Środki unijne drogą do dynamicznego rozwoju szkół Powiatu Puckiego

Artykuł sponsorowany
Od 2011 roku w dwóch szkołach Powiatu Puckiego - I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego oraz w Liceum Ogólnokształcącym przy niedawnym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pucku realizowany jest projekt „START NA FINISZU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POWIATU PUCKIEGO”.

Na jego realizację Starostwo Powiatowe w Pucku pozyskało środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.1.2. „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.

W ramach projektu realizowane są zadania obejmujące: przygotowanie uczniów do egzaminów maturalnych z obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym, z dodatkowych przedmiotów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz zajęcia dodatkowe w postaci kół zainteresowań oraz wyjazdów kulturalnych i edukacyjnych. W projekcie realizowano zajęcia z j. polskiego, j. angielskiego, matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii, historii, j. niemieckiego. W ramach zajęć dodatkowych uczniowie uczestniczyli natomiast w kole dziennikarskim, informatycznym i kołach językowych (rosyjski i francuski), kształtując postawy społeczne i obywatelskie oraz podnosząc kompetencje językowe.

Dzięki projektowi szkoły zostały wyposażone w sprzęt elektroniczny i multimedialny - zakupiono projektory, tablice interaktywne oraz laptopy. Do poszczególnych zajęć zakupiono pomoce dydaktyczne: podręczniki, programy edukacyjne, plansze, zestawy doświadczalne, i inne elementy służące poprawie oferty edukacyjnej szkół. Jak oceniają Dyrektorzy szkół dodatkowe wyposażenie umożliwiło stosowanie nowoczesnych i innowacyjnych form nauczania, poprawiło atrakcyjność zajęć oraz ułatwiło zrozumienie realizowanego materiału. W ciągu dwóch lat z zajęć w projekcie skorzystało prawie 250 uczniów podnosząc swoje kwalifikacje kluczowe poprzez zajęcia stacjonarne i zajęcia e-learningowe na platformie internetowej. Realizacja projektu pozwoliła podnieść poziom kwalifikacji uczniów oraz zwiększyła dostęp do nowoczesnych i efektywnych form edukacji.

Z przeprowadzonych wśród uczniów ankiet wynika, iż udział w zajęciach wpłynął na kształcenie zdolności konsekwentnego uczenia się, organizowania własnego procesu nauki, zarządzania czasem oraz korzystania ze wskazówek. U uczniów wzrosła również motywacja do nauki i wiara we własne siły oraz ich samoocena - mówi Monika Błażejewska, Koordynator projektu. Uczniowie mieli możliwość rozwinąć własne horyzonty poprzez szereg działań realizowanych w Projekcie, m.in. wyjazd na Salon Maturzysty do Gdańska, warsztaty doświadczalne i wystawy interaktywne w Centrum Hewelianum i Centrum Nauki Experymt oraz udział w „Spotkaniach z Astronomią”. Uczestniczyli również w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez Centrum Solidarności na terenie wystawy „Drogi do wolności” oraz w wydarzeniach kulturalnych, jak wyjazdy do kina i teatru.

Realizacja projektu wpływa na wszechstronną edukację uczniów, a jednocześnie pokazuje im szereg możliwości usprawnienia działań podejmowanych w kierunku własnego rozwoju. Dalekosiężne efekty projektu będą natomiast widoczne nie tylko w sferze edukacyjnej, lecz również społecznej i ekonomicznej, przyczyniając się do rozkwitu społeczności lokalnej.

Potwierdzeniem powyższych pozytywnych skutków projektu „Start na finiszu…” są opinie tegorocznych absolwentów, którzy doceniają znaczenie zajęć realizowanych w ich szkole.

Udział w projekcie dał mi możliwość poszerzenia i usystematyzowania wiedzy z biologii i z chemii na poziomie rozszerzonym, co pozwoliło mi na bardzo dobre napisanie matury z tych przedmiotów. Bardzo się cieszę, że szkoła wzięła udział w tym programie, ponieważ wiem, że zdobyta w ten sposób wiedza i umiejętności pomogły wielu uczniom w lepszym napisaniu matury, która jest przecież przepustką do dalszej edukacji. - mówi jedna z najlepszych tegorocznych absolwentek LO w Pucku, Monika Gappa. Opinię Moniki podzielają jej koleżanki i koledzy, dla których udział w projekcie był nie tylko możliwością zdobycia wiedzy i umiejętności, ale również wielką przygodą, której owocami będą się cieszyć jeszcze długo po ukończeniu szkoły.

Wieloaspektowy charakter korzyści wynikających z realizacji projektu doceniają również władze Powiatu, będące inicjatorem projektu i wnioskodawcą. Przedstawiciel władz Powiatu Puckiego – Andrzej Sitkiewicz, mówiąc o projekcie, stwierdza: Zalety projektu „Start na finiszu…” należy rozpatrywać w kilku aspektach. Jedną z pozytywnych cech projektu jest mobilizacja i aktywizacja kadry nauczycielskiej, która uczestniczyła w pisaniu projektu i późniejszej jego realizacji. Druga istotna korzyść dotyczy możliwości uczestnictwa w dodatkowych zajęciach przygotowujących do matury i ułatwiających zdanie przedmiotów rozszerzonych. Kolejnym walorem projektu jest doposażenie pracowni szkolnych w nowoczesny sprzęt multimedialny oraz zastosowanie zajęć e-learningowych, które są przyszłością w nauczaniu ustawicznym. Myślę, że dodatkowe zajęcia zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli nie stanowiły dodatkowej uciążliwości, lecz były mile i efektywnie spędzonym czasem.

Projekt wkracza właśnie w końcową fazę realizacji, przed uczniami ostatni rok szkolny, w którym uczestniczyć będą w zajęciach prowadzonych w ramach projektu. Zainteresowanie uczniów oraz dostrzeżone perspektywy rozwoju sprawiają, iż projekt cieszy się dużą popularnością, a jego pozytywne efekty są dostrzegalne w codziennej działalności uczestniczących w nim szkół.

Radosław Bukowski

CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto