Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podhale: Jak kiedyś spędzano święta

Tomasz Mateusiak
Malowanie pisanek, świąteczne kosołki (koszyczki) czy lany poniedziałek - taką wielkanocną tradycję zna chyba każdy. Na Podhalu świątecznych zwyczajów jest o wiele więcej. Choć sporo z nich zanika, dalej są miejsca, gdzie wielkanocne obrzędy mają się dobrze.

Większość z nich obowiązuje głównie na terenie jednej czy dwóch wsi, a już w kolejnych są całkowicie niezrozumiałe.
- Dzisiaj to już chyba tylko w Bukowinie Tatrzańskiej odprawiamy obrzęd "święcenia ducha" - mówi Bartek Koszarek, z Domu Ludowego w Bukowinie. - Od kościelnych paschałów zapala się hubę zebraną uprzednio w lesie. Następnie z taką "pochodnią" obchodzi się trzy razy cały dobytek odmawiając przy tym modlitwy. Ma to zapewnić szczęście.
Inny zwyczaj panuje w położonym kilka kilometrów dalej Jurgowie. - W kilku miejscowościach na Spiszu najważniejszą tradycją wielkanocną jest rodzinne jedzenie, tzw. krajonki - zapewnia Wiktoria Bryja, gospodyni z Jurgowa. - By ją przygotować trzeba pokroić w kostkę wszystkie składniki wielkanocnego koszyczka i zalać kwaśnym mlekiem z dodatkiem chrzanu. Następnie wszyscy domownicy jedzą wspólnie z jednej miski, a czasem to i nawet jedną łyżką. Symbolizuje to miłość w rodzinie - dodaje kobieta.
Jeszcze inaczej Wielkanoc rozpoczynało się 40 lat temu w Zębie, rodzinnej miejscowości Marii Gruszkowej.
- Pamiętam, że w pierwszy dzień świąt każda młoda panna budziła się przed świtem. Zanim zrobiło się jasno, obcinała kosmyk włosów a następnie biegła do potoku i tam myła głowę. Dzięki temu fryzura była piękniejsza - mówi Gruszkowa, po czym dodaje, że w Wielki Piątek też sporo się działo. - Jak baba była zajęta pieczeniem ciast, to wyganiała chłopa z domu. Ten cały dzień chodził po polach i wkładał w ziemię poświęcone w Niedzielę Palmową bazicki. To miało zapewnić dobre plony - mówi gaździna.
By góralska tradycja wielkanocna nie zaginęła zupełnie, już dziś w Kościelisku, Dzianiszu i w Witowie (godz. 10) oraz w Białym Dunajcu (godz. 12) odbędą się konkursy na najpiękniejszą góralską kosołeckę, czyli wielkanocny koszyk ze święconką.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto