Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry. Takie szalety mogą stanąć w Dolinie Chochołowskiej. Projekt nazywa się "Uniesiona łąka"

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Grand Prix konkursu otrzymał projekt „Uniesiona Łąka”, którego autorami są Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis
Grand Prix konkursu otrzymał projekt „Uniesiona Łąka”, którego autorami są Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis Organizatorzy konkursu
Już wiadomo jak mogą wyglądać nowe toalety, jakie na Polanie Huciska w Dolinie Chochołowskiej chce zbudować Tatrzański Park Narodowy. Rozstrzygnięty został konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej.

Tematem tegorocznej, 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” był projekt obiektu z funkcją toalety publicznej zlokalizowanego w Tatrzańskim Parku Narodowym, w rejonie Polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej. Do rywalizacji zgłoszonych zostało 178 projektów.

Grand Prix konkursu otrzymał projekt „Uniesiona Łąka”, którego autorami są Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis. Zdaniem jury praca wyróżnia się pomysłem, który kompromisowo godzi poszanowanie przyrody i unikatowego krajobrazu z nową funkcją. Plac na Polanie Huciska, choć znajduje się niemal w środku doliny, to teren przekształcony. Dawniej znajdował się tam parking dla samochodów, który funkcjonował do 1997 roku, pozostawiając ślad do dziś. Zwycięska praca zaciera ten ślad. Jako jedyna uwzględnia cały teren dawnego parkingu w taki sposób, że daje możliwość jego rekultywacji. Zamiast utwardzonego placu oferuje przedłużenie polany. - Koncepcja nie zaburza przestrzeni, nie wymaga istotnych konsultacji, jak wbudować obiekt w ten niezwykle cenny obszar, bez jego zakłócania. Podkreśla walory naturalne otoczenia, m.in. polanę krokusową, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec – informują organizatorzy konkursu.

Wyróżnienie I stopnia powędrowało do Anety Roguszczak,
za projekt „Toaleta publiczna TPN”. Jury doceniło wycofanie bryły względem istniejącego ciągu komunikacyjnego oraz ukrycie parteru projektowanego budynku w terenie. Obiekt wykracza poza program budynku toalety publicznej, a sama idea nabiera wymiaru edukacyjnego.

Wyróżnienie II stopnia zdobyli Paweł Białas, Kamil Bryłka i Michał Ciebień za projekt „Forrest” – praca zwróciła uwagę jury unikalnym podejściem do reinterpretacji formy góralskiego szałasu. Dach, który zdaje się unosić w powietrzu, staje się zarazem miejscem wytchnienia, interakcji i odpoczynku w deszczowe oraz słoneczne dni.

Wyróżnienia III stopnia otrzymały trzy projekty. Pierwszy z nich, „Dwa koła” autorstwa Jakuba Lazarowicza, został wyróżniony za formę architektoniczną, która jest propozycją wpisania geometrycznej, syntetycznej, niemal abstrakcyjnej formy w krajobraz Polany Huciska. Drugie wyróżnienie III stopnia otrzymał Artur Piórek za projekt budynku, który reprezentuje proste rozwiązanie spełniające wymogi programowe i jest propozycją najmniej ingerującą w teren pod względem technicznym. Kolejne wyróżnienie równorzędne III stopnia jury przyznało projektowi „Szałas ikoną Tatr” autorstwa Sylwii Gochowskiej, Kamili Mizery i Bogumiły Borek. Jury doceniło interesującą próbę wpisania zabudowy szałasowej w krajobraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Skromna bryła budynku nawiązuje do tradycyjnej architektury lokalnej, jednocześnie odpowiadając na pytanie konkursowe dotyczące funkcji.

Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego zaznacza, że teraz park będzie chciał zrealizować na Polanie zwycięski projekt. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy takie toalety mogłyby powstać. TPN zamierza starać się o dofinansowanie tej budowy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiadomo za to, że TPN nie musi się martwić o wyposażenia nowych toalet. O to zadba organizator konkursu.

W galerii zobaczycie inne projekty zgłoszone do konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tatry. Takie szalety mogą stanąć w Dolinie Chochołowskiej. Projekt nazywa się "Uniesiona łąka" - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto