Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne. Kandydaci do Sejmu i Senatu, którym komisje odmówiły rejestracji

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Okręgowe Komisje Wyborcze w Małopolsce w kilku przypadkach odmówiły rejestracji list kandydatów do Sejmu i kandydatów do Senatu. Nie tylko z powodu braku podpisów.

Do wyborów parlamentarnych jest jeszcze ponad miesiąc, a Koalicja Obywatelska już poniosła pierwszą porażkę. Okręgowa Komisja Wyborcza w Nowym Sączu odmówiła rejestracji pisarki Marii Nurowskiej jako kandydatki na senatora na Podhalu.

Powód? Brak wymagnej liczby podpisów poparcia dla przedstawicielki KO.

Nieczytelne podpisy i błędy

Kandydatkę KO w okręgu nr 36 (podhalańskim) zgłoszono razem z 2099 podpisami. Wymagana liczba to 2000. Ale okręgowa komisja zakwestionowała 209 podpisów.

Nieczytelne imię lub nazwisko było w 56 przypadkach, nieczytelny lub niepełny adres zamieszkania miało 79 osób. Kolejne 18 osób, które złożyły podpisy, mieszkały poza granicami okręgu, w którym miała kandydować przedstawicielka KO. Nieczytelny PESEL był przy 18 podpisach, a przy weryfikacji okazało się, że jeszcze 33 numery były błędne.

Komisja uznała więc, że kandydatka nie ma 2 tys. podpisów Po terminie zgłoszenia do rejestracji kandydatów (3 września o północy) tych brakujących nie można było już uzupełnić. Stąd odmowa rejestracji.

Innym też brakło podpisów

Już wcześniej w tym samym okręgu i też z powodu zbyt małej liczby podpisów poparcia komisja odmówiła rejestracji kandydata na senatora Łukasza Stanisława Bełdy, zgłoszonego przez komitet Przywrócić Prawo. W dokumentach zgłoszeniowych było 76 arkuszy z 720 podpisami.

Brak podpisów poparcia pogrążył także kandydatów do Sejmu zgłaszanych przez komitet Skuteczni Piotr Liroya-Marca. I to wszystkich w Małopolsce. Listy kandydatów do Sejmu ten komitet zgłosił w trzech małopolskich okręgach - w Krakowie, Tarnowie oraz Nowym Sączu. Pod żadną listą nie było wymaganych 5 tys. podpisów poparcia. W takiej sytuacji jej rejestracja byłaby możliwa, gdyby komitetowi udało się zarejestrować z podpisami listy w co najmniej połowie okręgów w Polsce, czyli w 21. Ale okazało się, że komitet nie może się tym wykazać, więc okręgowe komisje odmówiły rejestracji list. W Krakowie liderem Skutecznych miał być Grzegorz Gorczyca, niedawny kandydat na prezydenta miasta.

Do Sejmu tylko bez wyroku

Okręgowa Komisja Wyborcza w Krakowie odmówiła też rejestracji jednemu z kandydatów Konfederacji Wolność i Niepodległość na posła. Jak czytamy w uchwale komisji, powodem jest skazanie Grzegorza Mateusza Nowaka za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Wyrok w jego sprawie został wydany w czerwcu 2015 r. i uprawomocnił się w lipca 2015 r.

W okręgu nr 30 (chrzanowskim) jako kandydat na senatora nie został zarejestrowany Kazimierz Józef Styrna. Kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Przywrócić Prawo został zgłoszony listownie, a trzeba to zrobić osobiście w siedzibie komisji okręgowej.

WIDEO: Barometr Bartusia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne. Kandydaci do Sejmu i Senatu, którym komisje odmówiły rejestracji - Dziennik Polski

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto