Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ dziś świętuje. Stolica Podhala ma dokładnie 677 lat. Powołał go do istnienia Kazimierz Wielki

Aurelia Lupa
Ratusz na Rynku w Nowym Targu to budowla pochodząca z połowy XIX wieku
Ratusz na Rynku w Nowym Targu to budowla pochodząca z połowy XIX wieku Łukasz Bobek
22 czerwca 1346 r. król Kazimierz Wielki wydał edykt lokacyjny, który dał początek Nowemu Targowi. W widłach Białego i Czarnego Dunajca na zgliszczach cysterskich osad Stare Cło - Antiquum Theoloneum i Nowy Targ - Novum Forum- powstało jedno miasto - Nowy Targ. Gród lokowany na prawie magdeburskim kończy dziś 677 lat.

Kolonizacje w widłach rzek Czarny i Biały Dunajec na południowych rubieżach państwa Polskiego, szlaku handlowym prowadzącym na Węgry, zapoczątkowali cystersi w XIII wieku. Kazimierz Wielki przejął zrujnowane przez tatarskie najazdy własności cysterskie. Połączył istniejące tu wcześniej miejscowości i wydał ponowny akt lokacyjny. Tak powstało miasto Nowy Targ. Wtedy zgodnie z prawem magdeburskim w mieście pojawił się nowy układ urbanistyczny - duży rynek w centralnym miejscu, z kościołem parafialnym.

Gród otrzymało także wiele królewskich przywilejów pozwalających na szybki rozwój - m.in. zezwolenie na doroczną organizację jarmarku 25 listopada w dniu św. Katarzyny - patronki miasta. W średniowieczu tłumne i barwne nowotarskie jarmarki odbywały się tylko raz w roku przez osiem kolejnych dni.

W 1487 roku Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu przywilej organizowania drugiego jarmarku 25 sierpnia - w dniu św. Jakuba, oraz zezwolił na organizowanie czwartkowych targów. Król Jan Kazimierz wprowadził trzeci nowotarski jarmark w tzw. Niedzielę Białą, czyli pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ostatni przywilej, pozwalający na organizowanie 12 jarmarków w roku, nadał król Stanisław August Poniatowski w 1772 roku, gdy miasto było już pod obcą administracją.

Tradycja organizowania jarmarków w Nowym Targu przetrwała tu do czasów współczesnych. Jarmarki obecnie popularne są wśród miejscowych, ale i sąsiadów zza południowej granicy - Słowaków. Przybywają tłumnie na nowotarski jarmark, który teraz odbywa się w każdy czwartek i sobotę.

W XVI wieku Nowy Targ uzyskał prawo składowania wielickiej soli i olkuskiego ołowiu, pobierania cła od wiezionych z Węgier towarów.

Do końca XVIII wieku nowotarski rynek posiadał drewnianą zabudowę. Nieustanie nękany był pożarami. Wielka pożoga w 1784 r. strawiła historyczną, drewnianą zabudowę rynku wraz z kościołem, dworem i ponad 380 budynkami. Ponadto nowotarski gród był najeżdżany, grabiony i niszczony przez Szwedów w 1656 r. oraz Rosjan w 1737 r. w czasie konfederacji barskiej.

Obecny murowany nowotarski ratusz pochodzi z połowy XIX wieku i jest budynkiem w stylu neoklasycystycznym, dwukondygnacyjnym. Front ratusza stanowi wieża zegarowa, która posiada przeszkloną latarnię, nakrytą hełmem z iglicą.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Targ dziś świętuje. Stolica Podhala ma dokładnie 677 lat. Powołał go do istnienia Kazimierz Wielki - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto