Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Procesje Bożego Ciała po góralsku. Pod Tatrami to wyjątkowo uroczyste święto

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wielu mieszkańców Poronina i Białego Dunajca na procesję ubrało się w tradycyjne góralskie stroje. Wierni nieśli figury świętych, obrazy, feretrony, świece. W oprawie procesji nie mogło zabraknąć muzyki góralskiej.
Wielu mieszkańców Poronina i Białego Dunajca na procesję ubrało się w tradycyjne góralskie stroje. Wierni nieśli figury świętych, obrazy, feretrony, świece. W oprawie procesji nie mogło zabraknąć muzyki góralskiej. Robert Chowaniec
Pod Tatrami w każdej parafii odbyły się procesje Bożego Ciała. W Poroninie, Białym Dunajcu, w Zakopanem mieszkańcy podchodzą do tego święta w bardzo uroczysty i tradycyjny sposób.

W Zakopanem procesja przeszła przez Krupówki. Wzięło w niej udział mnóstwo miejscowych wiernych, ale i turystów. Dla gości zza granicy była to swoista atrakcja.

Wielu mieszkańców Poronina i Białego Dunajca na procesję ubrało się w tradycyjne góralskie stroje. Wierni nieśli figury świętych, obrazy, feretrony, świece. W oprawie procesji nie mogło zabraknąć muzyki góralskiej.
Procesja odbywa się do czterech ołtarzy, które tradycyjnie są przygotowywane przez mieszkańców. Droga zaś, którą pokonuje procesja, jest zdobiona kwiatami i wstążkami zawieszanymi na ogrodzeniach. Dzieci sypią kwiaty. W Poroninie w uroczystościach wzięły udział także poczty sztandarowe organizacji działających na terenie parafii: oddziałów Związku Podhalan, czy ochotniczej straży pożarnej.

W lokalnej tradycji jest, że z każdego ołtarza mieszkańcy zrywają część zielonej dekoracji. Przyjęło się tutaj, że chroni ona dom przed pożarem i nieszczęściami.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie Boże Ciało to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto