Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podhale. Czy na Butorowy Wierch wrócą narciarze? Decyzja pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku

Redakcja
Dolna stacja wyciągu na Butorowy Wierch - tyle zostało po dawnym ośrodku narciarskim. Obecnie wyciąg działa tylko latem.
Dolna stacja wyciągu na Butorowy Wierch - tyle zostało po dawnym ośrodku narciarskim. Obecnie wyciąg działa tylko latem. Łukasz Bobek
W pierwszym kwartale przyszłego roku będzie wiadomo, czy na Butorowy Wierch w gminie Kościelisko wrócą narciarze. Do tego czasu powinny być znane wyniki rozmów spółki Polskie Koleje Linowe z właścicielami gruntów, po terenach których mieliby w przyszłości szusować narciarze.

Trasa narciarska na Butorowym Wierchu działała do 1995 roku. Pozostał po niej stary wyciąg krzesełkowy, który działa tylko latem wywożąc turystów. Wyciąg jednak to już staroć - powstał w 1977 roku. Zarządza nim spółka Polskie Koleje Linowe. Jego żywot techniczny dobiega końca. Dawna trasa zjazdowa została zabudowa. Jednak zdaniem władz gminy i PKL jest tam na tyle miejsce, by wytyczyć liczącą 1000 metrów trasę zjazdową. Miała by ona przebiegać m.in. nad drogą Salamandra – prowadzącą na Gubałówkę.

Pod koniec 2021 roku gmina podpisała z PKL list intencyjny ws. budowy stacji narciarskiej i punktu widokowego na Butorowym. W ramach inwestycji PKL sfinansuje i zbuduje nowy wyciąg w miejsce starego. Dodatkowo – z myślą o narciarzach – planowana jest stacja pośrednia kolejki, nazwana roboczo Czajki. Mocno zmienić się ma także sam szczyt Butorowego Wierchu. Plan inwestycji PKL w tej lokalizacji zakłada budowę wieży widokowej z dwoma tarasami widokowymi, a także modernizację budynków stacji wraz częścią gastronomiczną. Są także plany budowy tzw. tyrolki. Ta atrakcja umożliwia chętnym założenie na tułów specjalnej uprzęży i zjazd na linie. Według zapowiedzi, ten zjazd ma być naprawdę długi - według planów rozpocznie się na wieży widokowej na szczycie Butorowego, a skończy przy dolnej stacji kolejki narciarskiej.

- Dzisiaj dyskusja ogniskuje się wokół trawersu dla narciarzy, jaki chcielibyśmy wybudować nad Salamandrą. Rozmowy z właścicielami terenu prowadzi PKL. Chodzi oczywiście o pozyskanie zgód i podpisanie stosownych umów – mówi Roman Krupa, wójt Kościeliska. Z kolei gmina pracuje nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego – by m.in. mogła powstać stacja pośrednia, czy wieża widokowa.

Plan zagospodarowania dla sołectwa Kościelisko, w tym jeśli chodzi o Butorowy Wierch, ma wejść w życie do końca przyszłego roku.

- Z kolei to czy w ogóle będzie możliwe wybudowanie trawersu dla narciarzy nad Salamandrą dowiemy się do końca pierwszego kwartału 2023 roku. Będziemy wiedzieć wtedy na czym stoimy. Z informacji jakie do nas docierają, rozmów i spotkań było sporo, a teraz jest już wypracowana, konkretna propozycja na stole – mówi wójt.

Jeśli mieszkańcy się nie zgodzą na przywrócenie narciarstwa na Butorowy Wierch, gmina nie zamierza zmienić studium i planu zagospodarowania, tak by dopuścić zabudowę Butorowego Wierchu. - Ja do tego ręki nie przyłożę. Ten teren pozostanie terenem z przeznaczeniem rolnym, z dopuszczeniem użytkowania go narciarsko – kwituje Krupa.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto