Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry. Zimowe oznaczenia na szlakach. Pomarańczowe tabliczki są dla wędrujących na nartach

Aurelia Lupa
Sezon na skitoury w Tatrach powoli się rozkręca. Wędrujący na nartach muszą pamiętać o zasadach. To m.in. pomarańczowe tabliczki przy szlakach.
Sezon na skitoury w Tatrach powoli się rozkręca. Wędrujący na nartach muszą pamiętać o zasadach. To m.in. pomarańczowe tabliczki przy szlakach. TPN
Tatrzański Park Narodowy wprowadził zimowe oznakowania na szlakach – pomarańczowe drogowskazy. Są one dedykowane tym, którzy wędrują po górach na nartach. Miłośnicy skitourów powinni postępować zgodnie z drogowskazami – by nie zderzyć się z narciarzami zjeżdżającymi z góry.

Wyprawy skitourowe cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Prawdziwy boom zrodzi się w czasie pandemii koronawirusa, gdy stacje narciarskie i wyciągi nie mogły działać. Wtedy Tatry dosłownie zalało morze narciarzy skitourowych. Od tego czasu popularność tej formy narciarstwa regularnie rośnie. Obserwować to można także i tej zimy. Gdy tylko pojawia się ładna pogoda, na nartach podchodzi sporo ludzi.

- Obecnie warunki skitourowe są dobre, ale głównie w rejonie Kasprowego Wierchu. W pozostałych rejonach nadal mogą zdarzyć się wystające kamienie, czy kosówki. Na pełnię sezonu skitourowego musimy poczekać do marca aż ten śnieg nieco siądzie i zrobi się dobra warstwa do wędrowania i zjeżdżania na nartach – mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach na nartach skitourowych można poruszać się po wszystkich (z nielicznymi wyjątkami), udostępnionych szlakach turystycznych - pod warunkiem występowania odpowiedniej pokrywy śnieżnej zabezpieczającej roślinność i glebę.

- Dodatkowo, w okresie zimowym dla skiturowców udostępniane są szlaki narciarskie. Ich gęsta sieć znajduje się w górnej części Doliny Bystrej, a dokładnie w Dolinie Goryczkowej i Kondartowej. Kolejny szlak prowadzi dawną nartostradą z Hali Gąsienicowej do Kuźnic. W Dolinie Chochołowskiej również udostępniono dwa szlaki narciarskie: z Rakonia do Doliny Wyżniej Chochołowskiej oraz od schroniska na Polanie Chochołowskiej  w kierunku Bobrowieckiej Przełęczy – informuje TPN.

Część szlaków narciarskich jest jednokierunkowa, tam należy się poruszać zgodnie z określonym kierunkiem.

- Szlaki turystyczne: Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch i Dolina Gąsienicowa – Przełęcz Liliowe, dla turystyki narciarskiej udostępnione są wyłącznie do podejścia – ostrzega TPN.

Trzeba pamiętać, że na szlakach turystycznych obowiązuje zasada pierwszeństwa ruchu pieszego, a na dwukierunkowych szlakach narciarskich, pierwszeństwo ma ten, który podchodzi do góry.

- Szlaki narciarskie oznakowane są pomarańczowymi kierunkowskazami, na których wskazane jest miejsce docelowe oraz odległość do niego. Szlak na Kasprowy Wierch powyżej Niżniej Goryczkowej Równi dodatkowo oznakowany jest również małymi strzałkami kierunkowymi (bez opisów). W związku z bardzo dużą popularnością wśród skiturowców Kasprowego Wierchu - przypominamy o obowiązujących przepisach zabraniających podchodzenia nartostradą. Służy ona wyłącznie do zjazdu, a poruszanie się w przeciwnym kierunku stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla zjeżdżających, jak i podchodzących – ostrzega park.

W okresie udostępniania narciarskiej trasy zjazdowej w Dolinie Goryczkowej jest wyznakowany podejściowy szlak narciarski z Niżniej Goryczkowej Równi na szczyt Kasprowego Wierchu. Podchodząc, należy poruszać się wzdłuż krawędzi trasy, za pomarańczowymi tabliczkami i strzałkami kierunkowymi. Nie wolno podchodzić środkiem trasy. Szlak ten prowadzi w obrębie obszaru udostępnionego dla narciarstwa zjazdowego ale poza utrzymywanymi trasami. Jego przebieg zaznaczono również w terenie tyczkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto