Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Właściciele gospodarstw agroturystycznych bez pomocy! "Rząd chce byśmy całymi rodzinami padli z głodu"

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Puste Krupówki w Zakopanem - zdjęcie ilustracyjne
Puste Krupówki w Zakopanem - zdjęcie ilustracyjne Łukasz Bobek
Zostaliśmy pozostawieni sami sobie, bez niemal żadnej pomocy - mówią właściciele małopolskich gospodarstw agroturystycznych, którzy podobnie jak hotelarze czy właściciele pensjonatów cierpią z powodu lockdownu w branży turystycznej. Różnica jest jednak taka, że rolnicy nie mogą liczyć na pomoc z tzw. tarczy (wsparcie finansowe). Nie są bowiem przedsiębiorcami. - Zgłaszamy ten fakt do rządu, ale jak na razie pozostaje to bez echa - mówi Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne".

FLESZ - Nowe składki ZUS dla firm

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich mieszkańcy wsi, którzy posiadają gospodarstwo rolne, mogą prowadzić działalność dodatkową w zakresie wynajmu pokoi turystom. Gospodarz taki może przygotować dla wczasowiczów maksymalnie 5 pokoi i dopóki nie przekroczy 100 tysięcy złotych rocznego dochodu jest zwolniony z zakładania i rejestracji firmy. Mówiąc inaczej nie musi płacić ZUSu bo pokoje wynajmuje jako osoba prywatna.

- To prawo stworzono po to, by powstrzymać emigrację ludzi ze wsi do miast - mówi Wiesław Czerniec, prezes PFTW. - Powiedziano ludziom, że nawet jeśli gospodarują na ziemi kiepskiej klasy to mogą sobie dorobić w turystyce. To całkowicie legalny sposób zarabiania i przez wiele lat dla rolników spora ulga w postaci zwolnienia z ZUSu.

Teraz jednak okazuje się, że to co dotychczas cieszyło rolników teraz stało się dla nich przekleństwem.

Gospodarstwa agroturystyczne stoją bowiem puste praktycznie od listopada, gdy rząd zamknął turystykę dla "zwykłych Kowalskich". Przez długie tygodnie cała branża hotelarska domagała się pomocy i ta ostatecznie nadeszła. 19 stycznia rząd przegłosował dopłaty dla działalności gospodarczych, które prowadzą biznes oznaczony w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kodem 55.20.Z, czyli mówiąc inaczej obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Warunek jest jednak jeden. Kod ten musi być "przeważającą działalnością". Za wypłaty postojowego czy jednorazowych dotacji z tzw. tarczy branżowej ma odpowiadać ZUS.

- I tu właśnie jest pies pogrzebany - mówi Dariusz Nowobilski, prowadzący agroturystykę w Białce Tatrzańskiej. - My bowiem po pierwsze nie prowadzimy działalności gospodarczej (w sensie ustawowym), więc nie mamy z ZUSem nic wspólnego. Co więcej w REGONACH jakie nadane są naszym gospodarstwom co prawda widnieje kod 55.20.Z, ale wpisany jako "działalność dodatkowa", a nie "przeważająca". Tą ostatnią jest produkcja rolno - zwierzęca mimo, że wielu z nas nie prowadzi fizycznie żadnych upraw tylko w całości żyje tylko i wyłącznie z turystów!

Okazuje się, że grupa ludzi do których tym samym nie dotrze pomoc jest ogromna. Tylko w powiecie tatrzańskim gospodarstwa agroturystyczne stanowią około 1/3 wszystkich obiektów noclegowych. To mniej więcej 2000 miejsc. W powiatach nowotarskim, nowosądeckim, suskim czy gorlickim gospodarstw agroturystycznych będzie równie dużo, nie mówiąc już o innych regionach Polski.

- Rząd każe nam umierać z głodu - mówi Barbara Piszczek, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego znad Jeziora Czorsztyńskiego. - Ja z tego, ze zimą i latem wynajmowałam te swoje 5 pokoi utrzymywałam siebie, męża i czwórkę dzieci. Roboty było dość dla każdego. Teraz "przejadam" ostatnie oszczędności. Mąż szuka pracy, ale w kryzysie z tym ciężko. Nie wiem dlaczego nam odmawia się pomocy. Gdybym wiedziała, że tak będzie to lata temu założyłabym normalną firmę.

O to dlaczego gospodarstwa agroturystyczne zostały pozostawione bez pomocy spytaliśmy już w zeszły piątek 22 stycznia zarówno w Ministerstwie Rolnictwa jak i Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Z obu resortów odpowiedź jak na razie nie nadeszła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto