Wynagrodzenia w Krakowie i Małopolsce. Kolejny szok: średnia pensja wzrosła o… ponad 16 procent! Komu? Najnowsze dane GUS o zarobkach

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Małopolskie wynagrodzenia po raz kolejny wzrosły szybciej niż w pozostałej części kraju. W porównaniu z 2015 rokiem średnia krajowa jest „tylko” o 51,5 proc. wyższa, natomiast małopolska – aż o 68,5 procent. Z drugiej strony z analiz krakowskiego GUS wynika, że pracownicy tylko dwóch branż mają pensje wyższe od średniej wojewódzkiej. Oto najnowsza lista płac 2022 w Małopolsce według branż. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie jesteś i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Małopolskie wynagrodzenia po raz kolejny wzrosły szybciej niż w pozostałej części kraju. W porównaniu z 2015 rokiem średnia krajowa jest „tylko” o 51,5 proc. wyższa, natomiast małopolska – aż o 68,5 procent. Z drugiej strony z analiz krakowskiego GUS wynika, że pracownicy tylko dwóch branż mają pensje wyższe od średniej wojewódzkiej. Oto najnowsza lista płac 2022 w Małopolsce według branż. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie jesteś i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Aneta Zurek / Polska Press
Udostępnij:
Zarobki w Krakowie i Małopolsce osiągnęły nowy rekordowy poziom. Przeciętne wynagrodzenie w Małopolsce w lutym 2022 roku wyniosło wedle GUS 6.506 złotych brutto. Oznacza to niespotykany w tym stuleciu wzrost rok do roku o 16,3 procent. Przy inflacji wynoszącej 10,8 proc. zarobki wszystkich, którzy otrzymali odnotowane przez GUS podwyżki realnie wzrosły. Pojawia się jednak pytanie, kogo naprawdę dotyczył ów wzrost? Wnikliwsza analiza danych pokazuje, że w jednych sekcjach gospodarki nie przekroczył on w skali roku 5 procent, a w innych – osiągnął rekordowy poziom… 24 procent, a w jednej z podsekcji przemysłu - wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – ponad 50 procent! Oto najnowsza lista płac 2022 w Małopolsce według branż. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie jesteś i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Małopolskie wynagrodzenia po raz kolejny wzrosły szybciej niż w pozostałej części kraju. W porównaniu z 2015 rokiem średnia krajowa jest „tylko” o 51,5 proc. wyższa, natomiast małopolska – aż o 68,5 procent. Z drugiej strony z analiz krakowskiego GUS wynika, że pracownicy tylko dwóch branż mają pensje wyższe od średniej wojewódzkiej: w informacji i komunikacji przeciętne zarobki są o 81,3 proc. większe od owej średniej, a w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – o 42,4 proc. większe. Ale już w przetwórstwie przemysłowym zarabia się o 13 proc. mniej od średniej, zaś w handlu i naprawie pojazdów – o blisko 15 proc. mniej. W transporcie i magazynowaniu ta różnica wynosi aż 25 proc., a w zakwaterowaniu i gastronomii – ponad 37 proc.

Co jest źródłem podwyżek płac w Małopolsce?

Mamy z jednej strony do czynienia ze spiralą inflacyjną - widząc dynamiczny wzrost cen w sklepach pracownicy domagają się od pracodawców rekompensat w postaci podwyżek płac. Z drugiej strony otrzymujący mnóstwo zamówień przedsiębiorcy zmagali się dotąd z narastającym deficytem pracowników, i to zarówno specjalistów, jak i robotników niewykwalifikowanych, więc musieli więcej płacić, bo inaczej nikt nie chciałby u nich pracować.

W tym kontekście ciekawe będzie, jak na krakowski i małopolski rynek pracy wpłynie pojawienie się ponad 100 tys. chętnych do pracy uchodźców z Ukrainy. To przede wszystkim kobiety, w większości nie znające języka. Mogą od zaraz pracować tylko w niektórych obszarach gospodarki, jak handel, zakwaterowanie, gastronomia, być może także logistyka i część przemysłu (Krakowski Park Technologiczny wraz z parterami prowadzi bardzo ciekawy program angażowania kobiet do nowoczesnych fabryk). Wydaje się prawdopodobne, że w tych branżach może dojść do złagodzenia deficytów kadrowych, a co za tym idzie – osłabienia presji płacowej.

Raczej nie obejmie to jednak sekcji królujących na liście płac, zwłaszcza specjalistów w IT i centrach obsługi biznesu, więc można się tam spodziewać kolejnych solidnych podwyżek wynagrodzeń. Oto najnowsza lista płac 2022 w Małopolsce według branż. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie jesteś i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie