MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szokująca sytuacja w jednej ze szkół. Nauczycielka obcięła uczennicy włosy! Prawo Marcina komentuje sprawę. Co grozi nauczycielce?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Prawnik Marcin Kruszewski znany jako Prawo Marcina skomentował sytuację ze Szkoły Podstawowej w Podhorcach (gm. Tomaszów Lubelski), w której nauczycielka obcięła uczennicy włosy. Co grozi nauczycielce?
Prawnik Marcin Kruszewski znany jako Prawo Marcina skomentował sytuację ze Szkoły Podstawowej w Podhorcach (gm. Tomaszów Lubelski), w której nauczycielka obcięła uczennicy włosy. Co grozi nauczycielce? freepik.com/TikTok
Nierzadko nauczyciele bardzo poważnie podchodzą do tematu wyglądu uczniów. Zaskakująca sytuacja miała miejsce niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Nauczycielka z jednej z okolicznych szkół podstawowych uznała wygląd uczennicy za nieodpowiedni i postanowiła podjąć radykalne kroki. Jak pedagożka zachowała się wobec dziewczynki, która przyszła na lekcję z różowymi końcówkami włosów? W tej sprawie powiadomiono kuratorium. Prawnik Marcin Kruszewski (Prawo Marcina) skomentował sprawę i powiedział, co grozi nauczycielce.

Spis treści

Niecodzienna sytuacja w Podhorcach

„Tygodnik Zamojski” przekazał informacje na temat sytuacji mających miejsce w jednej ze szkół podstawowych w województwie lubelskim. Nauczycielka zwróciła uwagę na pofarbowane włosy uczennicy i zdecydowała się podjąć radykalne działania – nieznacznie skróciła końcówki włosów dziewczynki. Rodzice natychmiast złożyli skargę na nauczycielkę, sprawa trafiła do dyrekcji szkoły, urzędu gminy oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z Kuratorium Oświaty w Lublinie, taka skarga faktycznie wpłynęła 1 marca 2024. Jak nam wyjaśniono, skarga została złożona anonimowo, więc nie zostanie rozpatrzona.

Nauczycielka, która obcięła uczennicy włosy, nadal pracuje. Dotychczas jej praca była pozytywnie oceniana i nie było co do niej zastrzeżeń.

Prawo Marcina komentuje

Głos w tej sprawie zabrał prawnik Marcin Kruszewski znany z TikToka jako Prawo Marcina.

Marcin Kruszewski zaznacza, że nauczycielka naruszyła nietykalność cielesną swojej uczennicy, co jest przestępstwem.

– O wszystkim wie już kuratorium. Miejmy nadzieję, że jeśli to wszystko okaże się prawdą, to nauczycielka nie uniknie surowej kary – dodaje prawnik.

Czy szkoła może zakazać farbowania włosów?

Na ten temat pisała w Strefie Edukacji Barbara Wesoła. Na problem niewłaściwych zapisów w szkolnych regulaminach zwróciło uwagę Stowarzyszenie Umarłych Statutów.

Nie można określać w statucie szkoły wyglądu ucznia i tego, jakie on może mieć włosy czy kolor paznokci. W wielu placówkach to wciąż problem, a nakazy mają charakter dyskryminacyjny, na co wielokrotnie zwracają uwagę działacze SUS, uczniowie, rodzice oraz inne organizacje edukujące o prawach człowieka, a więc dzieci i uczniów również.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów przeprowadziło kontrole w placówkach i stworzyło raport, w którym przypomniało, że jakakolwiek ingerencja szkół w wygląd osób uczących się jest niedozwolona z punktu widzenia Konstytucji RP Art. 30. i Art. 54., Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Art. 9 oraz Konwencji Praw Dziecka Art 12, Art. 13, Art.16, Art. 28, Art.29.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szokująca sytuacja w jednej ze szkół. Nauczycielka obcięła uczennicy włosy! Prawo Marcina komentuje sprawę. Co grozi nauczycielce? - Strefa Edukacji

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto