Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podhale: Górskie miasta w 2021 roku będą inwestować, by w ten sposób walczyć z kryzysem

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Jeśli ktokolwiek z mieszkańców Zakopanego czy Nowego Targu liczył, że w trakcie najbliższych 12 miesięcy władze tych miast zaczną oszczędzać, to był w błędzie! Znamy już budżety obu miejscowości na 2021 rok. W jednym i drugim przypadku samorządy zamierzają więcej wydać niż zarobić, co powiększy dług publiczny. Okazuje się jednak, że w erze COVID-19... ma to sens! Jak tłumaczą ekonomiści: obecnie jedyne co może nas szybko wyciągnąć z kryzysu to... inwestycje publiczne. Dlatego też oba miasta zamierzają naprawdę dużo inwestować.

FLESZ - Świadczenia zamiast świątecznych imprez. Pandemia wymusiła zmiany

Zakopane

Zakopiański budżet zaplanowano na około 205 milionów 241 tysiące złotych. Mowa oczywiście o wydatkach i to dużych! Dość powiedzieć, że w mijającym - 2020 roku - zakopiański samorząd miał do rozdysponowania 196 miliony złotych, czyli aż o 9 mln mniej. Tym samym przyszłoroczny budżet będzie najwyższym w całej historii miasta pod Giewontem. By pokazać, jak bardzo rósł on w minionych latach, warto przypomnieć, że w 2014 roku, gdy Dorula przejmował stery w mieście od swego poprzednika, budżet Zakopanego kształtował się w granicach 120 mln zł. W ciągu 7 lat budżet miasta urósł więc o 71 procent!

Niestety, wiadomo już, że wspomniane 205 milionów złotych, jakie wyda w przyszłym roku Zakopane, nie będzie w całości pochodziło z dochodów własnych. Jak czytamy w projekcie budżetu miasta, te urzędnicy przewidzieli na 189 641 434 zł (o 9 mln więcej niż przed rokiem). Proste działanie matematyczne pokazuje, że do zrównoważenia budżetu potrzeba... 15,6 miliona złotych i już wiadomo, że będzie trzeba te środki pozyskać zaciągając kolejny kredyt.

- By zrównoważyć obie kwoty, podobnie jak w ubiegłym roku, będziemy musieli zaciągnąć kredyt w wysokości 23 milionów złotych - tłumaczyła niedawno radnym Helena Mamcarz, skarbnik zakopiańskiego magistratu. - Z tej kwoty 7,4 mln z pójdzie na spłatę części wcześniej zaciągniętych przez miasto długów.

I właśnie perspektywa kolejnego zadłużenia się mocno niepokoi cześć mieszkańców. Przyjęty budżet na 2021 rok oznacza, że całkowite zadłużenie miasta wzrośnie do około 130 mln złotych. - Może więc już pora powiedzieć sobie pas i zacząć troszkę oszczędzać - zastanawia się Dominik Nowakowski, zakopiańczyk. - Przecież ten rok był kryzysowy, a kolejny może być jeszcze gorszy. Tymczasem miasto robi rekordowy budżet w historii. Kto to będzie później wszystko spłacał, jak cała turystyka u nas padnie? A przecież to realny scenariusz - zastanawia się mężczyzna.

Okazuje się jednak, że tym razem ekonomiści stają w obronie... urzędników. - O ile w normalnych czasach zbytnie zadłużanie się nigdy nie jest dobre, to teraz "normalnych czasów nie ma" - uważa Przemysław Zapotoczny, doktorant ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym i doradca finansowy. - Dziś jedyne co może nas uratować z głębokiego kryzysu to duża liczba inwestycji publicznych, czyli pieniędzy wpuszczonych przez państwo czy samorządy w rynek. Te pieniądze napędzą całą gospodarkę i spowodują wzrost koniunktury. Dlatego tym razem akurat dobrze, że Zakopane nie boi się inwestować.

Co będzie budować Zakopane w 2021 roku? Przede wszystkim trwać będzie budowa Centrum Komunikacyjnego na dworcu PKP, ruszy przebudowa placu w Kuźnicach, a miasto chce także ruszyć z budową nowej drogi na Furmanową.

Warto też podkreślić, że rekordowy budżet Zakopane zamierza osiągnąć bez zwiększania podatków, co obiecał przed kilkoma tygodniami mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom burmistrz Dorula. Czy mu się to uda, pokaże czas...

Pełną treść projektu budżetu Zakopanego na 2021 rok można zobaczyć tutaj
Nowy Targ

Stolica Podhala będzie miała od Zakopanego budżet - nieznacznie - mniejszy. To ciekawe zjawisko, bo przecież Nowy Targ jest miastem o około 1/4 większym (jeśli chodzi o liczbę mieszkańców). Z drugiej strony to w Zakopanem więcej jest firm, z których samorząd czerpie dochody.

W 2021 roku nowotarski magistrat zamierza wydać prawie 203,9 miliona złotych, czyli o "zaledwie" 500 tys. zł mniej, jak w kończących się 12 miesiącach. To wszystko przy dochodach 181 milionów 900 tysięcy złotych. Deficyt budżetowy sięgnie więc 23 mln zł i będzie większy niż w Zakopanem.

Również i w tym wypadku dziurę w miejskich finansach planuje się zasypać środkami z kredytu.

Największą inwestycją, jaka w tym roku będzie prowadzona w stolicy Podhala, ma być ostatnia faza przebudowy Miejskiego Ośrodka Kultury. Jej koszt to 30 milionów złotych, z tym, że rozłożony w czasie (remont rozpoczął się już w tym roku).

- Na inwestycje mamy przeznaczone ponad 48,5 mln zł - twierdził w trakcie sesji budżetowej skarbnik miasta Bartłomiej Garbacz. - To są zadania, które już rozpoczęliśmy w zeszłym roku realizować. Będziemy kontynuować - wyjaśniał skarbnik. Inne ważne inwestycje to zakup nowych autobusów miejskich czy dopłaty do wymiany pieców centralnego ogrzewania.

Miasto planuje też budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i utworzenie (drugiej już w mieście) Strefy Aktywności Gospodarczej. Ta ma być zlokalizowana na terenie byłego kombinatu NZPS Podhale. Na ten cel miasto dostało ponad 7 milionów złotych dotacji. Kolejne 4,7 mln dokłada "z własnej kieszeni".

Pełną treść projektu budżetu Nowego Targu na 2021 rok można zobaczyć tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podhale: Górskie miasta w 2021 roku będą inwestować, by w ten sposób walczyć z kryzysem - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto