Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podtatrze. Z Warszawy przez Zakopane, Słowację do Budapesztu. Pójdą tak jak chodzili kurierzy tatrzańscy

Aurelia Lupa
Przejdą trasą, jaką w czasie II wojny światowej pokonywali kurierzy tatrzańscy ryzykując życie. We wtorek 15 czerwca rozpoczyna się Rajd Szlakiem Kurierów Tatrzańskich. Startuje w Warszawie, by dotrzeć do Budapesztu.

Kurierzy Tatrzańscy byli łącznikami między okupowaną przez Niemców Polską, a zagranicą. Zaczęli działać na samym początku wojny – pomagając m.in. w ucieczce polskich dyplomatów, żołnierzy, a także ludności cywilnej zagrożonej agresją ze strony Niemców. Kurierzy – górale, którzy doskonale znali Tatry, pokonywali góry, przedostawali się na Słowację, a dalej na Węgry. Przeprowadzali ludzi, meldunku, rozkazy, a także pieniądze na konspiracyjną działalność Armii Krajowej. Najsłynniejszym z nich – nazywanym królem Kurierów Tatrzańskich – był Józef Krzeptowski „Ujek”, który trasę Zakopane- Budapeszt w czasie wojny pokonał aż 58 razy.

By uczcić ofiarną służbę kurierów i pamięć o nich, Stowarzyszenie Grupa Historyczna  „Zgrupowanie Radosław” zorganizowała Rajd Szlakiem Kurierów Tatrzańskich.

- 15 czerwca wyjeżdżamy z  Warszawy do Zakopanego. 16 czerwca o godzinie 11 w starym kościółku na Pęksowym Brzysku odbędzie się msza św. w intencji kurierów  oraz ludności cywilnej pomordowanej na Podhalu przez Niemców w czasie okupacji. Po odprawionej Mszy Świętej złożone zostaną wieńce przy tablicy poświęconej kurierom tatrzańskim - Łączność Zagraniczna K.G. A.K. „Zagroda” – zapowiada Grzegorz Krynicki ze Stowarzyszenia.

17 czerwca uczestnicy ruszą w dalszą drogę. Ich trasa będzie wiodła z Kuźnic przez Boczań, Halę Gąsienicową, Suchą Przełączkę do Cichej Doliny i dalej do Podbańskiej na Słowacji.

- Następnie udamy się do Koszyc, gdzie na tamtejszym cmentarzu wojennym pochowany jest Klemens Konstanty Gucwa „Góral", komendant sądeckiego odcinka Wydziału Łączności z Zagranicą ZWZ "Poprad", "Lubań". Został on postrzelony podczas przekraczania granicy węgiersko- słowackiej. Zmarł w szpitalu w Koszycach i tam też został pochowany pod konspiracyjnym nazwiskiem Adam Operchart – mówi Marek Ładziak, członek Stowarzyszenia Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław".

Następnym etapem rajdu będzie Budapeszt na Węgrzech. Tak rajd zakończy się w Instytucie Polskim w Budapeszcie.

- Z całej trasy przejścia powstanie materiał filmowy pn."Szlakiem Kurierów Tatrzańskich w kadrze". Chcemy żeby rajd odbywał się cyklicznie, żeby w ten sposób przybliżyć młodemu społeczeństwu historie kurierów Polskiego Państwa Podziemnego – dodaje Marek Ładziak.
 
Rajd został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Współorganizatorami wydarzenia są: Instytut Polski w Budapeszcie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie. Patroni rajdu: Archiwum Akt Nowych, oraz Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto