Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2020. Młodzi ludzie chcą zostać informatykami, psychologami, weterynarzami i specjalistami od Korei

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Na UJ najwięcej chętnych chciałoby studiować prawo i psychologię
Na UJ najwięcej chętnych chciałoby studiować prawo i psychologię Andrzej Banaś
13,6 kandydata na jedno miejsce na kierunek informatyka i systemy inteligentne na AGH czy też blisko 15 chętnych na miejsce na ekonomię na Uniwersytecie Jagiellońskim - to niektóre z rekordów rekrutacji 2020 na studia w Krakowie. Znane są już wyniki podstawowego naboru na jednolite studia magisterskie oraz studia I stopnia, które pokazują, czym chcą się zająć dzisiejsi absolwenci szkół średnich i w jakiej dziedzinie w przyszłości chcieliby robić karierę.

FLESZ - Która praca skraca życie?

Krakowskie uczelnie mają jeszcze wolne miejsca dla studentów I roku na niektórych kierunkach studiów, trwają kolejne tury rekrutacji. A zarazem pojawiają się pierwsze podsumowania. Wiadomo już, co przede wszystkim chcieliby studiować tegoroczni maturzyści, które kierunki cieszą się w naborze 2020 największym zainteresowaniem kandydatów, gdzie jest największa konkurencja.

Na UJ w czołówce prawo i psychologia

Na Uniwersytecie Jagiellońskim 23 sierpnia o północy zakończyła się możliwość dokonywania zgłoszeń w podstawowym naborze na jednolite studia magisterskie oraz pierwszego stopnia prowadzone w języku polskim dla obywateli polskich. Jak podsumował dział rekrutacji UJ, czołówka kierunków, na które zgłasza się najwięcej maturzystów, pozostaje niezmienna. Są to: prawo – 1654 chętnych, psychologia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej – 1580 aplikacji oraz psychologia na Wydziale Filozoficznym, na którą zgłosiło się 1167 osób. Około tysiąca zgłoszeń wpłynęło także na kierunek lekarski i filologię angielską.

Uczelnia zaznacza, że inaczej wygląda lista kierunków, na które najtrudniej się dostać – takich, gdzie na jedno miejsce przypada najwięcej chętnych. W tym roku są to: ekonomia (14,7 osób na miejsce), japonistyka (14,2) i studia nad Koreą (14). Kolejne kierunki, gdzie konkurencja okazała się tym razem najwyższa, to: kierunek lekarsko-dentystyczny, finanse, bankowość ubezpieczenia oraz zarządzanie - firmą, personelem, międzynarodowe.

Wszyscy chcą być informatykami

Na Akademii Górniczo-Hutniczej TOP 5 najpopularniejszych kierunków otwiera informatyka, na którą złożono w sumie 1489 podań. Kolejne w tym zestawieniu są: informatyka i systemy inteligentne (1222 podań), informatyka stosowana (874), automatyka i robotyka (796) oraz budownictwo (610 podań). Natomiast najwięcej kandydatów na jedno miejsce przypadło w tym naborze na AGH na kierunek informatyka i systemy inteligentne (13,6 osoby na jedno miejsce), a dalej na: cyberbezpieczeństwo (9,5 kandydata na jedno miejsce), nowoczesne technologie w kryminalistyce (8,3 osoby na miejsce), informatykę stosowaną (7,3 kandydata na jedno miejsce) oraz na inżynierię i analizę danych na Wydziale Geologii, gdzie zgłosiło się 6,8 chętnych na jedno miejsce.

Informatyka bije rekordy popularności również w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. Jak podała uczelnia, w pierwszej turze naboru na PK najwięcej kandydatów w liczbach bezwzględnych aplikowało na kierunki: informatyka (1222 osób), budownictwo w języku polskim lub angielskim (889), architektura w języku polskim lub angielskim (780), informatyka stosowana (Wydział Mechaniczny), automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, gospodarka przestrzenna (kierunek międzywydziałowy).

Jeśli chodzi o zainteresowanie kandydatów wyrażone liczbą osób na miejsce, to najpopularniejszym kierunkiem w rekrutacji także była informatyka na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji (11,3 kandydatów na miejsce). W czołówce są również: informatyka stosowana na Wydziale Mechanicznym (9,2), odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki (8,6), automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym (4,8), informatyka w inżynierii komputerowej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (4,5), inżynieria medyczna (WM, 4,06), geoinformatyka (nowość na WIŚiE, 3,7), architektura na Wydziale Architektury (3,2), gospodarka przestrzenna (kierunek międzywydziałowy, 2,9), matematyka stosowana (nowość na WIiT, 2,7).

Filologia hiszpańska - jeden z hitów na UP

O indeks Uniwersytetu Pedagogicznego ubiegało się tym razem 13 tysięcy osób. Z tej liczby chętnych studentami pierwszego roku studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich może zostać 3320 osób. Na UP najwięcej chętnych wybierało w tegorocznym naborze psychologię - ponad 1,5 tys. kandydatów (12,5 osób na jedno miejsce) oraz filologię angielską, którą chciałoby studiować tysiąc osób (miejsc jest 200). Ogromnym zainteresowaniem cieszy się tym razem filologia hiszpańska - zgłosiło się 522 kandydatów (prawie 9 osób na jedno miejsce). Kolejne miejsca pośród najpopularniejszych kierunków na tej uczelni zajmują: pedagogika (470 kandydatów), administracja (441), bezpieczeństwo państwa (440).

- Kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, który w poprzednich latach plasował się na mocnej trzeciej pozycji, oddał co prawda podium popularności, ale nadal ma wielu chętnych: 439 osób. Uczelnia przygotowała na tym kierunku 120 wolnych miejsc - przekazuje Dorota Rojek-Koryzna, rzeczniczka UP. Jak dodaje, obecnie rekrutacja na tę uczelnię jeszcze trwa, ale jedynie na kierunki mniej oblegane - między innymi na geografię, inżynierię bezpieczeństwa czy turystykę historyczną, jednak z każdym dniem ciągle przybywa na nie chętnych.

Prawie tysiąc chętnych na finanse i rachunkowość

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK) rekrutacja na rok akademicki 2020/21 – jak się okazuje - niewiele różniła się od ubiegłorocznej pod kątem statystyk. Łączna liczba kandydatów utrzymała się na zbliżonym poziomie (w roku 2019 – 6158 kandydatów, w 2020 r. - 5781 kandydatów). Ale są też obserwowane pewne zmiany: znacznie wzrosło zainteresowanie kierunkami takimi jak: administracja, doradztwo inwestycyjno-gospodarcze, innowacyjność produktu oraz modern business management – studiami prowadzonymi w języku angielskim.

Najbardziej obleganym kierunkiem pozostały - bo podobnie było w 2019 roku - finanse i rachunkowość, gdzie liczba kandydatów wyniosła 922 osoby. Na drugim miejscu utrzymała się ekonomia (627 chętnych). Na trzecim miejscu znalazło się prawo, które było tzw. pierwszym wyborem 473 osób - około 70 osób więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o liczbę chętnych na jedno miejsce, to - pomimo niewielkich roszad - skład podium się nie zmienił. O jedno miejsce na kierunku marketing i komunikacja rynkowa walczyło 9,5 osoby. Kierunek ten jest niekwestionowanym liderem nieprzerwanie od czterech lat. Na drugie miejsce awansowała informatyka stosowana, gdzie chętnych na jedno miejsce było 7,5. Trzecim kierunkiem pod względem liczby osób walczących się o jedno miejsce (6,8 osoby) była logistyka międzynarodowa.

- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, obserwując trendy na rynku pracy oraz reagując na jego potrzeby, od tego roku akademickiego oferuje kandydatom nowy kierunek – zarządzanie zasobami ludzkimi. Spotkał się on ze sporym zainteresowaniem maturzystów – dodaje Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy UEK.

Na UR chcą się uczyć przyszli weterynarze i dietetycy, na UPJP2 psycholodzy i dziennikarze

Na Uniwersytecie Rolniczym w pierwotnym naborze w tym roku największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszyły się: weterynaria, na którą złożono 671 podań (11,2 chętnych na jedno miejsce), dietetyka (509 chętnych, 8,5 osoby na jedno miejsce), transport i logistyka (353 chętnych, 5,9 kandydata na miejsce) oraz ekonomia (292 kandydatów, prawie 2 osoby na miejsce) i biotechnologia (284 chętnych, 3,8 osoby na jedno miejsce).

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie spośród oferowanych kierunków kształcenia tegoroczni maturzyści najczęściej wybierali: psychologię - 4,7 osoby na miejsce, dziennikarstwo i komunikację społeczną - 2 osoby na miejsce, a także
kierunek digital media - kreatywność, analiza, zarządzanie - 1,5 osoby na miejsce.

Jeśli chodzi o Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (największą uczelnię niepubliczną w Małopolsce), największym zainteresowaniem w tym roku cieszą się: psychologia, prawo, kierunek lekarski i pozostałe kierunki medyczne (pielęgniarstwo, kosmetologia, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, dietetyka), a także nowość - kryminologia i resocjalizacja. - Rekrutacja jest na wszystkie kierunki otwarta. Trwa do 15 października, a na kierunek lekarski do 18 września – zaznacza Anna Cieślak, rzecznik prasowy tej uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rekrutacja na studia 2020. Młodzi ludzie chcą zostać informatykami, psychologami, weterynarzami i specjalistami od Korei - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto