Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja dla polskiej wsi zapisana w Polskim Ładzie. Programy wsparcia przedstawione w Małopolsce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Rozwój infrastruktury na wsiach: nowe żłobki, przedszkola, dobre drogi, a także kanalizacja, wodociągi i światłowód tam, gdzie ich nie ma, ponadto m.in. wyższe dopłaty do paliwa i odchudzenie biurokracji dla rolników - to niektóre z rozwiązań zapowiadanych przez polski rząd. W podkrakowskich Balicach odbyła się w sobotę (12.06) debata "Od pola do stołu", z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Dotyczyła przyszłości, jaka rysuje się przed polską wsią w kontekście założeń Polskiego Ładu.

FLESZ - Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

od 16 lat

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę wizytuje Małopolskę. Przed debatą w Instytucie Zootechniki w Balicach odwiedził Będkowice, spotkał się tam z rolnikami.

- Jestem głęboko przekonany, że polska wieś to nie tylko rozsadnik polskiej kultury. To nie tylko depozytariusz polskiej tradycji, polskiej wiary, ale polska wieś jest również rozsadnikiem nowoczesności. Tej zdrowo rozumianej nowoczesności - mówił szef rządu już podczas rozpoczęcia debaty "Od pola do stołu".

Mateusz Morawiecki zaprezentował w Baliach program inwestycji i udogodnień dla polskiej wsi zapisany w Polskim Ładzie, nowości dla polskich rolników, jakie się tam znalazły. Premier ogłosił m.in., że dopłaty do paliwa dla rolników zostaną zwiększone ze 100 zł na 1 ha do 110 zł. Ta regulacja ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, będzie ujęta w budżecie państwa.

Uwolniony ma zostać rolniczy handel detaliczny. - Dla mniejszych gospodarstw rolnych, a także dla średnich, to ważny kierunek ich działań i sprzedaży. Zwiększymy szanse na sprzedaż ich produktów detalicznych nie tylko w miejscu wytworzenia, ale także jeszcze dalej. Korzystamy tutaj z rozwiązań austriackich i kilku innych krajów członkowskich, bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy te warunki i będziemy robić wszystko, aby rolnik skrócił tę drogę od pola do stołu także sprzedaż detaliczną czy taką, która zwiększa jego marżę osiąganą przy sprzedaży - mówił premier Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że zostanie przygotowana - długo wyczekiwana - ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, a także Kodeks rolny, który jasno określi zasady gospodarowania, podstawowe prawa rolników, będzie zawierał zabezpieczenia zwłaszcza dla mniejszych i średnich właścicieli rolnych.

Premier zapowiedział zmniejszenie biurokracji dla rolników; maksymalnie ma być zmniejszona ilość formularzy, rubryk do wypełniania. To pozwoli rolnikom zyskać czas "na pracę, na przemyślenia o swoim gospodarstwie i na odpoczynek", jak mówił Morawiecki.

Ma powstać centralny system informatyczny zasobów państwowej ziemi. Zapowiedziany też został kolejny krok w cyfryzacji polskiej wsi - system pozwalający na identyfikowanie żywności "od pola do stołu". - Ministerstwo rolnictwa, jego agendy będą odpowiedzialne za to, żeby we wszystkich powiatach tworzyć rozwiązania infrastrukturalne i proceduralne, czyli tworzyć manufaktury rolnicze i hurtownie, które będą mogły odbierać, będą elementem skracania dostaw od pola do stołu, a jednocześnie też będą wspierać polskiego rolnika poprzez bezpośrednie dopłaty - mówił Morawiecki.

Rząd zamierza też zagwarantować rolnikom większą swobodę pracy. - Drodzy mieszkańcy miast, którzy przeprowadzacie się na tereny wiejskie, rolnicze. Miejcie świadomość tego, że praca rolnika trwa czasami od piątej rano do późnych godzin nocnych, bo trzeba wykorzystać pogodę. Nie ma prawa taki mieszkaniec narzekać na to, że chodzi kombajn po polu, że ktoś hałasuje - jeżeli to są prace rolne. I tę kwestię też uregulujemy na rzecz rolników - zapowiedział premier.

Morawiecki mówił również m.in. o projektach wsparcia, które określił jako "programy cywilizacyjnie istotnie". Jeden z nich to program wodno-kanalizacyjny dla polskiej wsi.

- Sprawy polskiej wsi, polskiego rolnictwa są jednym z najważniejszych elementów Polskiego ładu - podkreśla w rozmowie z nami Marek Pęk, wicemarszałek Senatu. - Z jednej strony planowane wsparcie dotyczy rozwoju cywilizacyjnego terenów wiejskich, również małych miasteczek, które przez lata były zapomniane, miały mniejsze możliwości i szanse rozwoju. Drogi, infrastruktura, rozwój wodociągów, sieci gazowej, Internetu na wsi - to wszystko pozwala wyrównywać poziom życia i szanse cywilizacyjne wsi w stosunku do miasta. A z drugiej strony są kwestie dotyczące ściśle rozwoju rolnictwa. Tutaj warto się skupić przede wszystkim na tym, co się wiąże z rodzinnym, bo to jest nasz wielki kapitał, wielki skarb, który jest też coraz bardziej doceniany na rynkach europejskich i nie tylko. Bo okazuje się, że to właśnie w tego typu gospodarstwach produkowana jest najlepsza żywność, najbardziej ekologiczna, najzdrowsza, z najmniejszą ilością substancji chemicznych. Więc będziemy wspierać te gospodarstwa rolne rodzinne, zarówno od strony prawnej i finansowej.

Marek Pęk wskazuje też, że kładziony ma być nacisk na rozwój zrzeszania się rolników, spółdzielczości rolnej. - To też jest ważne, ażeby rolnicy działali razem, bo wiadomo, że wtedy są większe możliwości również działania na rynku europejskim - tam się liczą silni gracze, grupy zawodowe, które mówią jednym głosem, które mają siłę przebicia. Do tej pory mieliśmy zbyt duże rozdrobnienie prawno-organizacyjne polskiego rolnictwa i może też dlatego głos polskich rolników był słabiej słyszany - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja dla polskiej wsi zapisana w Polskim Ładzie. Programy wsparcia przedstawione w Małopolsce - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto