18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie redyków na Jurze

Krzysztof Suliga
Nie będzie redyku na Jurze, bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ma już pieniędzy na rozwój stad rzadkich owiec. Limit dopłat do takich gatunków planowany do 2013 roku został wyczerpany w lipcu br. Hodowcom ten interes nie opłaca się. Wszystko wskazuje, że pozostaną tylko zwierzęta wypasane na zboczach ostańców w ramach programu "Owca Plus", ale pilotażowy projekt kończy się w tym roku.

Rolników zachęcano m.in. do hodowania odtworzonej rasy owcy olkuskiej. Do każdej matki agencja dopłacała 310 złotych. Ci z powiatów częstochowskiego, myszkowskiego i zawierciańskiego spodziewali się, że będą mogli korzystać z dopłat do zaplanowanego przez siebie limitu i powiększać stada, osiągając zaplanowany pułap w 2013 r.

Przeliczyli się i chcą likwidować stada. Barbara Osińska z Suliszowic, w gminie Żarki, planowała, że do 2013 r. będzie miała w stadzie 120 matek. W tym roku przyznano jej jednak dopłatę tylko do 23 zwierząt. Tymczasem Osińska ma już w swym stadzie 73 sztuki, a przewiduje, że niebawem wykoci się 40 owiec. Nie bardzo wie, co z nimi robić.

Sytuację ratuje w części realizowany przez Urząd Marszałkowski w Katowicach program "Owca Plus", z którego hodowcy dostają dofinansowanie do każdej owcy - około 150 złotych rocznie. Mówią jednak, że mimo tych dopłat sytuacja jest dramatyczna. Jeżeli nie będzie zwiększonych rządowych dopłat, zrezygnują z hodowli, bo na obecnym poziomie nie gwarantują one utrzymania stad.

Rodzina Kowackich z Wysokiej Lelowskiej, w gminie Żarki postanowiła rozpocząć hodowlę owiec olkuskich cztery lata temu. Rolnicy uznali, że będzie to perspektywiczna i opłacalna inwestycja. Wcześniej hodowali m.in. byki i świnie. Zaplanowali 50 sztuk owczych matek w ciągu 5 lat. Zaczęli od 10, w które zainwestowali około 15 tys. zł. W tym roku powiadomiono ich, że przyznano limity dopłaty tylko na 18 matek. A mają już 15 dorosłych i 15 młodych zwierząt. Po ostatnim okoceniu się owiec, Kowaccy mieli ich około 100. Zimą stado zjadło 12 ton ziarna, 6 ton marchwi i odżywki.

W tym roku Kowackim udało się sprzedać 30 owiec do Niemiec. Do transakcji doszło dzięki spędowi zorganizowanemu przez Związek Hodowców Owiec z Opola. Dostali średnio 6-7 złotych za kilogram. Pokryło to zaledwie koszty kupionego pożywienia na zimę.

Owce olkuskie to rasa, której matki mają dużo potomstwa. Średnio o dwa więcej niż inne gatunki hodowane w Polsce. I to miał być atut hodowli: duży przychówek, szybka sprzedaż jagniąt i dobry zarobek.

Tymczasem zainteresowanie owcami jest marne. Tylko część z nich jest kupowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w ramach programu "Owca Plus" i przekazywana przez koordynujące program Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej innym hodowcom. Na dodatek część owiec nie może uzyskać certyfikatu genetycznego i nie może być rozprowadzana w ramach programu "Owca Plus". Niespełniające rygorystycznych wymogów owce nadają się jedynie na ubój. Tyle że na jagnięcinę nie ma popytu. A na dodatek tylko kilka ubojni w kraju ma licencję na ubój baranów. W naszym regionie takich nie ma.

Interesu nie ma

Ideą dopłat była restytucja rzadkich gatunków owiec.

Rolników skusiły dopłaty i zapowiadana dobra perspektywa dla hodowli tego typu owiec po wejściu do UE. Kokosów jednak na owcach nie zrobią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie będzie redyków na Jurze - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto