Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe znaki drogowe. Niektóre powstaną specjalnie dla dużych miast

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Nowe znaki wkrótce pojawią się na polskich drogach. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje zmianę przepisów. Wśród propozycji jest specjalny znak dedykowany miasto powyżej stu tysięcy mieszkańców, które wprowadziły śródmiejską strefę płatnego parkowania. Szczegóły w artykule poniżej.

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że pracuje nad nowymi znakami drogowymi. "Zmiany te wpłyną m.in. na sposób i zakres informacji przekazywanych kierującym pojazdami, a w konsekwencji przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz komfortu podróżowania" - tłumaczy resort. Nowości związane są m.in. ze zmianami przepisów drogowych, które uchwalono na przestrzeni ostatnich lat.

W Warszawie i innych dużych miastach najczęściej spotkamy się z nowym znakiem D-44A "śródmiejska strefa płatnego parkowania". To konsekwencja nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Rząd w połowie ubiegłego roku wprowadził maksymalne stawki opłat za parkowanie w strefach znajdujących się w centrach miast.

Nowe znaki drogowe. Niektóre powstaną specjalnie dla dużych miast

Śródmiejską strefę płatnego parkowania wyznaczają samorządy, w centrach miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Maksymalna stawka za parkowanie wynosi tam 0,45% wynagrodzenia minimalnego. Czyli obecnie 11,7 zł za godzinę, a w przyszłym roku - po podniesieniu pensji minimalnej - 12,6 zł. Ostateczną stawkę wyznaczają jednak samorządy.

Nie przegapcie

Jakie inne znaki przygotowuje ministerstwo?

  • D-34b „zbiorcza tablica informacyjna” - ten znak poinformuje o obiektach dla podróżnych znajdujących się przy drodze. Dowiemy się z niego np. o tym, jaka jest odległość do kolejnej stacji paliwowej na autostradzie.
  • F-14d–f "tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej" - "Znaki te informują o zbliżaniu się do początku pasa prowadzącego do wyjazdu z drogi ekspresowej (pasa wyłączania)" - podaje ministerstwo. Znaki tego typu były do tej pory jedynie na autostradach. Teraz pojawią się również na drogach ekspresowych.

Obecnie projekty nowych znaków zostały przesłane do konsultacji społecznych i resortowych. Nie ma tu jednak zbyt wielu kontrowersji. Niedługo możemy spodziewać się zatem zmiany przepisów i nowych znaków na drogach.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe znaki drogowe. Niektóre powstaną specjalnie dla dużych miast - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto