Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słodka epidemia XXI wieku. Zbadaj krew i nie daj się cukrzycy! We wczesnym diagnozowaniu choroby pomaga program „Profilaktyka 40 PLUS”

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Liczba osób mierzących się z cukrzycą regularnie rośnie. Wielu pacjentów o chorobie dowiaduje się zbyt późno, gdy zdąży ona już doprowadzić do groźnych powikłań. Pomóc we wczesnym wykrywaniu podwyższonego poziomu glukozy może proste badanie krwi. Jest ono jednym z elementów programu „Profilaktyka 40 PLUS”.

Tylko w Małopolsce z powodu cukrzycy leczy się ponad 130 tys. osób. W całym kraju mierzą się z nią 3 mln pacjentów. U kolejnych setek choroba już się rozwija, choć jeszcze nie daje objawów.

Niezakaźna epidemia XXI wieku

Światowa Organizacja Zdrowia cukrzycę uznała za „niezakaźną epidemię XXI wieku”. Gwałtownie rosnąca liczba osób cierpiących na tę chorobę, to efekt przede wszystkim gruntownych zmian w naszym stylu życia.

Zdecydowanie najczęściej diagnozowana cukrzyca - typu 2. - jest bowiem bezpośrednio związana z nadwagą i otyłością, siedzącym trybem życia, brakiem regularnej aktywności fizycznej oraz przesłodzoną dietą. Statystyki pokazują, że w ciągu dekady ilość cukru spożywanego przez przeciętnego Polaka wzrosła o ponad 6 kg. Na talerz każdego z nas w ciągu roku trafia go średnio 45 kg - głównie w postaci przetworzonej.

Cukrzyca typu 2. przez długi czas może nie dawać niepokojących symptomów, w ukryciu rujnując organizm. Duża część chorych o wysokim poziomie glukozy we krwi dowiaduje się dopiero w momencie, gdy dochodzi już do powikłań - uszkodzenia wzroku, niewydolności nerek czy problemów kardiologicznych.

W skutecznym zapobieganiu zachorowań na cukrzycę typu 2. kluczowe znaczenie mają codzienne, zdrowe nawyki oraz regularnie wykonywane badania krwi. U zdrowych ludzi stężenie glukozy na czczo nie przekracza 100 miligramów na decylitr krwi, a dwie godziny po jedzeniu - 140. Jeśli w organizmie jest jej za dużo, a wysoki poziom utrzymuje się przewlekle, glukoza uszkadza funkcje wielu ważnych narządów - np. serca czy nerek. Regularne badania krwi pozwalają wykryć zagrożenie, zanim do tego dojdzie.

Profilaktyka 40 PLUS może uratować życie

We wczesnym diagnozowaniu cukrzycy czy stanu przedcukrzycowego ma pomóc rządowy program „Profilaktyka 40 PLUS”. W ramach niego osoby po 40. roku życia mogą wykonać pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych, dobranych do indywidualnych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną obejmują m.in. właśnie pomiar stężenia glukozy we krwi. W ich skład wchodzi także badanie PSA pomagające w wykrywaniu raka prostaty, morfologia krwi, próby wątrobowe, pomiar cholesterolu, pomiar ciśnienia czy ocena miarowości rytmu serca.

Żeby skorzystać z „Profilaktyki 40 PLUS” wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania (może to potrwać do 48h). Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba. Ci, którzy nie aktywowali jeszcze IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić ankietę dzwoniąc pod numer 22 735 39 53.

Słodka epidemia XXI wieku. Zbadaj krew i nie daj się cukrzycy! We wczesnym diagnozowaniu choroby pomaga program „Profilaktyka 40 PLUS”
NFZ

Badania można wykonać w dowolnej placówce, biorącej udział w programie. Ich lista jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Wyniki można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta albo odebrać w placówce przeprowadzającej badania. Należy skonsultować je z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej. Dla ułatwienia, od 1 lipca zostały zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który pojawi się w gabinecie diabetologa czy kardiologa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto