Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsza nagroda muzealna w Polsce – dla Muzeum Tatrzańskiego

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba prezentuje historię i koncepcję pierwszego polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Szeroko ukazana jest i postać jego twórcy – Stanisława Witkiewicza. Uwagę zwraca nie tylko piękna architektura Koliby, pierwszego domu w stylu zakopiańskim wybudowanym według projektu Witkiewicza, ale i bogate wyposażenie willi (unikalne meble, pamiątki, dzieła sztuki) oraz znakomita kolekcja etnograficzna Zygmunta Gnatowskiego w tzw. izbie góralskiej.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba prezentuje historię i koncepcję pierwszego polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Szeroko ukazana jest i postać jego twórcy – Stanisława Witkiewicza. Uwagę zwraca nie tylko piękna architektura Koliby, pierwszego domu w stylu zakopiańskim wybudowanym według projektu Witkiewicza, ale i bogate wyposażenie willi (unikalne meble, pamiątki, dzieła sztuki) oraz znakomita kolekcja etnograficzna Zygmunta Gnatowskiego w tzw. izbie góralskiej. Muzeum Tatrzańskie
Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem otrzymało najważniejszą nagrodę polskiego muzealnictwa – Sybillę 2020. Jury konkursu Wydarzenie Muzealne Roku doceniło projekt, dzięki któremu zmodernizowano aż sześć zabytkowych budynków będących filiami zakopiańskiej placówki.

Konkurs ma na celu promocję wybitnych inicjatyw polskich muzeów, obejmujących takie działania jak: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, zarządzanie czy też aranżację wystaw stałych i czasowych. Jest organizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pod patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Uroczysta gala 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020 odbyła się 22 września w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wśród laureatów znalazło się Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, które otrzymało Sybillę w kategorii „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury”. Jury nagrodziło projekt „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

Było to jedno z największych przedsięwzięć realizowanych przez tę placówkę. Projekt rozpoczął się w 2015 r., a zakończył w ubiegłym roku. W tym czasie przeprowadzono prace konserwatorskie i modernizacyjne w sześciu zabytkowych obiektach będących filiami muzeum, a są to:
1. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba,
2. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza,
3. Zagroda Sołtysów w Jurgowie,
4. Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze,
5. Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. M. i B. Dembowskich,
6. Galeria Władysława Hasiora.

W ramach projektu została przeprowadzona modernizacja wnętrz dla rozwoju dotychczasowych i wprowadzenia nowych form działalności kulturowo-edukacyjnej – w tym celu zaplanowano nową aranżację przestrzeni ekspozycyjnych, edukacyjnych i recepcyjnych.

Zewnętrzne prace konserwatorskie obejmowały m.in. wymianę gontów wraz z impregnacją, wzmocnienie fundamentów, odświeżenie elewacji budynków oraz ich ocieplenie. Natomiast w ramach prac wewnętrznych przede wszystkim została odświeżona przestrzeń wystawiennicza we wszystkich filiach.

W największym stopniu jednak zmodernizowana i powiększona została przestrzeń ekspozycyjna w willi Koliba, gdzie przeprowadzono aranżację nowej wystawy stałej wyposażonej w multimedia. Został również wykonany remont pomieszczeń piwnicznych oraz przestrzeni magazynowej.

We wszystkich drewnianych filiach Muzeum Tatrzańskiego powstały nowe, utrzymane w jednym stylu recepcje, szatnie oraz toalety. Wszystkie muzea zostały wyposażone w przewodniki audio w języku polskim i angielskim dostępne dla zwiedzających oraz w aplikacje witające, które informują o aktualnych wystawach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Tatrzańskie.

Wszystkie prace przeprowadzane zostały z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Remontem objęto również teren wokół budynków. Powstały nowe ścieżki komunikacyjne wraz z lampami parkowymi, wykonano iluminację elewacji frontowych oraz zrewitalizowano zieleń otaczającą budynki.

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Jego całkowita wartość brutto to ponad 15 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniosło ponad 9,87 mln zł.

– Realizacja projektu była ogromnym przedsięwzięciem – zauważa dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak. – Remontowanie kilku budynków muzealnych w niemalże jednym czasie wymagało ogromnego wysiłku i zaangażowania, często podejmowania trudnych decyzji i poszukiwania najlepszych rozwiązań, oczywiście zawsze mając na celu troskę o dobro zbiorów i zachowanie dziedzictwa. To dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i Województwa Małopolskiego oraz niezwykłemu zaangażowaniu pracowników instytucji Muzeum Tatrzańskie zmieniło się i wkracza w nową epokę. Staraliśmy się jednak, żeby unikalny klimat naszych muzeów pozostał nienaruszony i cel ten, w naszym odczuciu, udało się osiągnąć.

Na koniec warto przypomnieć, że w ramach tegorocznej edycji konkursu Sybilla zostały również przyznane wyróżnienia dla innych instytucji kultury z Małopolski. Otrzymały je: Muzeum Narodowe w Krakowie (w kategorii „Wystawy czasowe” za wystawę „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”) oraz Zamek Królewski na Wawelu (w kategorii „Zarządzanie” za #wawelotwarty).

Grand Prix 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020 otrzymało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Więcej informacji: konkurssybilla.nimoz.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najważniejsza nagroda muzealna w Polsce – dla Muzeum Tatrzańskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto