Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniny. Krościenko nad Dunajcem chce znów być miastem. Większość mieszkańców jest za

Aurelia Lupa, ŁB
Krościenko nad Dunajcem słynie nie tylko w pięknego położenia, ale i z tradycji góralskiej podtrzymywanej przez mieszkańców
Krościenko nad Dunajcem słynie nie tylko w pięknego położenia, ale i z tradycji góralskiej podtrzymywanej przez mieszkańców Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem / Facebook
Wraca pomysł, by Krościenko nad Dunajcem znów było miastem. Za zmianą jest ponad połowa mieszkańców wioski. Przed rokiem jednak radni uznali, że potrzebują więcej czasu na zastanowienie się. Teraz temat znów ma wróci pod obrady radnych.

Krościenko nad Dunajcem było miastem aż od 1348 do 1934 roku. Prawa miejskie nadał mu król Kazimierz III Wielki. Krościenko było lokowane na prawie niemieckim. Pomysł do powrotu do prawa miejskich zrodził się już w 2020 roku. Wystąpiła z nim grupa mieszkańców. Urząd miasta podchwycił temat. Tym bardziej, że jako gmina miejsko-wiejska można by sięgać po dotacje z dwóch źródeł – dla obszarów wiejskich i miejskich.

- Na początku 2021 roku zrobiliśmy konsultacje społeczne w tej sprawie. Z uwagi na pandemię przybrały one charakter ankiet. 63 proc. ankietowanych było za nadaniem praw miejskich Krościenku nad Dunajcem – mówi Tadeusz Topolski, wicewójt Krościenka. - Żeby jednak złożyć wniosek do kancelarii premiera RP o nadanie praw miejskich, potrzebowaliśmy uchwałę rady gminy. Radni jednak uznali, że potrzebują więcej czasu na przeanalizowanie tej sytuacji.

Sprawa więc została odroczona o rok. Radni – co zaznaczali w czasie obrad – obawiali się, że przez status miejski ucierpi agroturystyka w Krościenku. Na terenie wiejskim dopuszczalne jest bowiem – dla osób będących rolnikami – prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego i wynajmowanie do pięciu pokoi dla turystów bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej. W terenie miejskim nie będzie to już możliwe.

- Jednak naszym zdaniem jest to problem, który dotyczy znikomej ilości ludzi. Gospodarstw agroturystycznej w Krościenku naprawdę jest niewiele. Bo żeby być takim gospodarstwem, trzeba mieć co najmniej hektar terenu rolnego, a takich właścicieli u nas jest niewielu – mówi wicewójt. Nie potrafi jednak podać dokładnej liczby.

Temat nadania praw miejskich Krościenku ma wrócić na sesję rady gminy w najbliższym czasie. Na razie urzędnicy analizują, czy – składając wniosek o premiera – będą musieli ponownie przeprowadzić konsultacje społeczne, czy wystarczą wyniki konsultacji sprzed roku.

Jeśli Krościenko chce stać się miastem od 1 stycznia 2023 roku, musi do końca marca 2022 roku złożyć w kancelarii premiera stosowny wniosek.

O przywrócenie praw miejskich stara się także Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. Tamtejsi mieszkańcy również opowiedzieli się w konsultacjach za takim rozwiązaniem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pieniny. Krościenko nad Dunajcem chce znów być miastem. Większość mieszkańców jest za - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto