Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szklane tarasy na wysokościach w Małym Cichem. Budują nową ścieżkę w koronach drzew. "Największa tego typu atrakcja w Polsce"

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tam ma wyglądać nowa ścieżka w koronach drzew na Polanie Zgorzelisko w Małym Cichem
Tam ma wyglądać nowa ścieżka w koronach drzew na Polanie Zgorzelisko w Małym Cichem Materiały prasowe
Sky Walk Serce Poronina – tak będzie nazywała się pierwsza w powiecie tatrzańskim i na Podhalu ścieżka w koronach drzew. Inwestycja powstanie na Polanie Zgorzelisko, obok górnej stacji wyciągu narciarskiego w Małym Cichem w gm. Poronin. Budowa będzie kosztowała ok. 50-60 mln zł. Nowa atrakcja ma być gotowa na przełomie 2024 i 2025 roku.

Na Polanie Zgorzelisko budują Sky Walk Serce Poronina

O budowie pierwszej na Podhalu ścieżki w koronach drzew informowaliśmy już tydzień temu. Teraz inwestor ujawnił więcej szczegółów. Okazuje się, że nową ścieżkę stawia czeska firma, która zbudowała wieżę widokową w Świeradowie Zdroju, a także najdłuższy na świecie wiszący most – tzw. Sky Bridge w czeskich Morawach. Teraz Czesi inwestują na Podhalu. Jak zapowiada inwestor – Serce Poronina – będzie największym w Polsce szklanym tarasem.

- Będzie to innowacyjna atrakcja turystyczna łącząca ze sobą cechy punktu widokowego i parku adrenaliny. Konstrukcja zostanie uzupełniona o ekstremalny podwieszany plac zabaw wzorowany na pajęczych sieciach i kokonach oraz ścieżkę lokalnych ciekawostek i legend – zapowiada Aleś Gebauer z firmy Taros, inwestor Sky Walk Poronin.

Ścieżka w koronach drzew w Małym Cichem

Jak dodaje inwestor, ścieżka w koronach drzew ma być integralną częścią regionu.

- Nie chcieliśmy tworzyć dominanty krajobrazowej a budowlę, która swoim kształtem i charakterem maksymalnie odda klimat miejsca, w którym się znajduje. Ostateczny kształt nawiązuje do tradycji góralskich w Poroninie i jego okolicy. Jednym z podstawowych elementów graficznych i równocześnie ważną tradycyjną symboliką jest serce góralskie, które łączy w sobie naturę, miłość człowieka do niej oraz ich wzajemne współistnienie. Charakterystyczne rozety, motywy kwiatowe i geometryczne oraz silnie zakorzeniona symbolika chrześcijańska nadają mu niepowtarzalny, ponadczasowy i miły dla oka charakter – informuje inwestor.

Długość wszystkich chodników ma wynosić 854 metry, a szerokość przejścia do 2,5 metra, co umożliwi zwiedzanie nie tylko dla osób indywidualnych czy grup, ale także dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach, czy osób niepełnosprawnych. Na obiekcie mają znaleźć się dwie platformy widokowe – górna i dolna. Ta pierwsza ma mieć 166 metrów kwadratowych powierzchni, a szklany taras widokowi – 75 metrów. Będzie on znajdował się 47 metrów nad ziemią. Jak zaznacza inwestor, będzie to największy szklany taras w Polsce i najprawdopodobniej w Europie. Z górnego tarasu ma być widok 360 stopni – czyli na Małe Ciche, gminę Poronin i okolicę, a także na Tatry.

Z kolei dolny taras będzie miał 101 metrów kwadratowych powierzchni a także szklany taras widokowy, który zajmie 23 metry kwadratowe. Dodatkowo w obiekcie znajdą się 81-metrowa sieć pajęcza, oraz dwie zjeżdżalnie – z górnego tarasu na sam dół.

Jak zapowiada Aleś Gebauer, inwestycja powstaje na prywatnym terenie, który częsta firma wydzierżawiła. Inwestycja pochłonie ok. 50-60 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na przełom 2024 i 2025 roku.

Serce Poronina, szklane tarasy. Nowa atrakcja koło Zakopanego

Dojazd do nowej atrakcji będzie prowadził od strony Drogi Oswalda Balzera, która wiedzie z Zakopanego na Łysą Polanę. Lub od strony wsi Małe Ciche, gdzie będzie można zostawić samochód na parkingu stacji narciarskiej przy dolnej stacji i podjechać do ścieżki wyciągiem narciarskim.

Anita Żegleń, wójt gminy Poronin zaznacza, że główne parkingi inwestycji znajdują się w rejonie górne stacji wyciągu narciarskiego. Dodaje, że jest możliwość poszerzenia terenów dla samochodów – dopuszcza to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo gmina planuje zorganizować system komunikacji oparty o parkingi zaporowe w różnych częściach gminy i system busów pasażerskich dowożących gości do nowej atrakcji. Inwestor szacuje bowiem, że w sezonie turystycznym dziennie nową atrakcję może odwiedzać ok. 3 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto