Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tatrach wieje halny. Przyniósł do Zakopanego odwilż. Temperatura na plusie

Aurelia Lupa, ŁB
W Tatrach wieje wiatr halny
W Tatrach wieje wiatr halny TOPR
Odwilż w Zakopanem. Pod Giewontem termometry wskazują już dodatnie temperatury. W Tatrach nadal na minusie, ale też rosną. Czy to koniec śnieżnej zimy i święta Bożego Narodzenia w Zakopanem będą na zielono?

Po ubiegłotygodniowych mrozach i opadach śniegu przyszedł czas na zmianę pogody. Już w niedzielę temperatura rosła. W poniedziałek natomiast w Zakopanem termometry wskazują już niemal 2 stopnie powyżej zera, a na Gubałówce – ponad 3 stopni ciepła.

Plusowa temperatura zrobiła się także w niektórych tatrzańskich dolinach. W Chochołowskiej jest 2 stopnie na plusie. W wyższych partiach gór nadal utrzymują się ujemne temperatury – na Hali Gąsienicowej – minus 0,7 stopnia, a na Kasprowym Wierchu – minus 4,5 stopnia.

W górach wieje silny wiatr, na Kasprowym Wierchu porywy osiągają już prędkość do 68 km/h, choć rano dochodziły nawet do 140 km/h.

- Mamy halny w górach. Nad Tatrami utworzył się charakterystyczny wał chmur. Zaczyna się taka mała odwilż – mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Według prognoz najbliższe dni w Zakopanem w ciągu dnia będą oznaczały plusowe temperatury. Nocami mogą one spadać poniżej zera, ale wielkich mrozów nie będzie.

Według prognoz długoterminowych, do 20 grudnia na południu Polski czekają nas generalnie dodatnie temperatury. To może oznaczać, że część pokrywy śnieżne w Zakopanem z pewnością się stoki – o ile nie cała. Niewykluczone więc, że święta Bożego Narodzenia mogą okazać się bezśnieżne. W Tatrach z kolei śnieg nie zniknie. W górach mimo wszystko będą ujemne temperatury – na lekkim minusie, ale jednak. Nie ma więc obawy, że góry na święta nie będą białe.

Ci co planują wyprawy w Tatry, muszą pamiętać, że w górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne i niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany, a wiatr utworzył głębokie zaspy w zagłębieniach terenu. Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny miejscami uniemożliwiają przejście, "kładąc się" na szlaki. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Dodatkowym utrudnieniem mogą być silne porywy wiatru, szczególnie w partiach graniowych – informuje Tatrzański Park Narodowy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Tatrach wieje halny. Przyniósł do Zakopanego odwilż. Temperatura na plusie - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto