonujemy prognozy zagrożenia pożarowego wykonując pomiar wilgotności ściółki leśnej. Pomiar jest wykonywany dwa razy dziennie o godz. 9:00 oraz 13:00. Aktualnie obowiązuje 3 - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego - informuje Michał Michalak, nadleśniczy Nadleśnictwa w Gnieźnie.
Lasy państwowe są dostępne dla wszystkich, nawet podczas wysokiego zagrożenia pożarowego w Gnieźnie i okolicach - gwarantuje o tym ustawa o lasach. Nadleśniczy ma jednak prawo w szczególnych przypadkach wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu na administrowanym przez nadleśnictwo terenie.

- Aktualnie nie chcemy ograniczać możliwości wstępu do lasu. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest poważna, dlatego cały czas jesteśmy w pogotowiu. Monitorujemy co się dzieje w lesie, a wszyscy pracownicy służby leśnej mają obowiązek pozostawać w kontakcie telefonicznym z Punktem Alarmowo-Dyspozycyjnym nadleśnictwa. - tłumaczy M. Michalak.

Jakie, oprócz zwiększenia zagrożenia pożarowego w Gnieźnie możemy wyróżnić skutki suszy?

- Pomimo tego, że stopień zagrożenia pożarowego jest wysoki, to kondycja drzewostanów i zwierzyny jest bardzo dobra. Upały nie trwają jeszcze tak długo, aby mogły znacząco zaszkodzić kondycji lasów. - odpowiada M. Michalak.

Pożary w lasach wynikają przede wszystkim z bezmyślności, dlatego szczególnie w tym okresie prosimy o wyobraźnie.

Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności, by nie wyrzucać niedopałków i nie rozpalać ognisk w niedozwolonych miejscach. Nadleśniczy Michał Michalak przypomina - Pożary w lasach wynikają przede wszystkim z bezmyślności, dlatego szczególnie w tym okresie prosimy o wyobraźnie. Dodatkowym zagrożeniem będą nadchodzące żniwa. Warto pamiętać , że ogień wolno rozpalać dopiero w odległości 100m od ściany lasu.

O karach związanych z nieprzestrzeganiem zasad przebywania w lesie nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego w Gnieźnie i okolicach przypomina Anna Malinowska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych - Zarówno rozpalanie ognia jak i używanie pojazdów w lesie jest zabronione i złamanie tych zakazów grozi mandatem w wysokości 500zł. Wszystkie zasady w okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego w Gnieźnie są egzekwowane wyjątkowo restrykcyjnie.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto