Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rabka, Zakopane, Nowy Targ, Sucha Beskidzka: Szpitale mają umowy na 2012 rok

Tomasz Mateusiak, Łukasz Bobek
Regina Tokarz cieszy się, że oddziały w zakopiańskim szpitalu dostały dobre kontrakty
Regina Tokarz cieszy się, że oddziały w zakopiańskim szpitalu dostały dobre kontrakty tomasz mateusiak
Wyjątkowo spokojny koniec roku będą mieć dyrektorzy podhalańskich szpitali. W większości górskich placówek medycznych zakończyły się już bowiem negocjacje na kontrakty medyczne w 2012 roku. Bez umowy pozostaje jedynie oddział chirurgii oka jednego dnia w rabczańskim szpitalu. Reszta oddziałów finansowana będzie dalej oraz, co ważne, dostała więcej pieniędzy.

Zakopane ma 17 milionów długu. To mało - mówią bankierzy

- Zakończyliśmy już negocjacje kontraktów na funkcjonowanie naszych oddziałów - mówi Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. - Można powiedzieć, że zakończyły się one sporym sukcesem. Dostaniemy o 6 procent więcej pieniędzy niż w tym roku i zachowamy wszystkie oddziały. Przykładowo, w 2011 roku budżet szpitalnego oddziału ratunkowego wynosił ponad 2,6 miliona złotych, a od 1 stycznia będziemy mieli tam do dyspozycji aż 5,1 miliona.

Zadowolony dyrektor dodaje jednak, że podpisanie kontraktów wcale nie oznacza, że nie będzie odwiedzał krakowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Rok temu zamknięto nam oddział neurochirurgii. Jesteśmy gotowi na jego ponowne otwarcie. W tej sprawie trwają rozmowy - dodaje Wierzba.

Zadowolone z wyniku negocjacji z urzędnikami NFZ jest też Zakopane. - Udało nam się wynegocjować kontrakt większy od dotychczasowego prawie o 5 procent - nie ukrywa radości Regina Tokarz, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. - W tym roku rozmowy toczyły się bardzo spokojnie i po naszej myśli. Szpital dostał pieniądze na wszystkie działające oddziały.

W sumie w 2012 roku placówka w Zakopanem otrzyma z NFZ 47 milionów 998 tysięcy złotych. - Podwyżka, czyli około 2 milionów złotych więcej, przypadła na oddziały kardiologiczny, ortopedyczny, pediatrię i na niedawno otwarty oddział urologiczny - mówi dyrektor Tokarz.

Pod Giewontem o leczenie nie muszą się martwić także turyści. Szpital dostał bowiem pieniądze na pogotowie, ambulatorium i rehabilitację.

Najbardziej szczęśliwa z szybkiego podpisania kontraktu jest jednak załoga szpitala w Rabce. W zeszłym roku umowę określającą koszty funkcjonowania tamtejszej izby przyjęć udało się bowiem podpisać dopiero 22 lipca. Przez pół roku oddział finansował samorząd. Teraz rozmowy z NFZ były o wiele łatwiejsze. - Mamy już umowy na niemal wszystkie oddziały na takich samych warunkach jak przed rokiem - mówi Marta Stuczko ze szpitala w Rabce-Zdroju. - Do pełni sukcesu brakuje nam już tylko kontraktu na oddział chirurgii oka jednego dnia. Myślę jednak, że i w tym wypadku uda nam się dogadać.

- U nas też sylwester będzie spokojny - mówi Jacek Jawor, dyrektor szpitala w Suchej Beskidzkiej.- Umowy na wszystkie oddziały już podpisaliśmy.

Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto