Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Nowym Targu. Jest nowy kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego

Aurelia Lupa
Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu
Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu Łukasz Bobek
Zmiany na oddziale ginekologiczno-położnicznym Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. Dyrekcja placówki powołała nowego kierownika oddziału. Zmiana te jest elementem restrukturyzacji pracy oddziału.

Jak informuje Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiej placówki, nowym kierownikiem oddziału od 1 września 2023 zostanie dr Joanna Borzęcka-Klec. Zastąpi na tym stanowisku lek. Wojciecha Kuberskiego.

- Decyzja ma związek zarówno ze zmianami organizacyjnymi na oddziale, ale także z uruchomieniem w mieście Instytutu Lekarskiego przy Podhalańskiej Uczelni – informuje dyrekcja.

Zmiana szefa oddziału to m.in. pokłosie dramatycznych wydarzeń z maja 2023 roku. Wówczas 33-letnia pacjentka w piątym miesiące ciąży zmarła na oddziale patologii ciąży, gdzie trafiła po tym, jak przedwcześnie odeszły jej wody płodowe. Śmieć nastąpiła na skutek wstrząsu septycznego. Według rodziny 33-latki, lekarze nie dopełnili swoich obowiązków doprowadzając do narażenia na utratę życia lub zdrowia kobietę. Złożyli zawiadomienie w tej sprawie. Sprawę zajęła się prokuratura.
Śmiercią pacjentki zajęło się także Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. W poniedziałek 12 czerwca rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że w tej sprawie doszło do naruszenia praw pacjentki.

- Doszło do naruszenia prawa do udzielania świadczeń medycznych zgodnie z aktualną wiedzę medyczną, do naruszenia praw pacjenta do udzielania pomocy z należytą starannością, ale także doszło do naruszenia praw pacjenta do uzyskania rzetelnej i klarownej informacji o stanie zdrowia i jaki jest plan terapeutyczny wobec tego pacjenta. Stwierdziliśmy naruszenie praw pacjenta do dokumentacji medycznej w postaci nierzetelnego jej wypełniania i braków w dokumentacji – mówił Chemielowiec.

Początkowo dyrekcja szpitala stała na stanowisku, że w przypadku leczenia 33-latki zachowane zostały wszelkie procedury. Z czasem jednak dyrektor Marek Wierzba zaczął proces restrukturyzacji. Pierwszym krokiem było powołanie pełnomocnika – prof. dr hab. med. Łukasz Wicherek. - Jego zadaniem jest przeprowadzenie restrukturyzacji oddziału ginekologii i położnictwa. Zmiany wprowadzane przez pełnomocnika mają spowodować zbliżenie lekarza do łóżka chorej, zwiększając podmiotowość pacjentki w procesie terapeutycznym, zapewniające jej poczucie godności, zwiększenie identyfikacji personelu ze szpitalem i zwiększenie roli lekarza prowadzącego w pracy oddziału czy też stopniowe wprowadzanie zasad pracy oddziału w systemie konsultanckim – informuje lecznica.

Teraz doszło do zmiany na stanowisku kierownika oddziału. - Nowa ordynator planuje zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo pacjentek, a jej priorytetem jest odbudowa zaufania mieszkanek regionu do nowotarskiej ginekologii i położnictwa – informuje dyrektor szpitala.

Dyrekcja placówki tłumaczy powołanie nowej ordynator także faktem, że szpital musi się przygotować na uruchomienie w Nowym Targu kierunku lekarskiego na miejscowej uczelni. Lecznica będzie bowiem ściśle współpracowała z uczelnią w procesie kształcenia przyszłych lekarzy.

- Z początkiem października studenci kierunku lekarskiego, przyszli lekarze, zaczynają pierwszy rok studiów w nowotarskiej uczelni, w nowo powstałym Instytucie Lekarskim. Klinicznym zapleczem tego Instytutu będzie między innymi Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu. Zmiany organizacyjne w szpitalu zostały podporządkowane tej idei. Mają one w perspektywie kilku najbliższych lat przekształcić oddział w Klinikę Ginekologii i Położnictwa. Będzie to innowacyjna placówka medyczna, kształcąca przyszłych lekarzy. Od dłuższego czasu przygotowujemy szpital do roli szpitala klinicznego. Wiemy najlepiej, że lekarzy i pielęgniarek brakuje, a wyszkolenie nowego specjalisty to długi proces. Chcemy dołożyć swoją cegiełkę i cieszę się, że do tego projektu dołączyła pani dr Joanna Borzęcka-Klec – podkreśla Marek Wierzba Dyrektor Szpitala w Nowym Targu.

Dr Joanna Borzęcka-Klec to rodowita nowotarżanka, absolwentka CMUJ w Krakowie, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa z 15-letnim doświadczeniem. Wieloletni pracownik Katedry i Klinik Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod kierunkiem prof. dr hab. med. Andrzeja Witka, następnie w Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa UJCM w Krakowie pod kierunkiem prof. dr hab. med. Antoniego Basty. Odbyła wiele staży i kursów doskonalących w różnych dziedzinach ginekologii i położnictwa, pogłębiając umiejętności w chirurgii endoskopowej, hysteroskopii, a szczególnie dużo uwagi poświęca ginekologii dziecięcej. Nowa kierownik uzyskała rekomendacje Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Ginekologii i Położnictwa prof. dr hab. med. Huberta Hurasa.

Połowa populacji z zaburzeniami? Badania są niepokojące

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto