Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry: Amerykanie pokażą nam, jak remontować szlaki

Łukasz Bobek
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego będą podglądali swoich amerykańskich kolegów, jak oni remontują szlaki. To pierwszy wymierny efekt przedłużonej właśnie umowy o współpracę między parkiem w Polsce, a Rocky Mountain National Park w Stanach Zjednoczonych.

Dyrekcja parku przedłużyła umowę z Amerykanami przy okazji międzynarodowej konferencji przyrodników, jaka odbyła się w Zakopanem przed długim weekendem majowym.

- W efekcie w tym roku we wrześniu przyjeżdża do nas dwóch specjalistów ze Stanów Zjednoczonych - wyjaśnia Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiej Parku Narodowego.
- Jeden z nich zajmuje się konserwacją szlaków turystycznych. O tyle jest to ważna osoba, że najpierw wykonywała remonty, potem była brygadzistą, a następni to nadzorowała. Ma więc ogromne doświadczenia.

Jak dodaje Skawiński, w zderzeniu ze sporym doświadczeniem polskim, być może uda się wygenerować nowe pomysły jeśli chodzi o remonty szlaków.

- Drugim specjalistą będzie ekspert z zakresu wolontariatu. Nam wolontariat idzie świetnie, ale czemu nie ma być jeszcze lepiej rozwijany - wyjaśnia Skawiński.
Pobyt Amerykanów w Polse potrwa miesiąc. Potem do USA wyjadą pracownicy TPN.

- Tę naszą współpracę podzieliliśmy na dwa okresy. Na początku było takie odwiedzanie i poznawanie całości problemu. Teraz skupiamy się na poszczególnych problemach, które nas interesują - wyjaśnia Skawiński.

Jak dodaje szef tatrzańskiego parku, polscy przyrodnicy będą chcieli przede wszystkim podejrzeć, jak rozwiązano w amerykańskim parku kwestię toalet.
- Te toalety, które tak widziałem, są świetne. Nic nie czuć, są one na stałe, a nie jak u nas w formie toi-toi. Pewne rozwiązania, zwłaszcza te wysokogórskie, warte są zainteresowania. Choćby toaleta wysokogórska, na takiej górze jak nasze Rysy - zaznacza Skawiński.

Ponadto w sierpniu poleci do USA dwóch pracowników TPN, by wziąć udział w kongresie poświęconym miejscowym parkom narodowym. - To będzie znaczące wydarzenie zarówno dla nas, jak i dla strony amerykańskiej - podsumowuje Skawiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto