Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zakopanem znowu będą się „bić” o prestiżowe „Złote ciupagi”. 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich rozpoczyna się 12 sierpnia

Marek Długopolski
Marek Długopolski
„Górole ze świata / sercem w Zokopanym / juz na przysłe lato, / bedziymy se razem”- tak w minionym, pandemicznym, roku tęsknie śpiewano na Podhalu. I w tym roku marzenie to się spełniło. 52. już edycja prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbędzie się tradycyjnie, a rozpocznie się 12 sierpnia. Patronat honorowy nad tym niezwykłym wydarzeniem objęła prezydencka para - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

- Festiwal ma ten walor, że skupia ludzi szczególnie zaangażowanych w troskę o swoje dziedzictwo - nie tylko z Podhala, ale także z Polski, Europy i świata. Autentyzm przekazu sprawia, że tak skutecznie trafia do publiczności festiwalowej, chwytając za serce, ale także dając radość, energię i wciągając we wspólną zabawę - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Porywający taniec, wspaniały śpiew, barwna muzyka, cudowna gwara, piękne stroje, tradycyjne instrumenty i wyroby - to wszystko będzie można usłyszeć i zobaczyć w ciągu niezwykłych dziewięciu festiwalowych dni w Zakopanem.

- Festiwal to z jednej strony wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej strony kładziemy nacisk na jego walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez lata formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Konkurs jest najważniejszą częścią Festiwalu, a wokół niego budujemy bogaty program pełen innych ciekawych wydarzeń i atrakcji - dodaje Joanna Staszak, dyrektor 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

O prestiżowe „Złote ciupagi” będą się w tym roku „bić” w Zakopanem zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy, Włoch, a także z Polski (Zbyrcok z Juszczyna, Istebna z Istebnej, Lachy z Nowego Sącza i Regle z Poronina). Kto je wytańczy i wyśpiewa? Tego dowiemy się 20 sierpnia podczas finałowego koncertu.

Ale to nie wszystko. Tegoroczna edycja jest szczególna i z tego powodu, że skupiać się będzie również na niezwykłych smakach.

- Zgodnie z hasłem „Od snopka do talerza” będzie poświęcona obrzędom i tradycjom związanym z pracą na roli, produktom rolnym i ich wykorzystaniu w regionalnej kuchni- w tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Odbędą się także pokazy i degustacje. Chcemy pokazać, że góralszczyzna ma smak! - podkreśla Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego. I zaprasza do światowej stolicy górali na dziewięć niezapomnianych dni!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto