Na COVID-19 częściej umierają mieszkańcy wsi oraz mężczyźni. Państwowy Zakład Higieny opublikował raport dotyczący stanu zdrowia Polaków

PDZ
Na COVID-19 częściej umierają mieszkańcy wsi oraz mężczyźni. Państwowy Zakład Higieny opublikował raport dotyczący stanu zdrowia Polaków. W galerii prezentujemy dokładne dane opracowane przez badaczy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny odnośnie przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Na COVID-19 częściej umierają mieszkańcy wsi oraz mężczyźni. Państwowy Zakład Higieny opublikował raport dotyczący stanu zdrowia Polaków. W galerii prezentujemy dokładne dane opracowane przez badaczy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny odnośnie przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Lukasz Gdak
Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny opublikowali roczny raport na temat stanu zdrowia Polaków. W dokumencie naukowcy poświęcili osobny rozdział dotyczący epidemii COVID-19. Z raportu wynika m.in że to mężczyźni częściej chorują i częściej umierają z powodu koronawirusa. Co ciekawe autorzy raportu zauważyli również, że częściej z powodu COVID-19 umierali mieszkańcy wsi.

FLESZ - Szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli

W tegorocznym raporcie dotyczącym stanu zdrowia Polaków, którzy został opublikowany przez Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, jeden z rozdziałów poświęcono epidemii COVID-19 w Polsce.

Mężczyźni częściej trafiają do szpitala

Z raportu wynika m.in., że wśród osób hospitalizowanych od marca do października z powodu COVID-19 było nieco więcej mężczyzn niż kobiet. Odpowiednio – 51 proc. i 49 proc. przy czym kobiety przyjmowane do szpitala były trochę starsze - odpowiednio 59,6 i 55,6 proc.

Co ciekawe, naukowcy wskazali, że wśród pacjentów z COVID-19, którzy trafiali do szpitali większość z nich pochodziła z miast. Niespełna 17 proc. stanowili mieszkańcy wsi. Autorzy raportu postawili pytanie, czy jest to związane z mniejszą zapadalnością mieszkańców wsi, czy z gorszym dostępem do szpitala.

Leczeni w szpitalach w Polsce z powodu COVID-19 wg. miejsca zamieszkania i płci
Państwowy Zakład Higieny

Przeanalizowano także czas pobytu w szpitalu z powodu COVID-19. Okazało się, że kobiety były minimalnie dłużej hospitalizowane niż mężczyźni(12,3 dnia kobiety i 11,8 dnia mężczyźni).

Większa umieralność wśród mieszkańców wsi i mężczyzn

Podczas leczenia w szpitalu z powodu COVID-19 od marca do października zmarło 13 proc. pacjentów.

Niestety mieszkańcy wsi, w porównaniu z osobami zamieszkującymi miasta częściej umierali. W raporcie przedstawiono, że liczba zgonów dla pierwszej grupy wyniosła blisko 17 proc., natomiast dla drugiej 12 proc.

Struktura wieku zmarłych i pozostałych hospitalizowanych mężczyzn i kobiet z powodu COVID-19 w 2020r.
Państwowy Zakład Higieny

Wyższy był także odsetek zmarłych mężczyzn niż kobiet. Odpowiednio 14 i 12 proc.

Liczba testów

Jak wskazują autorzy raportu, jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania pandemii jest masowe testowanie w kierunku COVID-19 po to, by jak najszybciej poddać izolacji osoby zakażone, a kwarantannie osoby ze styczności z zakażonymi.

Porównanie liczby przypadków zarejestrowanych w Systemie Rejestracji Wywiadów Epidemiologicznych (SRWE) i wykazanych w codziennych raportach Ministra
Państwowy Zakład Higieny

Tymczasem jak wynika z ich opracowania liczba wykonywanych badań w naszym kraju zawsze pozostawała poniżej średniej europejskiej i właściwie nie uległa zmianie przez cały okres letni i pierwsze tygodnie września. W połowie września Polska wykonywała najmniej testów w kierunku SARS-Cov-2 wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jak wskazują wyniki badań mniejszy odsetek rozpoznanych przypadków ogranicza skuteczność kwarantanny jako narzędzia ograniczania rozprzestrzeniania się epidemii. Wówczas albo dochodzi do szybkiego wzrostu zachorowań albo konieczne jest ponowne wdrożenie restrykcji.

Dlatego też jesienią w naszym kraju został wprowadzony drugi lockdownd.

- Warto zwrócić uwagę, że wskaźnik hospitalizacji w Polsce we wrześniu 2020 r. był na podobnym poziomie jak wskaźnik we Francji, czy w Hiszpanii, podczas gdy zapadalność rejestrowana w tych krajach jest odpowiednio 7 i 13 razy wyższa. Rozbieżność pomiędzy niską zapadalnością rejestrowaną a wysokim wskaźnikiem hospitalizacji wskazuje na gorszą rozpoznawalność przypadków o lżejszym lub mniej typowym przebiegu klinicznym - piszą w opracowaniu badacze.

Ich zdaniem to dowód na słabość systemu testowania, w którym wiele przypadków o lżejszym przebiegu nie jest odnotowywanych.

W galerii prezentujemy wykresy opracowane przez badaczy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny odnośnie przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wideo

Materiał oryginalny: Na COVID-19 częściej umierają mieszkańcy wsi oraz mężczyźni. Państwowy Zakład Higieny opublikował raport dotyczący stanu zdrowia Polaków - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie