Noc Muzeów w Zakopanem. Może partyjka brydża z Kornelem Makuszyńskim?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Willa Oksza wieczorową porą prezentuje się niezwykle okazale. W weekend będzie się tam dużo działo
Willa Oksza wieczorową porą prezentuje się niezwykle okazale. W weekend będzie się tam dużo działo Muzeum Tatrzańskie
Udostępnij:
Partyjka brydża z Makuszyńskim, sen narciarza, z Hasiorem po zmroku, teatr cieni, czy wreszcie tatrzańskie gawędy. Tegoroczna Noc Muzeum pod Giewontem zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Nocne zwiedzanie muzeów i galerii zaplanowane jest w najbliższa sobotę. Wszystko zacznie się oczywiście pod wieczór – od godz. 18 do 20. Na tę noc niemal każda filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem przygotowała coś ciekawego.

Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (Droga Na Koziniec 8) 

17 -  Od Kopkowicza do Witkiewicza – muzealny spacer architektoniczny. Poprowadzi Natalia Skiepko 
Na trasie wycieczki zobaczycie dzieła architektoniczne najlepszych zakopiańskich architektów okresu międzywojennego. Nie zabraknie również obiektów w stylu zakopiańskim Stanisława Witkiewicza. Spacer rozpoczniemy na Kozińcu w willi Koziańskich (Droga na Kozieniec 8), dalej przejdziemy Bulwarami Słowackiego (realizacje architektów takich jak Adam Hełm-Pirgo, Stefan Meyer, Zygmunt Ostafin) oraz ulicą Tytusa Chałubińskiego (realizacje Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka i Leona Kopkowiczów). Na ulicy Władysława Zamoyskiego dowiemy się, gdzie się znajdowały i co pozostało po willi Chata i willi Wir. Spacer zakończy się w willi Oksza na Wieczornym brydżu z Kornelem Makuszyńskim.

Gmach główny Muzeum przy Krupówkach

22 - Opowieść Sen narciarza – o pionierach polskiego narciarstwa i taternictwa z pokazem drewnianych nart z początku XX w., a także lat 60. i 90. XX w. Poprowadzi Wojciech Szatkowski.

22:33 - Oprowadzanie po wyremontowanym gmachu głównym

23:00 - Złoty wiek „Rocznika Podhalańskiego”. Poprowadzą Anna Kozak i dr Marcin Warchałowski.
Niewiele jest w Polsce czasopism naukowych, mogących poszczycić się ponad stuletnią tradycją. Jeszcze mniej zostało założonych przez tak wybitne postaci jak Bronisław Piłsudski. W czasie spotkania pracownicy Muzeum Tatrzańskiego przedstawią najciekawsze artykuły, które zostały wydrukowane w „Roczniku Podhalańskim” w ciągu całej jego historii. W czasie spotkania będzie można również zakupić wybrane tomy „Rocznika Podhalańskiego”.

Galeria Sztuki w willi Oksza (ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25)

18-24 - Wieczorny brydż z Kornelem Makuszyńskim
Choć Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest zamknięte dla zwiedzających z powodu remontu, to jednak nie może go zabraknąć na tym ważnym muzealnym święcie! Wszystkich wielbicieli Kornela Makuszyńskiego oraz miłośników kultury międzywojnia zapraszamy na partyjkę brydża – niegdyś jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Jesteś wytrawnym graczem? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z tą grą? Przyjdź do willi Oksza i sprawdź się!

18.30-19:30 - Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem muzealnym. Oprowadza Mateusz Kułakowski
Zwiedzanie wystawy „Artyści i sztuka w Zakopanem”. Znajdują się tu prace najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem: Rafała Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Zofii Stryjeńskiej i wielu innych. Szczególnie ważnym miejscem jest sala poświęcona twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Styl zakopiański będzie można odnaleźć na wystawie czasowej w wyrobach platerowych Marcina Jarry.

20-21 - Dziedzictwo Szkoły Przemysłu Drzewnego – spotkanie z rzeźbiarzem Karolem Szostakiem poprowadzi Zofia Radwańska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie z cyklu Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego to rozmowa z wyjątkowym zakopiańskim artystą Karolem Szostakiem. Dyskutować będziemy o rzeźbie, drewnie oraz dziedzictwie Szkoły Przemysłu Drzewnego w artystycznej rodzinie Szostaków. Wszystko to w otoczeniu pięknych rzeźb z czasów, gdy uczniowie i nauczyciele omawianej placówki odnosili sukcesy na  Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Nowoczesnego w Paryżu.

22-23 - Wydobyte z mroku – opowieść o willi Oksza. Poprowadzi Zofia Radwańska. Nocne oprowadzanie po galerii w Okszy, które skupiać się będzie na detalu, nie tylko pięknej witkiewiczowskiej willi lecz również mało dostrzegalnych szczegółów na wystawie „Artyści i sztuka w Zakopanem”.

Galeria Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18b)

19.30 - Wernisaż wystawy poplenerowej studentów Akademii Sztuki w Szczecinie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt.  Skala dziwności edycja V

21 - Na konserwatorskim stole – opowieści o konserwacji prac W. Hasiora. Oprowadzanie konserwatorskie poprowadzi Aleksandra Trybuła. Kierownik działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego opowie o projekcie konserwacji asamblaży artysty wraz z anegdotami o nieoczywistych metodach konserwacji sztuki współczesnej.

22 - Z Hasiorem po zmroku. Oprowadzenie po wystawach w Galerii Władysława Hasiora. Poprowadzi Julita Dembowska

Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego (ul. Kościeliska 18)

18.30 - Wykład Nurty Stylu Zakopiańskiego. Poprowadzi Dr hab. Zbigniew Moździerz

18-21 - Noc Muzeum dla dzieci!

18 - Widok na Tatry z willi Koliba – stwórz własny obrazek na plastrze drewna.

19:30 - Zrób własny lampion inspirowany stylem zakopiańskim.

20 - Oprowadzanie po wystawach stałych w Wilii Koliba. Oprowadzi Zbigniew Moździerz

Chałupa Gąsieniców Sobczaków (Droga Do Rojów 6)

21 - Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

20-22 - Pokaz konserwatorski „Cyryniowanie? Irchowanie? O metodach zdobienia serdaków i kożuchów góralskich”. Poprowadzi Bogumiła Dańko. W trakcie zwiedzania będzie można podpatrzeć renowatorkę działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego podczas zdobienia kożucha oraz zadać pytania dotyczące sposobów zdobienia w tradycji góralskiej.

22 - Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

Dwór Tetmajerów w Łopusznej, ul. Gorczańska

18.30 - Wieczorem we Dworze Tetmajerów. Oprowadzenie po folwarku poprowadzi Grzegorz Kamoń.

20 - Nocna projekcja filmu Halka/Haiti
Projekt artystyczny duetu C.T. Jasper oraz Joanny Malinowskiej to rejestracja filmowa przedstawienia „Halki” Stanisława Moniuszki, które odbyło się 7 lutego 2015 roku w haitańskim Cazale. Projekcja miała swoją  premierę na Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 roku. Ostateczny kształt spektaklu stanowi efekt współpracy ekipy z lokalną społecznością. Z polskiej strony udział wziął zespół Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki z Poznania.

21.30 - Romantyzm w Łopusznej. W obchodzonym obecnie roku romantyzmu zapraszamy na oprowadzanie w stylu XIX wieku, które poprowadzi Grzegorz Kamoń.

Zagroda Korkoszów, Czarna Góra, Zagóra

19 - Wieczorne oprowadzanie u Korkoszów.
W trakcie wieczoru będzie można zobaczyć odrestaurowane budynki mieszkalne i gospodarcze wchodzące w skład spiskiej zagrody

20 - Teatr cieni o obróbce lnu
Praca przy lnie była niegdyś jednym z podstawowych zajęć miejscowej ludności: opowieść etnograficzną uzupełni prezentacja w formie teatru cieni, ukazująca kolejne etapy obróbki lnu. Usłyszymy również śpiewki ludowe w wykonaniu zespołu regionalnego, które na Spiszu towarzyszyły pracy przy lnie.

21 - Po zmroku w Zagrodzie. Oprowadzanie po izbach w Zagrodzie Korkoszów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Noc Muzeów w Zakopanem. Może partyjka brydża z Kornelem Makuszyńskim? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie