Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda małopolski Józef Pilch odchodzi, Padł ofiarą walk frakcyjnych

Piotr Ogórek
Andrzej Banaś
Wojewoda Małopolski Józef Pilch został odwołany ze stanowiska w piątek późnym wieczorem. Oficjalnie z powodów zdrowotnych. Ale tajemnicą Poliszynela jest, że wojewoda był skonfliktowany z wpływowym wicemarszałkiem Sejmu, Ryszardem Terleckim. - Rysiek dopiął swego – słyszymy w kuluarach. Na dymisję wojewody mogło się złożyć jednak kilka czynników, w tym i zdrowotny, bo Józef Pilch miał trafić do szpitala już w czwartek.

- Piotr Ćwik odebrał dzisiaj nominację na stanowisko wojewody małopolskiego. Funkcję tę obejmie z dniem 3 czerwca. Piotr Ćwik pełnił dotychczas obowiązki II wicewojewody małopolskiego. Józef Pilch, obecny wojewoda małopolski, z powodów zdrowotnych złożył rezygnację, która została przyjęta przez panią premier – głosił lakoniczny komunikat wysłany przez biuro prasowe wojewody późnym wieczorem w piątek.

Józef Pilch wojewodą był od grudnia 2015 roku. Na swoje konto może przypisać udaną organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Brzegach. Choć wszyscy odtrąbili sukces, to jednak do pracy wojewody uwagi mieli liczni jego koledzy partyjni. A wiadomo, że największym wrogiem polityka jest nie przeciwnik polityczny, a właśnie kolega partyjny.

Pilchowi politycy PiS zarzucali, że upublicznił raport służb, które odradzały organizację ŚDM w Brzegach. Krytycznie patrzono też na jego wypowiedzi, że na ŚDM wolałby krakowskie Błonia czy lotnisko w Balicach. Pod tym względem skonfliktowana była z nim chociażby minister w kancelarii premiera Beata Kempa.

Ale największym wrogiem byłego już wojewody, i to od dawna, jest Ryszard Terlecki – poseł z Krakowa, szef klubu PiS w Sejmie, wicemarszałek Sejmu i bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego.

- Rysiek dopiął swego. Walka frakcyjna się nasiliła. Powód zdrowotny jest tradycyjną wymówką w takich sytuacjach – mówi nam anonimowo jeden z samorządowców z Małopolski. Pretekstem miała być sprawa Instalu i Golikówki, którą ostatnio opisał Onet. Chodziło o przekształcenie gruntów przy tej ulicy z rolnych na budowlane, o co zabiegała spółka Instal, niedawany sponsor klubu żużlowego, którego honorowym prezesem jest Józef Pilch. Co więcej, gdy Pilch był jeszcze radnym Krakowa też zabiegał o odrolnienie gruntów. Niedawno radni miejscy zagłosowali za taką zmianą, a przesądził głos Wojciecha Wojtowicza (PO), prezesa Chemobudowy, która jest wykonawcą Instalu. A w Chemobudowie swego czasu także pracował Józef Pilch.

Nasi rozmówcy podkreślają jednak, że sprawa Golikówki nie była powodem odwołania Pilcha. - Wojewoda świetnie wywiązał się z organizacji ŚDM. Ale potem nawarstwiało się wiele spraw i skończyło się jak się skończyło – mówi nasz rozmówca z PiS. Okazuje się, że powód zdrowotny nie jest też wydumany. Józef Pilch miał być w szpitalu w czwartek, jak i w piątek. Niemniej da się słyszeć w kręgach PiS, że nie ma partii, w której nie ma walczących frakcji. A jak są walki, to są i ofiary.

Pilchowi zarzucano też, że nie „wyczyścił” urzędu wojewódzkiego po poprzedniku i pozostawił wielu dyrektorów wydziałów na stanowiskach. Wśród zarzutów do byłego już wojewody dochodzi też kwestia jego żony, która dostała po nim to samo stanowisko w Chemobudowie, a nawet w tym samym gabinecie.

- Józek poleciał za całokształt. Nawet jak Golikówka nie jest głównym powodem, to był gwóźdź do trumny. Słyszałem też, że Pilch podpadł na ostatnim forum w Krynicy. Był po paru głębszych i zbyt zamaszyście zaczął poklepywać Jarosława Kaczyńskiego – mówi nam jeden z krakowskich radnych.

Bez emocji do zmian w urzędzie podchodzą na razie sąsiedzi z Basztowej 22 w Krakowie. - Liczę, że urząd będzie w końcu otwarty dla mieszkańców. Dosłownie, od strony Pawiej, oraz żeby ludzi nie pytano na dole dokąd idą, tylko ich po prostu wpuszczano – mówi Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego i szef Platformy Obywatelskiej w Małopolsce.

Nowym wojewodą od soboty 3 czerwca jest Piotr Ćwik, do tej pory drugi zastępca Józefa Pilcha. Przez długie lata był katechetą, był też dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Skawinie. To w tym mieście zaczynał swoją karierę polityczną i samorządową, gdzie w latach 1994-2006 był radnym. Później był radnym powiatu krakowskiego.

Przełomowy był dla niego rok 2014 kiedy trafił do Sejmu w miejsce Andrzeja Dudy, który przeniósł się wtedy do Parlamentu Europejskiego. Bezskutecznie ubiegał się o reelekcję w 2015 roku. Ale pod koniec tego roku trafił do urzędu wojewódzkiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: INFO Z POLSKI 1.06 2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto