Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podhale. Kościelisko do wakacji będzie podpięte do gazu

red.
Andrzej Muszynski Polskapress
Nie udało się dociągnąć do gminy geotermii, za to z gazem poszło lepiej. Dużo lepiej. Właśnie rozpoczynają się prace przy budowie sieci gazowej. Pierwsze domy ogrzeją się błękitnym paliwem w maju 2020 roku.

Kościelisko - gmina z powiatu tatrzańskiego - od lat próbowała przyłączyć się do sieci geotermalnej. Były plany, pojawiły się pieniądze na projekty, była wola ludzi. Nic jednak z tego nie wyszło.

W międzyczasie pojawił się plan Polskiej Spółki Gazowniczej - żeby górali podłączyć do gazu ziemnego. Ankiety gotowości podłączenia się do sieci wypełniło 1200 mieszkańców. To dało jasny sygnał PSG, że inwestycja jest warta ryzyka.

- Udało się uruchomić proces decyzyjny. Na razie decyzja zapadła co do realizacji sieci w Kościelisku. Witów i Dzianisza są nadal przedmiotem dyskusji. Brane są tam pod uwagę dwie opcje zasilania: z Gubałówki, albo od strony Czarnego Dunajca - mówi Roman Krupa, wójt Kościeliska.

Wybrany został już wykonawca nowej sieci gazowej. Opracowano także harmonogram podłączeń. Najwcześniej do gazu podpięci zostaną mieszkańcy Salamandry. Gaz w ich domach będzie do 31 maja 2020 roku. Salamandra będzie jako pierwsza z tego względu, że gazociąg będzie budowany od Gubałówki, gdzie już płynie gaz.

- Kolejny etap to prace od skrzyżowania z Salamandrą przez ulicę Nędzy-Kubińca do kościoła i szkoły podstawowej. Tam gaz powinien być podłączony do 30 czerwca 2020 roku. Trzeci etap prac to gazociąg od skrzyżowania z Salamandrą przez ulicę Nędzy-Kubińca do ulicy Karpielówka. Tam inwestycja ma być gotowa do końca lipca 2020 roku - zaznacza Roman Krupa.

Ta informacja cieszy przede wszystkim mieszkańców Kościeliska. - Walczyliśmy o geotermię długi czas. Wtedy nie było w ogóle mowy o gazie. Gdy ten doszedł na Gubałówkę, światełko zaświeciło się i dla nas. I teraz to się na prawdę dzieje. Już nie mogę się doczekać, jak za rok pozbędziemy się w końcu problemy węgla i dymiących kominów - mówi pan Marcin, jeden z mieszkańców Kościeliska.

Sieć rozwija się także w samym Zakopanego. W ostatnim czasie udało się podpiąć do sieci Gubałówkę (dzięki temu możliwy jest rozwój sieci w Kościelisku). Gaz rozwiną się także na Królach, Harendzie, Bachledach. Sieć jest budowana także na Pardałówce Gazownicy mają plan, by z Pardałówki przeciągnąć sieć do Ustupu poprzez całą Olczę. W przyszłym zaś roku z gazu będą mogli korzystać także mieszkańcy Chłabówki.

- W 2018 roku udało się zrobić ponad 5,5 km sieci gazowej w Zakopanem i podłączyć 100 domów. W 2019 roku rozwój jest równie dynamiczny - mówi Krzysztof Topór-Huciański, ekodoradca z zakopiańskiego urzędu miasta.

Pod Giewontem jest jednak ok. 300 budynków, które mają już od dawna wykonany przyłącz gazowy, ale z gazu nie korzystają. Dlatego urzędnicy z zakopiańskiego magistratu starają się przekonać właścicieli nieruchomości, by zdecydowali się podłączyć do błękitnego paliwa. W ramach programu walki ze smogiem mogą oni dostać do 14 tys. złl dofinansowania zakup pieca gazowego do ogrzewania, a także wykonanie instalacji gazowej wewnątrz budynku.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podhale. Kościelisko do wakacji będzie podpięte do gazu - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto