Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe nagranie tokowiska spod Babiej Góry [WIDEO]

red.
Przyrodnikom spod Babiej Góry udało się nagrać toki głuszca, czyli rytuał godowy tych największych kuraków w naszych górach. Głuszec dał się złapać przez fotopułapkę.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Nietypowe zjawisko - czyli tokowisko głuszca, udało się złapać przyrodnikom z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Toki głuszca trwają od marca do maja. Rytuał godowy wygląda tak, ze samiec rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę i stroszy skrzydła. Wydaje niezbyt donośny odgłos składający się z czterech części. Kolejne frazy noszą następujące nazwy: klapanie, trelowanie, korkowanie (odbój) i szlifowanie. Pieśń godowa złożona z czterech następujących po sobie części tworzy spójną całość, powtarzaną o poranku nawet 200 razy.

Klapanie, powtarzane 5–15 razy, przypomina stukot kastanietów lub uderzających dwóch kijów o siebie. Korkowanie – ton główny – jest silnym, pojedynczym tonem, którego nazwa wzięła się od podobieństwa do odgłosu otwierania zakorkowanej butelki. Podczas szlifowania, o dźwięku ostrzonej o kamień kosy, trwającego od 1 do 1,5 sekundy ptak przestaje reagować na bodźce zewnętrzne – głuchnie, stąd nazwa gatunku.

Gdy pojawia się samica wodzona pieśnią miłosną, podniecone samce zaczynają ze sobą walczyć – skaczą naprzeciw siebie, podobnie jak koguty domowe, i atakują się dziobami i silnymi pazurami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niezwykłe nagranie tokowiska spod Babiej Góry [WIDEO] - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto