Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVII-wieczny kościół w Orawce na elitarnej liście pomników historii [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Mamy nowy pomnik historii w Małopolsce - kościół w Orawce w powiecie nowotarskim
Mamy nowy pomnik historii w Małopolsce - kościół w Orawce w powiecie nowotarskim Lucyna Borczuch
Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Orawce - jedyny do dzisiaj zachowany i najstarszy drewniany parafialny kościół Górnej Orawy został uznany za pomnik historii. Rozporządzenie nadające zabytkowi ten szczególny tytuł podpisał prezydent Andrzej Duda. Wnętrze kościoła m.in. zdobią znakomite malowidła ścienne z XVII i XVIII wieku.

FLESZ - Polacy boją się biedy

Zabytkowy kościół w Orawce - wsi w powiecie nowotarskim - uznano za pomnik historii rozporządzeniem prezydenta RP z 8 kwietnia br. Jak czytamy w rozporządzeniu, celem ochrony tego pomnika historii jest zachowanie - ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe - kościoła, "który dzięki wyjątkowej klasie artystycznej i autentyzmowi architektury, wystrojowi i wyposażeniu wnętrza stanowi najcenniejszy dokument dziejów i kultury materialnej tego regionu Polski, a w czasie, gdy region ten znajdował się poza granicami naszego kraju, odegrał znaczącą rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej i religijnej polskich osadników i ich potomków".

- W ten sposób wyróżniono świątynię o wyjątkowym znaczeniu, która przez wieki, do czasu przyłączenia tego skrawka Orawy do niepodległej Polski w 1920 roku, pomagała tutejszym mieszkańcom zachować katolicką wiarę oraz polską tożsamość narodową w granicach Królestwa Węgierskiego

- komentuje krakowska kuria, która poinformowała o tytule nadanym świątyni.

Wzniesiony w połowie XVII wieku drewniany kościół w Orawce to budowla o konstrukcji zrębowej (zbudowana bez gwoździ), z murowaną kaplicą w prezbiterium, którą dostawiono za ołtarzem ok. 1728 roku. Wieża kościelna była niegdyś zwieńczona baniastym hełmem, a po przebudowie z 1901 roku jest nakryta iglicą. Piękne polichromie na ścianach świątyni pochodzą z dwóch okresów: z drugiej połowy XVII w. i z 1711 roku.

Kościół w Orawce wyróżnia się też tym, że posiada cztery unikatowe tzw. kurtyny wielkopostne, które służą do przysłaniania ołtarzy przez 10 dni w roku - od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiej Środy. Orawczańskie zasłony to tkaniny lniane malowane temperą. Najstarsza pochodzi z 1676 r., a pozostałe z początku XIX wieku.

Już w 2000 roku kościół był zgłoszony do wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Natomiast starania o uznanie za pomnik historii gospodarz obiektu - proboszcz parafii w Orawce i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Orawy rozpoczęli w styczniu 2018 roku.

- Przyznanie tytułu pomnika historii jest niewątpliwie okazją do składania Bogu dziękczynienia za tę świątynię i za głęboką wiarę mieszkańców Orawy, którzy nadal pozostają wierni Bogu gromadząc się na modlitwie w naszej parafialnej świątyni - powiedział ks. Adam Gabryś, proboszcz parafii.

Z kolei Lucyna Borczuch, członkini Towarzystwa Przyjaciół Orawy, przewodnik i kustosz kościoła w Orawce zwraca uwagę, że dla Orawian ten kościół od dawna jest pomnikiem regionalnej historii. Liczy, że teraz popularyzacja informacji o nim przyczyni się do wzrostu zainteresowania turystów tym regionem. Obecnie świątynię wewnątrz można oglądać tylko podczas mszy i nabożeństw.

- Przymierzamy się - o ile to będzie możliwe i jeśli będzie ciepło - do zwiedzania podczas majówki. A już na pewno, jak co roku, zwiedzanie byłoby dostępne od połowy czerwca - mówi nam Lucyna Borczuch.

Corocznie zwiedzanie kościoła odbywa się w czerwcu i wrześniu w soboty i niedziele, a w lipcu i sierpniu od piątku do niedzieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: XVII-wieczny kościół w Orawce na elitarnej liście pomników historii [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto