Biegacze mieli do pokonania narciarski tor przeszkód, przygotowany według pomysłu profesora krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego Szymona Krasickiego. To test, sprawdzający umiejętności techniczne, poczucie równowagi, koordynację i jazdę na nartach wszystkich. W zawodach brały udział dzieci z roczników 2008-2014 i młodsze wraz z opiekunami. Załoga mogła liczyć min. 3 zawodników. To mogło być m.in. dziecko, tata, mama, dziadek, babcia.
Zawody poświęcone są pamięci wyjątkowej mieszkance Kościeliska Bronisławie Staszel Polankowa. Ta sportsmenka karierę narciarską rozpoczęła w latach 20. XX wieku. W wieku 14 lat pierwszy raz wygrała bieg narciarski o mistrzostwo Polski. Mistrzynią jednak nie została, ponieważ była niepełnoletnia. Zwyciężyła również, z prawie trzyminutową przewagą, w nieoficjalnym biegu kobiet podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1929 r. - będącym konkurencją jedynie pokazową. Była uważana za najlepszą narciarkę na świecie w tym okresie.
W 1934 roku odbyła wyprawę rowerową dookoła Polski przejeżdżając odległość 4 tysięcy km. W 1933 lub 1934 r. przerobiła zwykły pasterski szałas pod Przysłopem Miętusim w Tatrach Zachodnich na przytulne schronisko turystyczne. W pierwszych dniach września 1939 r. dało ono dach nad głową osobom uciekającym przed wojną. Na początku lipca 1944 r. przeniosła się do Warszawy. Tam wstąpiła do Armii Krajowej i brała udział w powstaniu warszawskim. Pod pseudonimem „Duża Bronka” służyła jako sanitariuszka w 9. kompanii batalionu „Kiliński”. Po upadku powstania została jeńcem wojennym.
Po wojnie wróciła do uprawiania sportu, zajmując 4. miejsce w mistrzostwach Polski w 1951 r.
W latach 1947-1957 wraz ze Stanisławą Woźniak, byłą żołnierką AK, prowadziła swoje przedwojenne schronisko na Przysłopie Miętusim, słynące z bardzo miłej, rodzinnej atmosfery, w którym spotykała się m.in. warszawska śmietanka artystyczna, literacka i naukową oraz kardynał Karol Wojtyła, któremu - już jako papieżowi Polankowa podarowała oprawione w złoto wiązania nart z 1929 roku.
- Zatopiona przez Jezioro Czorsztyńskie wieś Stare Maniowy. Zobacz, jak wygląda
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?