Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytek jak cacko

ASz
,Witkiewiczówka" na Antałówce znów może być nazywana perłą stylu zakopiańskiego.   Fot. Agnieszka ŚWIST
,Witkiewiczówka" na Antałówce znów może być nazywana perłą stylu zakopiańskiego. Fot. Agnieszka ŚWIST
Zakopiańska willa ,Witkiewiczówka" jest jedną z trzech budowli, które wygrały w ogólnopolskim konkursie na najbardziej zadbany zabytek. Wczoraj właściciele willi - państwo Anna i Jerzy Starakowie - odebrali nagrodę z ...

Zakopiańska willa ,Witkiewiczówka" jest jedną z trzech budowli, które wygrały w ogólnopolskim konkursie na najbardziej zadbany zabytek. Wczoraj właściciele willi - państwo Anna i Jerzy Starakowie - odebrali nagrodę z rąk Głównego Konserwatora Zabytków.

,Witkiewiczówka" została wybudowana w 1904 roku. Zaprojektował ją Jan Witkiewicz Koszyc, bratanek Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze. Willę można nazwać perłą tego stylu. Przez wiele lat związana był z rodzina Witkiewiczów. W latach międzywojennych mieszkała tu siostra Stanisława Witkiewicza Maria Witkiewiczówna, zwana ,Ciocią Mary", wraz ze swą krewna, także Marią Witkiewiczówną, nazywaną przez rodzinę ,Dziudzią". W latach 30. częstym gościem u panien Witkiewiczówien bywał Witkacy. Po II wojnie światowej Maria Witkiewiczówna wydzierżawiła willę Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, które prowadziło tu do 1955 roku Dom Pracy Twórczej. Po 10 latach nowym użytkownikiem został Związek Zawodowy Pracowników Budownictwa. Po śmierci ,Dziudzi" spadkobiercy sprzedali dom dzierżawcy. W 1992 roku budynek kupiła ,Energopol S.A. Mimo remontów kolejnych właścicieli budynek podupadał. Być może przyczynił się do tego jego nowy ,charakter" - firmy urządziły tu ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. W roku 2000 willę kupili państwo Jerzy i Anna Starakowie, na co dzień mieszkający w Warszawie. Anna Starak postanowiła przywrócić willi dawną świetność. Remont trwał zaledwie 7 miesięcy, został jednak przeprowadzony olbrzymim nakładem sił i kosztów - jakich - tego właściciele nie chcą zdradzić. W renowację zostali zaangażowani m.in. architekci, etnografowie oraz góralscy rzemieślnicy, którzy przywracali budowli dawny styl.

- Najwięcej pracy mieliśmy z renowacją drewnianych części domu, m.in. ścian, które przez wiele lat kryte były chemolakiem i pokryte warstwą brudu i owadów. Na stare podłogi nałożono białe łazienkowe kafle, które trzeba było zerwać. To wszystko było ciężkie do przeprowadzenia, ale warto było. Dom odzyskał swoją duszę - mówi Anna Starak. O efektach renowacji mogli przekonać się goście, m.in. architekci i koneserzy sztuki, którzy przybyli wczoraj do ,Witkiewiczówki" na uroczystość wręczenia nagrody. Anna Starak przyjęła ją z rąk Głównego Konserwatora Zabytków Aleksandra Brody dziękując przy tym wszystkim, którzy pomogli jej w przeprowadzeniu przedsięwzięcia.

- Dzięki perfekcyjnej renowacji dom odzyskał nie tylko dawną świetność, ale i niepowtarzalny klimat przypominający ten sprzed 100 lat. Wnętrze, przy całej swej wspaniałości, nie robi wrażenia ,muzealnego", ale jest urządzone wygodnie i funkcjonalnie. Ma przecież służyć właścicielom - mówi Główny Konserwator Zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto