Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ: Radni chcą wyczyścić historię?

Tomasz Mateusiak
Czy powinno się "rozliczać" historię? Część nowotarskich radnych uważa, że tak. Na poprzedniej sesji rady miasta aż sześciu rajców złożyło na ręce przewodniczącego wniosek o skreślenie z listy honorowych obywateli stolicy Podhala Iwana Fiedorowicza Zołotara, przywódcy partyzantki radzieckiej, która w latach 1943-1945 działała na terenie Gorców. Jak podaje część historyków, w tym czasie walnie przyczynił się do osłabienia w tym regionie struktur Armii Krajowej. Pomysł pozbycia się "niegodnych honorowych" nie jest wcale nowy. Pierwszy raz zrodził się cztery lata temu. Jednak uznano wówczas, że najlepiej będzie jak najpierw postaci Iwana Fiedorowicza przyjrzą się historycy.

- Faktycznie, badaliśmy tę sprawę - mówi Robert Kowalski z nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. - To pewne, że major Fiodorowicz Zołotar był członkiem NKWD i poprzez swoje działania w tej zbrodniczej organizacji miał na rękach krew górali - dodaje naukowiec tym samym potwierdzając podejrzenia radnych. Decyzja co do wykreślenia radzieckiego żołnierza z kart nowotarskiej historii zapadnie więc najprawdopodobniej na najbliższej sesji rady miasta.

Nie wszyscy są do tego pomysłu równie dobrze nastawieni. - To dobrze, że radni interesują się historią - uważa Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu, sam historyk pasjonat. - Myślę jednak, że lata czterdzieste to był czas trudnych decyzji. Trzeba dobrze przyjrzeć się postaci majora Fiedorowicza. Jeśli jednak wolą radnych będzie usunąć go z listy honorowych obywateli, nie będę się sprzeciwiał.

Sprawdź jak wygląda sytuacja w nowotarskim aeroklubie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto