Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatrzański Park Narodowy zażądał demontażu kolejki na Kasprowy Wierch

Łukasz Bobek
Tatrzański Park Narodowy wezwał Polskie Koleje linowe do zaprzestania korzystania z Kasprowego Wierchu i demontażu kolejki linowej. To efekt przepychanek dot. umowy na korzystanie przez PKL z terenu należącego do skarbu państwa.

Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, potwierdził "Gazecie Krakowskiej", że zostało wystosowane takie pismo do władz spółki Polskie Koleje Linowe. Dodał, że to efekt braku reakcji PKL na wcześniejsze monity słane przez TPN ws. wysokości dzierżawy za tereny należące do Skarbu Państwa, a z których korzysta spółka wywożąc turystów na szczyt Kasprowego Wierchu.

TPN, który przejął w wieczystym użytkowaniu tereny skarbu państwa, chciał porozumieć się z PKL ws. dzierżawy terenów, nad którymi przebiegają liny nośne wagoników kolejki na Kasprowy Wierch (PKL mają wieczystą dzierżawę jedynie terenów bezpośrednio pod podporami kolejki). Zdaniem bowiem dyrektora Ziobrowskiego, PKL korzystają z tych terenów bezumownie. Do porozumienia jednak nie doszło. Stąd pismo wystosowane do PKL ws. zaprzestania korzystania z Kasprowego Wierchu i rozebrania kolejki.

Władze PKL uważają jednak całą sprawę za absurdalną. PKL wydał oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim, że TPN zażądał od PKL, by ten rozebrał kolejkę do końca stycznia. Spółka zapewnia, że ma tytuł prawny do korzystania z pasa pod kolejką. Dodaje, że jest gotowa na mediacje w tej sprawie.

PKL zapowiedział, że nie zamierza spełnić żądać TPN. Zwrócił się zarazem do ministra środowiska, by przyjrzał się postępowaniu parku narodowego.

Nieoficjalnie jednak działania TPN związane są z faktem, że PKL zamierzają w najbliższym czasie wejść na giełdę papierów wartościowych. Na dodatek to spółka, która niemal w 100 procentach należy do zagranicznego właściciela. Tymczasem rządy Prawa i Sprawiedliwości od początku zapowiadał, że będzie robił wszystko, by wykupić spółkę z zagranicznych rąk.

PKL zostały sprywatyzowane w 2013 roku. Polskie Koleje Państwowe sprzedały spółkę za 215 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto