Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rabka. Rozpoczął się nabór dla chętnych na mieszkanie dla młodych WIZUALIZACJE

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tam na wyglądać nowy blok z mieszkaniami dla młodych, jakie powstanie na terenie gminy Rabka-Zdrój
Tam na wyglądać nowy blok z mieszkaniami dla młodych, jakie powstanie na terenie gminy Rabka-Zdrój UM Rabka Zdrój
W Rabce-Zdrój rozpoczął się nabór wniosków na nowe mieszkanie, jakie powstaną w nowym bloku na Zaborni. Nowy blok wybudowany zostanie przy wsparciu środków rządowych. Najemcy nowych mieszkań będą mieli możliwość stopniowo dojść do ich własności.

W nowym bloku powstaną 54 mieszkania. Będzie to budowa samorządowa – prowadzona przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Małopolska, którą stworzyło 16 samorządów. Celem inicjatywy jest budowa tanich mieszkań komunalnych, dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. - Nasza gmina pozyskała na ten cel 4,5 mln zł i przekazała to jako nasz wkład do spółki SIM – mówi Leszek Świder, burmistrz Rabki-Zdrój. Cała inwestycja ma pochłonąć ok. 15,5 mln zł.

Budowa nowego bloku ma rozpocząć się w przyszłym roku, a pierwsi lokatorzy powinni zamieszkać tam w drugiej połowie 2024 roku. W nowym bloku planowanych jest 36 mieszkań dwupokojowych, 10 – trzypokojowych, 6 – czteropokojowych i 2 jednopokojowe.

- W naszym mieście jeśli chodzi o bloki spółdzielcze, to nie powstały nowe praktycznie od 30 lat. Pojawiły się nowe, budowane przez prywatne firmy. Jednak ceny takich lokali są nie do udźwignięcia dla młodych. Dlatego ten nowy planowany blok będzie dobrą alternatywą dla młodych rodzin – mówi Leszek Świder.

Nowi najemcy będą musieli oczywiście płacić czynsz. - Jednak nie będzie to klasyczne mieszkanie komunalne. To będzie system bardziej przypominający mieszkania TBS. Najemcy będą mieli bowiem możliwość dojścia z czasem do własności – mówi burmistrz Rabki-Zdrój.

Każdy chętny będzie musiał ponadto wnieść wkład własny – ok. 15 proc. wartości mieszkania. Będzie to „cegiełka” jako partycypacja mieszkańców w kosztach budowy mieszkania. Szacowana dopłata to ok. 920 zł od metra kwadratowego wybranego mieszkania. SIM Małopolska zaznacza jednak, że stawka ta może się zmienić – w zależności od realnych kosztów budowy.
Choć budowa jeszcze nie ruszyła, urząd miasta w Rabce-Zdrój i SIM Małopolska ogłosiły nabór chętnych na nowe lokum. - Wnioski należy składać w zamkniętej kopercie, na której winno znajdować się imię i nazwisko wnioskodawcy oraz dopisek „Wniosek o zawarcie umowy najmu – SIM”, w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju, ul. Parkowa 2 – informuje urząd miasta. Termin składania wniosków mija 28 listopada 2022 r.

Warunkami koniecznymi przy staraniu się o takie mieszkanie jest brak własnego mieszkania i dochód nieprzekraczający 10 580 zł brutto na 4-osobową rodzinę. Dodatkowo wyżej punktowane są osoby młode – poniżej 30 roku życia, które mają dzieci, mieszkają na terenie Rabki i tutaj także płacą podatki.

- Na chwilę obecną złożonych zostało 15 wniosków. Liczę, że zainteresowanie będzie większe. Myślę, że uda nam się zasiedlić cały blok – podsumowuje burmistrz Rabki.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rabka. Rozpoczął się nabór dla chętnych na mieszkanie dla młodych WIZUALIZACJE - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto