Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitale z Podhala gotowe na przyjęcie Słowaków

Tomasz Mateusiak
archiwum Polskapresse
Dotychczas przyjeżdżali do Polski głównie na zakupy, teraz będą się tu także leczyć. Na gości ze Słowacji czekają już wszystkie podhalańskie szpitale. Za południowa granicą od 1 grudnia trwa bowiem ogólnokrajowy strajk lekarzy przez co tamtejsze ministerstwo zdrowia poprosiło sąsiednie kraje o pomoc. Wizyty słowackich chorych, ze względu na bliskość granicy, najbardziej prawdopodobne są w Nowym Targu i Zakopanem.

Czytaj także:

O północy 1 grudnia minął termin wypowiedzeń z pracy którą kilka tygodni temu złożyła jedna trzecia słowackich lekarzy. Sytuacje dodatkowo pogorsza fakt, że część medyków, którzy nie odeszli z pracy pod koniec listopada przyniosła do szpitali... zwolnienie chorobowe. Lekarze zrobili to bo rządają wyższych pensji. Doprowadziło to do sytuacji gdy w niektórych miastach na oddziałach pracuje zaledwie kilku lekarzy.

Dlatego też rząd sąsiadów zza południowej granicy, wprowadził stan wyjątkowy i poprosił o pomoc sąsiednie kraje w tym Polskę.

- Musimy im pomóc - mówi Oskar Gryźlak z departamentu prasowego polskiego Ministerstwa Zdrowia. - Dlatego zwróciliśmy się do pogranicznych szpitali z prośbą o przyjmowanie chorych ze Słowacji.

Górale do prośby podeszli poważnie. - Jesteśmy przygotowani na przyjęcie słowackich chorych - mówi Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiego szpitala. - Na razie tych pacjentów nie było u nas jeszcze zbyt wielu, ale myślę, że wkrótce się to zmieni. Jeżdżą na Podhale na zakupy więc gdy będą chorzy to zwrócą się i o do lekarzy.

- My też jesteśmy zwarci i gotowi - mówi Ali Issa Darwich, ordynator oddziału ratunkowego w zakopiańskim szpitalu. Dyrektor zakopiańskiej lecznicy Regina Tokarz tłumaczy bowiem, że takie wizyty są dla szpitala bardzo opłacalne. - To nie będzie darmowe leczenie. Słowacki fundusz zdrowia pokryje wszystkie świadczenia medyczne jakie wykonamy.

Tokarz dodaje, że obywatele Unii Europejskiej - Słowacja do niej należy - mogą leczyć się w pozostałych krajach wspólnoty na zasadach jak we własnym kraju.
Okazuje się jednak, że sprawa nie jest jednak tak prosta. - Obywatele Unii mogą leczyć się za darmo w krajach wspólnoty w sytuacji gdy mają kartę Europejskiego

Ubezpieczenia Medycznego (wydają ją za darmo odpowiedniki Polskiego NFZ - przyp. red.) - mówi Joanna Pulchna, rzecznik prasowy krakowskiego NFZu. - W sytuacji gdy obywatel Słowacji takiej karty nie wyrobił polskie szpitale mają dwa wyjścia. Mogą leczyć i ufać, że słowacki NFZ za te świadczenia zapłaci, lub też wystawić rachunek samym pacjentom.

Joanna Pulchna dodaje jednak, że wojewoda małopolski Stanisław Kracik prowadzi właśnie rozmowy z ministerstwem zdrowia by ten wymógł na stronie słowackiej deklarację o zapłacie za każdego pacjenta, który przyjedzie się leczyć do Polski, nawet tych bez specjalnych kart.

Wówczas dyrektorzy szpitala czuli by się o wiele bezpieczniej.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Zakopanego. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto