Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów samorządowych 2014 Zakopane. PiS przejmuje władzę w powiecie

Łukasz Bobek
(Od lewej) Jan Gąsienica-Walczak, Krzysztof Król-Łęgowski i Andrzej Skupień to czołowi gracze "Jedności Tatrzańskiej" dowodzonej przez Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego (pierwszy z prawej)
(Od lewej) Jan Gąsienica-Walczak, Krzysztof Król-Łęgowski i Andrzej Skupień to czołowi gracze "Jedności Tatrzańskiej" dowodzonej przez Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego (pierwszy z prawej) Łukasz Bobek
Nieoficjalnie wiadomo, że pod Tatrami władzę w powiecie przejmie Prawo i Sprawiedliwość. To oznacza, że po 15 latach starosta Andrzej Gąsienica-Makowski pożegna się ze stołkiem.

Wyniki wyborów samorządowych 2014. kto będzie rządził w Małopolsce?

Wyniki wyborów samorządowych 2014: Małopolska [INTERAKTYWNA MAPA]

Wybory do sejmiku województwa małopolskiego 2014. Pierwsze oficjalne wyniki

Wszystko wskazuje na to, że niedługo w powiecie tatrzańskim nastąpi polityczne trzęsienie ziemi. W wyniku niedzielnych wyborów władzę straciła "Jedność Tatrzańska" dowodzona przez Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego. Ze stanowiskami może pożegnać się nie tylko on, ale także jego rodzina oraz zwolennicy.

Wygrywa PiS
Trzęsienie ziemi to efekt zdecydowanego zwycięstwa radnych z list Prawa i Sprawiedliwości. Choć Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie podała oficjalnych wyników do rady powiatu, nieoficjalnie wiadomo, że na 19 radnych aż 9 mandatów zdobyło PiS.

To oznacza, że do większości w radzie brakuje im tylko jednego głosu.

Z pozostałej puli sześć mandatów zgarnęła "Jedność Tatrzańska". Po jednym radnym mają Platforma Obywatelska, Tatrzański Klub Niezależnych, Twoje Zakopanem i Tatrzańskie Przymierze.

Makowski bez stołka
Biorąc pod uwagę fakt, że to rada powiatu wybiera starostę, los Gąsienicy-Makowskiego, starosty tatrzańskiego od 15 lat, wydaje się przesądzony. Nie ma on większości w radzie. Mało prawdopodobne wydaje się, by udało mu się zbudować większość. Nieoficjalnie wiadomo, że z ramienia Twojego Zakopanego - ugrupowania Janusza Majchra - do rady dostał się Wawrzyniec Bystrzycki. Choć sam zainteresowany nie chce wypowiadać się na temat losów starosty, to wiadomo, że Bystrzycki i Gąsienica Makowski nie mają najlepszych relacji.Bystrzycki kilka miesięcy temu rozstał się z "Jednością". Wtedy starosta uznał, że skoro ktoś nie wytrzymuje wyścigu, odpada.

Nie po drodze z Makowskim może być także przedstawicielowi Tatrzańskiego Przymierza. Na razie nie wiadomo, kto z tego ugrupowania dostał się do rady. Wiadomo jednak, że Przymierze ma żal do starosty o to, że gdy ludzie z tego ugrupowania walczyli o likwidację wysypiska śmieci w Zakopanem, Jedność ich nie poparła.

Makowski ma też nikłe szanse na dogadanie się z PiS. Pozostaje mu jedynie możliwość porozumienia z przedstawicielami PO i TKN. To jednak daje mu tylko 8 na 19 głosów. Sam Makowski wypowiada się na razie bardzo asekuracyjnie.

- Zobaczymy co będzie. Będziemy się zastanawiali z kim rozmawiać, gdy poznamy dokładny skład rady - mówi Makowski.

Inni też mogą stracić
Słaby wynik Jedności Tatrzańskiej w wyborach jest złą wiadomością nie tylko dla Makowskiego, ale i wielu osób z nim powiązanych. Przy nowym zarządzie powiatu mogą polecieć głowy w wielu powiatowych instytucjach. Pracę może stracić wicestarosta Andrzej Skupień, zięć Makowskiego - Krzysztof Król-Łęgowski, który jest dyrektorem Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Jan Gąsienica-Walczak - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, który w niedzielę przegrał wybory na burmistrza Zakopanego oraz o mandat radnego. Niepewny jest także los Reginy Tokarz, dyrektorki szpitala powiatowego, a zarazem skarbnika powiatu.

Nie wiadomo także co z Wiesławem Lenardem, rzecznikiem straży miejskiej w Zakopanem. Gdy cztery lata temu Jedność rozeszła się z Januszem Majchrem, Lenard został zwolniony przez burmistrza z funkcji komendanta straży miejskiej. Majcher jednak nie mógł go wyrzucić całkowicie, bo Lenard był radnym powiatowym, a co za tym idzie na jego zwolnienie nie godziła się rada powiatu. Został więc rzecznikiem. Teraz nieoficjalnie wiadomo, że Lenard nie zdobył mandatu radnego.

***

Tymczasem w suskim...

Wczoraj nie udało się zdobyć listy nowych radnych powiatu tatrzańskiego. Komisja wyborcza w powiecie ręcznie przeliczała głosy. Poznaliśmy za to nową radę powiatu suskiego:

1. Tomasz Spannbauer - Prawo i Sprawiedliwość
2. Piotr Talaga - Powiatowa Wspólnota Samorządowa
3. Joanna Stypuła - Powiat Suski Razem
4. Wit Sarlej - Przyjazny Samorząd
5. Artur Kruźlak - Powiat samorządny
6. Marek Drobny - PiS
7. Adam Szwed - PiS
8. Zbigniew Hutniczak - PiS
9. Sławomir Hajos - PiS
10. Stanisław Czernik - Powiatowa Wspólnota Samorządowa
11. Gabriela Korbel - Powiat suski razem
12. Czesława Madoń - Powiatowa wspólnota samorządowa
13. Rafał Lubaszka - Powiat suski razem
14. Sławomir Kudzia - PiS
15. Artur Piórkowski - PiS
16. Jan Woźny - Powiat suski razem
17. Michał Surmiak - Powiat samorządny
18. Józef Bałos - Powiatowa wspólnota samorządowa
19. Ryszard Hadka - PiS
20. Jan Banaś - Prawo i Sprawiedliwość
21. Piotr Surzyn Piotr - PiS

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto