Podtatrze. Wycieczki rowerem po Tatrach i nie tylko. Zobacz jak spędzić ciekawie czas na jednośladzie

Aurelia Lupa
Droga na Kalatówki
Droga na Kalatówki Aurelia Lupa
Udostępnij:
Znudziły cię już górskie piesze wycieczki po tatrzańskich szlakach i wędrowanie w słońcu po górskich ścieżkach? A jakby tak wsiąść na rower i zwiedzić okolicę? Na rowerach można podróżować po parkach narodowych - w Tatrach, Gorcach i jak w Pieninach. Są tam udostępnione niektóre rejony i szlaki.

Tatry

Pod Giewontem nie ma zbyt wielu tras dla rowerzystów, ze względu na duży ruch pieszy na szlakach. Wybierając się na tatrzańskie trasy dla rowerzystów, pamiętajmy, że wiodą one po bardzo kamienistym podłożu.

 • Jedna z najbardziej znanych tatrzańska trasa dla rowerzystów wiedzie drogą pod Reglami od Wielkiej Krokwi do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej. Szlak nie jest wymagający jak na tatrzańskie warunki. Tu powinien poradzić sobie przeciętny Kowalski, starsze dzieci i młodzież. Droga pod Reglami biegnie na granicy lasu, roztacza się z niej widok na Zakopane, Gubałówkę i Butorowy Wierch. Odcinek do pokonania to około 10 km.
 • Na rowerach możemy także pojechać z Siwej Polany do Doliny Chochołowskiej. Eskapadę rozpoczynamy na Siwej Polanie. Droga z Siwej Polany do Polany Huciska jest pokryta asfaltem. Natomiast do schroniska na Polanie Chochowskiej prowadzi ubita kamienista droga. Dystans jaki jest do pokonania, to 6,5 km.
 • Dla amatorów jazdy w terenie, TPN udostępnił także szlak z Kuźnic na Kalatówki. To odcinek liczący zaledwie 1,4 km, jednak bardzo wymagający i nie każdy jest wstanie go pokonać na rowerze. Droga prowadzi ostro w górę po mocno kamienistym szlaku, którym w sezonie w szczytowych godzinach idzie mnóstwo turystów.
 • Czwarta trasa w Tatrach prowadzi częściowo niebieskim szlakiem turystycznym z Małego Cichego do Zazadniej, a następnie drogą publiczną na Polanę Zgorzelisko, a potem szlakiem rowerowym na Polanę Tarasówka. To droga bardzo zróżnicowana, prowadzi przez las i dolinę, grzbietami z pięknymi widokami Tatr i Podhala. Liczy 10 km.
 • Piąta trasa wiedzie szlakiem rowerowym z Małego Cichego przez polanę Lichajówki do Murzasichla.
 • Ostatnia, szósta trasa jest bardzo wymagająca. Można nią dojechać na Halę Gąsienicową. Trasa prowadzi czarnym szlakiem turystycznym, który wiedzie z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Schronisko Murowaniec jest najwyższym punktem na terenie Parku, do którego można dotrzeć na rowerze. Dystans do pokonania to 6,4 km.

Pieniny

Pieniny to bardzo malownicze pasmo górskie, które można zwiedzać na rożne sposoby. Tu rower wydaje się być idealnym środkiem transportu, by swobodnie podziwiać mijany krajobraz.

 • Na start proponujemy coś lekkiego. To sprawdzi się dla wszystkich spragnionych relaksu na siodełku rowerzystów. To trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Uznawana za jedną z bardziej malowniczych tras rowerowych w Pieninach. To wycieczka asfaltowymi ścieżkami dedykowanymi dla rowerów. Cały trasa liczy ok. 39 km.
 • Kolejna ścieżka rowerowa to propozycja dla tych, co pewnie czują się na rowerze. Tu trafimy bowiem na kilka stromych podjazdów. Na tym szlaku rowerowym mamy do pokonania ponad 35 kilometrów. Po drodze odwiedzimy między innymi: Nową Białą, Dursztyn, zamek w Niedzicy, zahaczymy również o Dębno i wrócimy do Nowej Białej. To tzw. Wielka Pętlą Pienin.
 • Na koniec absolutny klasyk, czyli trasa rowerowa, którą po prostu trzeba przejechać. Prowadzi z Krościenka do schroniska PTTK Trzy Korony. Szlak wiedzie drogą asfaltową i trasami szutrowymi przez Szczawnicę, Czerwony Klasztor, Trzy Korony i Sromowce Niżne. Dystans do pokonania rowerem to 17 km długości, ale to wystarczająco, by zobaczyć z perspektywy roweru najpiękniejsze miejsca Pienin. Trasa rowerowa prowadzi wzdłuż Drogi Pienińskiej i Przełomu Dunajca.

Gorce
Gorczański Park Narodowy to kolejny już regionów turystycznych przyjazny dla miłośników turystyki rowerowej. Jednak wybierając się na gorczańskie szlaki należy się przygotować na bardzo trudne warunki, ponieważ większość tras jest wymagająca. Tu nie brakuje stromizn czy ciężkich podjazdów i zjazdów. Po drodze można zobaczyć jednak bardzo malownicze miejscowości i pomniki przyrody.

 • Trasa na Turbacz to wycieczka trudna. Tu czeka nas pokonanie 22 km. Wiedzie ona: Obidowa - trasy narciarskie śladami olimpijczyków - schronisko na hali Turbacz - trasy narciarskie – Obidowa. Wycieczka bardzo męcząca, raczej dla wprawionych, gdyż połowę dystansu pokonujemy pod górę, a połowę w dół. Start z Obidowej, przy parkingu znajduje się początek tras narciarskich. Kierujemy się wzdłuż potoku, a trasa łagodnie się wznosi. Szlak jest dobrze oznakowany, z tablicami na których umieszczono kilometraż i profili wysokościowy. Na trasie jest trudny podjazd, gdzie niedoświadczonych rowerzystów może czekać podprowadzenie roweru. Wynagrodzi to wspaniały zjazd do samego dołu.
 • Rzeki (przysiółek wsi Lubomierz) - szczyt Gorc - Turbacz - Przełęcz Borek - Polana Stawieniec – Rzeki. Dystans do pokonania to 28 km. Tak - jak i poprzednia wycieczka, nadaje się tylko i wyłącznie na rower górski. I tu trzeba liczyć się z koniecznością podprowadzenia roweru. Z miejscowości Rzeki ruszamy asfaltową drogą niebieskim szlakiem na Gorc. Tu znajduje się wieża widokowo, która pozwala oglądać wspaniałe panoramy Gorców i Tatr. Zielonym i czerwonym szlakiem dotrzemy do schroniska na Hali Turbacz (16 km od początku trasy). Następnie żółtym na Przełęcz Borek i niebieskim przez Stawieniec do Rzek. Trasa gwarantuje niezapomniane widoki i przejazd przez piękne gorczańskie hale.

Wokół Borów Torfowych

To dla tych co chcą odpocząć od górskich wycieczek, i zaczynają przygodę z bicyklem. Proponujemy trasę wokół borów torfowych, bo Podhale to nie tylko góry. To także rozległe, równinne tereny dolin, gdzie uformował się unikalny ekosystem torfowisk. Trasa okrąża zachodnią część Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, w większości bezleśnymi terenami z widokami na torfowiska i otaczające je pasma – Żeleźnicy, Gubałowskie, w tle Tatry i Babią Górę. Trasa technicznie łatwa, ciekawa widokowa i przyrodniczo.

Ruszamy w Czarnym Dunajcu, asfaltową ścieżką rowerową Szlaku wokół Tatr. Następnie wjeżdżamy w las, na szutrową drogę. Jedziemy przez zaciszne lasy pogranicza orawsko-podhalańskiego. Cikówka i Bachledówka - to one kryją liczne torfowiska, które leżą w podmokłej niecce między pasmami górskimi.

Wyjeżdżamy już na Orawie, na obrzeżach Piekielnika. Jedziemy w kierunku Odrowąża. W Załuczne i Odrowąż jest kilka krótkich podjazdów i zjazdów. W Odrowążu obok kościoła skręcamy w prawo i zjeżdżamy do małego przysiółka Zagrody, stąd jedziemy przez Dział, Długopole i wzdłuż rzeki Czarny Dunajec przez miejscowość Wróblówkę dojeżdżamy na wygodny Szlak wokół Tatr i kończymy wycieczkę.

Szlak wokół Tatr

Jest to polsko-słowacka pętla rowerowa o długości 282 kilometrów. To część większego projektu, którym jest historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak. W jego skład wchodzą też trasy narciarskie i biegowe.

Ścieżki rowerowe Szlaku wokół Tatr biegną przez cztery krainy geograficzne: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Rowerzyści jadąc przez polskie i słowackie wsie, podziwiają piękno przyrody na tym terenie.

Najważniejsze punkty na trasie to: Czarny Dunajec – Podczerwone – Chochołów w kierunku zachodnim – Gronków – Dębno – Czorsztyn – Sromowce Niżne w kierunku wschodnim. Część słowacką stanowi pętla łącząca punkty przekroczenia granicy polskiej poprzez miejscowości: Trstená – Dolny Kubin – Liptovský Mikuláš – Štrbské Pleso – Poprad – Kežmarok – Stara Lubovňa – Spišská Stara Ves. Szlak wokół Tatr przecina się z Velo Dunajec i Pętlą Spiską. Ponieważ trasa wiedzie przez Słowację, konieczny w podróży jest dowód osobisty.

Wybierając tę trasę zobaczycie, że jazda w Tatrach na rowerze to nie koniecznie ogromny wysiłek fizyczny. Co prawda, szlak wokół Tatr oferuje bardziej wymagające odcinki, ale jest też wiele, na których poradzą sobie rowerzyści szukający relaksu podczas spokojnej przejażdżki.

Pętli zaczyna się i kończy w Nowym Targu. Tu łatwo jest się dostać samochodem. Choć przejazd w sezonie przez zakopiankę nie należy do najłatwiejszych. Polecamy wcześniej wyruszyć, lub dostać się to Nowego Targu pociągiem, bo dworzec oddalony jest od szlaku o 1 km.

Na rowerzystów, którzy wybiorą się Szlakiem wokół Tatr, czekają niezapomniane widoki Tatry, a dodatkowo po drodze atrakcje do zwiedzenia to m.in. wieś Chochołów, a w niej skansen domów budowanych z jednej jedli i historia Powstania Chochołowskiego, rezerwat Skała Rogóźnicka, zabytkowy most zawieszony nad rzeką Czarny Dunajec, zamek Orawski na 112 metrowej skale oraz Trstená – miasto założone w 1371 roku, kiedyś ważne centrum handlowe i rzemieślnicze.

Wycieczkę warto jest podzielić na kilka dni, dzięki temu szlaku wokół Tatr pokonamy w dwa, trzy dni. Przeżyjemy niesamowitą przygodę w siodełku rowerowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Neo Tools

NEO TOOLS 81-551-L

253,12 zł160,00 zł-37%
miejsce #2

Elbrus

Elbrus Faltis Teen

159,99 zł114,78 zł-28%
miejsce #3

Columbia

Columbia Trailstorm Waterproof Black Solar

449,99 zł329,99 zł-27%
miejsce #4

Hi-Tec

Hitec Męska Kurtka Softshell Hi-Tec Neti Czarna

154,99 zł137,99 zł-11%
miejsce #5

Hi-Tec

Hi Tec Hitec Kurtka Męska Softshell Kars Black

169,99 zł157,89 zł-7%
Materiały promocyjne partnera

Zobacz nasz nowy program 3 SPOSOBY NA - i.PL

Materiał oryginalny: Podtatrze. Wycieczki rowerem po Tatrach i nie tylko. Zobacz jak spędzić ciekawie czas na jednośladzie - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie